Adet Düzensizlikleri

0
68

TANIM: Adet, bilimsel adıyla menstruasyon, kadınlarda rahim içi dokusunun her ay düzenli olarak dökülmesidir. Ağrılı ve rahatsız edici bir durum olmasına rağmen adet görmek vücudun sağlıklı bir şekilde çalıştığının önemli bir göstergesidir. Her kadının kendi adet düzeni farklı olabilir. Bazı kadınlar her ayın bir haftası adet görürken bazıları iki haftada bir, bazıları da beş haftada bir görebilir. Bir kadının kendi alışılmış adet döngüsünün bozulması adet düzensizliği olarak adlandırılır. Adet düzensizliği, adetin olmaması, az olması, çok olması, ağrılı olması, kesik kesik olması, ayda birkaç kere olması gibi durumlara verilen isimdir.

SEBEPLER: Adet düzeninin bozulması birden fazla sebebe bağlıdır. Bu sebepler kabaca:

-Hamilelik: Hamilelik durumunda kadın adet görmez. Döllenmenin olmasından sonraki ilk adetinde nokta kanama şeklinde bir kanama olabilir fakat alışılmış kanama kadar olmaz. Adetin olmaması durumunda kadın bir doktora gitmelidir.

-Emzirme: Gebelik sonrası emzirme adetin gecikmesine sebep olabilir. Adetin gecikmesinin dışında, adetin eski döngüsüne kavuşması da zaman alır.

-Yeme bozuklukları: Vücut kitle endeksinin çok düşük olması ile tanımlanan anoreksia ve çok yüksek olması ile tanımlanan obezite gibi yeme bozuklukları adet görmemeye sebep olabilir. Normal kiloya dönülmesi bu semptomları geriletir.

-Polikistik over sendromu: Yumurtalıklarda 12’den fazla kist gelişmesi ile tanımlanan polikistik over sendromu adet döngüsünde bozulmalara, gecikmelere sebep olur.

-Prematür yumurtalık yetmezliği: 40 yaşından küçük kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarında bozulma ile tanımlanan prematür yumurtalık yetmezliği durumunda kadın düzensiz ve uzun aralıklı adet görür.

-Pelvik enflamatuar hastalığı: Pelvik enflamatuar hastalığına daha çok klamidya ve gonore sebep olur. Bu hastalığa sahip kadınlar düzensiz adet görebilir, kısırlıkla karşılaşabilirler.

-Myom: Rahim myomları nonkanseröz rahim kası büyümeleridir. Bir susam tanesinden bir golf topuna kadar değişik büyüklüklerde olabilirler. Hiçbir şikayete sebep olmayabilecekleri gibi artmış adet kanamalarına da sebep olabilirler.

SEMPTOMLAR: Adet düzensizliğinde görülen semptomlar değişiklik gösterir. Bunlar:

-Dismenore: adet sırasında aşırı ağrı hissidir. Normalde olduğundan daha fazla ağrı çekmekle tanımlanır. İlk görülen adetten beri olabileceği gibi sonradan da gelişebilir.

-Menoraji: adet sırasında ağır kanamanın görülmesidir. Normal bir adette kadınlar günde 3–6 arası ped değiştirirken menorajide daha çok ped değiştirirler.

-Amenore: adet görülmemesidir. Birincil ya da ikincil olabilir. Birincil amenore genç bir kızın 16 yaşına kadar hiç adet görmemiş olmasıyla tanımlanır. İkincil amenore ise daha önceden adet gören kadının adetinin üç aydır durmuş olmasıdır. İkincil amenorenin üreme çağındaki en sık sebebi gebelik, 50 yaş üzeri en sık sebebi ise menopozdur.

-Premenstrual sendrom: kadınlar içinde PMS kısaltmasıyla bilinir. Adet başlamadan üç gün kadar önce başlayan ve adet sonrasında da üç gün devam eden fiziksel, ruhsal ve davranışsal değişikliklerdir.

TANI: Doktor hastanın semptomlarına bakarak tanı koyar. Tanı semptomlara göre değişiklik gösterir. Belirli testler uygulanabilir. hcG testi gebelikte pozitif çıkar ve adet kesilmesinin üreme çağındaki bir kadında en sık nedenidir. Ultrasonik görüntüleme myomların ve polikistik over sendromunun ortaya çıkmasında rol oynar. Pelvik enflamatuar hastalıklarda vajinal sıvıdan örnek alınıp kültür ya da mikroskop altında hastalık etkeni belirlenerek tedavi edilebilir. Birincil amenore denilen 16 yaşına kadar adet görmeme durumunda kadının genetik profiline ve hormonlarına bakılarak hastalık tanısı konur. Gerekirse dışarıdan hormon verilerek adet görmesi sağlanır.

TEDAVİ: Adet düzensizliklerinin tedavileri tanısına göre yapılır. Düzensizlik sebebi myomlar ise myomlar çıkartılır. Gebelik durumunda yapılacak şey doğumun beklenmesidir. Birincil amenore denilen 16 yaşına kadar adet görmeme durumunda sebep hormon eksikliğiyse dışarıdan hormon verilerek kadının adet görmesi sağlanır. Polikistik over sendromunda duruma göre hormon tedavisi ya da gebelik düşünülmüyorsa yumurtalıkların çıkartılması ile kür sağlanır. Menopozda tedavi için yapılacak bir şey yoktur fakat sıcak basması, ruhsal değişiklikler gibi rahatsız edici semptomların giderilmesi için dışarıdan hormon takviyesi verilebilir.

İzmir adet düzensizlikleri ile ilgili izmir kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul adet düzensizlikleri ile ilgili istanbul kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara adet düzensizlikleri ile ilgili ankara kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here