Adet Bozukluğu

0
152

TANIM: Adet döngüsü, yumurtalıklardan salınan yumurtanın döllenmediği takdirde rahmin iç tabakasıyla birlikte dışarı atıldığı aylık döngüdür. Adet döngüsü kişiye özel karakteristik özelliklere sahiptir. Bazı kadınların adet kanaması ortalama 3 gün sürerken bazılarının 7–8 gün sürebilir. Bazı kadınların adet kanaması daha yoğun iken bazılarınınki daha hafif geçebilir. Adet bozukluğu kişiye özel adet döngüsündeki bir anormalliği tanımlar. Normalde adet kanaması 3 gün süren bir kadının kanamasının 8 gün sürmesi, normalden ağır kanama görülmesi, adet dönemleri arasında az miktarda görülen kanamalar gibi durumlar söz konusu olduğunda adet bozukluğundan söz edilir. Kadınlar adet döngülerini özenle takip etmeli, normalde yaşadıklarından farklı bir durum yaşadıkları takdirde en kısa zamanda doktora gitmelidir.

SEBEPLER:

-Adet döngüsünün yavaşlaması veya durması: Adet kanamasının durması gebelik veya menopozdan kaynaklanabilir. Menopoza girmek için ortalama yaş 51 olmakla birlikte daha erken yaşta menopoza girmek de mümkündür. Adet döngüsünün yavaşladığı bazı durumlarda da özellikle 40–50 yaşları arasındaki kadınlarda, perimenopoz söz konusu olabilmektedir. Perimenopoz, menopoza geçiş süreci olup yumurtalıklarda östrojen hormonu üretimi yavaşladığı için adetin daha seyrek olmasına sebep olur. Adet döngüsünün durması veya yavaşlamasının bir diğer sebebi ise aşırı fiziksel aktivitede bulunmaktır. Özellikle profesyonel atletlerde görülen ağır tempolu fiziksel çalışma adet bozukluğuna yol açabilmektedir. Yoğun ve ağır fiziksel egzersiz üreme hormonlarının üretimi ve düzenlenmesini etkilemekte, bu durum da adet döngüsünü bozmaktadır. Anoreksia benzeri yeme bozukluklarında da vücuda alınan kalori miktarının çok az olması, adet döngüsü için gerekli hormonların dengesini bozarak adet bozukluğuna sebep olmaktadır.

-Bunların dışında adet döngüsünü yavaşlatan veya durduran sebepler: tiroid bezi bozukluğu, obezite, hipotalamus bozuklukları, emzirmek, polikistik over sendromu, stres, ağızdan alınan doğum kontrol hapları, rahim hastalıkları

-Adet kanamasının normalden daha çok olması: Kadınlarda, normal şartlarda adet kanaması sırasında kan miktarı 2–3 yemek kaşığı kadar olur. Ancak adet kanamasının ağır olduğu adet bozukluğu durumunda bir adet döngüsünde 5 yemek kaşığı kadar kanama olabilmektedir. Kanamanın çok olması ise kandaki demir değerlerinin düşmesine sebep olur. Kandaki demir oranının düşmesiyle kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalarak anemiye yol açabilir. Adet kanaması çok olan kişi doktora gidip kan değerlerine baktırmalı, şayet değerleri düşükse doktorun önerisi üzerine demir takviyesi kullanmalıdır.

-Bunların dışında adet kanamasının normalden fazla olmasına yol açan sebepler: Rahim fibroidleri, rahim duvarında oluşan kanserli olmayan nodüllerdir. Bu nodüller aşırı adet kanamasına sebep olabilirler. Bunun dışında düşük yapmak, dış gebelik geçiriyor olmak, kan inceltici ilaçlar veya steroid ilaçları kullanmak, doğum kontrol hapını değiştirmek, von willebrand hastalığı ve benzeri kanama bozuklukları, rahim kanseri de adet kanamasının normalden fazla olmasına neden olan faktörlerdir.

-Adet dönemleri arasında olan kanamalar: Sebepleri doğum kontrol hapının yanlış kullanımı gibi basit olabileceği gibi dış gebelik ve hatta kanser bile olabilmektedir. Adet dönemleri arasında kanama görülürse en kısa zamanda doktora gidilmelidir.

-Ağrılı adet görmek: Adet döneminde kramp ve ağrı normal kabul edilmektedir. Rahatsız edici olmalarına rağmen kişinin günlük aktivitelerini etkilemezler. Ancak bazı kadınlarda adet döneminde ağrılar çok sık ve yoğun olabilmektedir. Günlük aktiviteleri etkileyecek derecede ağrılı adet görmeye dismenore denir. Adet ağrısına bazen ishal, baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma da eklenir. Ağrılı adet görmeye endometriozis veya fibroidler sebep olabilmektedir. Ağrılı adet görmenin sebebi doktor tarafından yapılacak pap-smear testi, jinekolojik muayene veya ultrason taraması ile saptanabilir. Steroid dışı yangı önleyici ilaçlar (NSAİİ) ağrılı adet gören kişilerin tedavisinde kullanılabilir. Bu ilaçlar yalnızca ağrıyı kesmekle kalmayıp, vücudun ürettiği adet döneminde rahmin kasılmasına sebep olan kimyasalların üretimini de engellerler. Ağrılı adet görme endometriozis veya fibroidlerden kaynaklanıyorsa bazı durumlarda ağrılı adet görmenin tedavi edilmesi için ameliyat gerekebilmektedir.

KONTROLE GİDİLMESİNİ GEREKTİREN DURUMLAR:

-Kişinin eskiden düzenli olan adeti düzensizleşmiş ise,

-Adet dönemleri arasında 21 günden az süre varsa ve bu durum bir kaç kez tekrarlanmışsa,

-Adet dönemleri arasında 35 günden fazla süre varsa ve bu durum bir kaç kez tekrarlanmışsa,

-Adet kanaması 7 günden fazla sürüyorsa,

-Adet kanaması 12 ay boyunca olmayıp tekrar olmaya başladıysa,

-Bir saat içinde bir veya birden fazla ped veya tamponu dolduracak kadar kanama oluyorsa,

-Adet kanaması sırasında çok ağrı oluyorsa,

-Adet dönemleri arasında kanama oluyorsa en kısa zamanda doktora gidilmelidir.

İzmir adet bozukluğu ile ilgili izmir kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul adet bozukluğu ile ilgili istanbul kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara adet bozukluğu ile ilgili ankara kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here