Adenoid(Geniz eti)

0
76

Faringeal tonsil veya nazofaringeal tonsil olarak da bilinen adenoid burun boşluğunun arka kısmında yer alan lenfatik bir dokudur. Lenf nodları gibi adenoid de bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve lenfoid dokusu gibi aynı tip dokulardan yapılmıştır. Beyaz kan hücreleri dolaşımda diğer lenf organlarından geçtiği gibi adenoidden de geçerek yabancı hücrelerle etkileşime girip onları etkisiz hale getirir. Adenoidleri görebilir miyiz? Aynanın karşısında ağzı açıp bademciklerini kolay görebildiğin halde bu yolla adenoidleri genellikle göremeyiz. Genellikle adenoidler çocukluk çağında vardır ve yaş ilerledikçe büzülür. Erişkinde genellikle görülmez. Adenoidleri etkileyen en önemli iki problem tekrarlayan bakteriyel infeksiyonlar ve adenoidin büyümesine bağlı burun tıkanıklığı, uyku problemleridir.

ADENOİD BÜYÜMESİNE BAGLI BELİRTİLER

Genişlemiş ve büyümüş adenoid pin pon topu büyüklüğüne erişebilir ve hava akışını engelleyebilir. Bu durumda burundan nefes almayı zorlaştırabilir. Adeoid genişlemesinin bulgu ve belirtilerini sıralayacak olursak:

-Çogu zaman burun yerine ağızdan soluma,

– Kronik burun akıntısı,

-Gün boyunca hışıltılı nefes alma,

-Geceleri horlama,

-Uyku sırasında huzursuzluk

-Burun tıkanıklığı

-Uyku apnesi

-Yutma güçlüğü

ADENOİD KOMPLİKASYONLARI

Adenoidit: Genellikle bakteri veya virüslerin neden olduğu adenoidin iltihabi hastalığıdır.

Şişmiş adenoid: Enfeksiyon sebebiyle adenoid bezinin şişmesi, genişlemesidir.

Obstrüktif uyku apnesi: Uyku sırasında büyümüş lenf bezleri aralıklı olarak boğaz yolundaki hava akımını engelleyebilir. Bu durumda kişinin birkaç saniye nefessiz kalmasına yol açar.

Kulak enfeksiyonu (otitis): Çocuklarda, genişlemiş adenoidler kulaklardan östaki borusu vasıtasıyla boğaza drene edilen sıvı akışını engelleyebilir. Bu durum tekrarlayan kulak infeksiyonlarına neden olur.

TANISI

Doktor çocuğun sahip olduğu bulgu ve belirtileri sorar. Sonrasında çocuğu fiziksel muaneye alır. Doktor çocuğun adenoidlerini görüntülemek için burnundan küçük, esnek teleskop sokar ve adenoidleri görüntüler. Doktorun bulduğu bulgulara göre infeksiyon açısından değerlendirmek için kan örneği alabilir. X-RAY,MR bazı durumlarda kullanılabilir. Çok ciddi olgularda uyku apnesi sorun olduğu için, doktor bu durumu değerlendirmek için uyku değerlendirmesi yapar.

TEDAVİSİ

Adenoidlerin tedavisi durumun ciddiyetine bağlıdır. Eger adenoid çocuklar da enfekte değil ve sadece büyükse doktor adenoidin küçülmesini bekleyebilir. Cerrahi olarak çıkarmayı önermeyebilir. Başka olgularda doktor medikal tedaviyi önerebilir. Ancak nasıl olursa olsun büyümüş adenoidin yaygın tedavi şekli cerrahi olarak alınmasıdır. Bakteriyel etkenlerin sebep olduğu adenoid infeksiyonları antibiyotikle tedavi edilebilir. Antibiyotik tedavisine rağmen adenoid infeksiyonları tekrarlıyorsa cerrahi önerilir. Adenoid dokusunun cerrahi olarak kaldırılmasına adenoidektomi denir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki cerrahi olarak alınan adenoidlerin % 20 sinde adenoid dokusu tekrardan büyümüştür.

İzmir adenoid(geniz eti) ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul adenoid(geniz eti) ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara adenoid(geniz eti) ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here