ADNEKSİT

0
386

TANIM: Adneksit, kadınlarda yumurtalıkları ve yumurtalıkları rahme bağlayan fallop tüplerini etkileyen inflamatuar hastalık gruplarına verilen isimdir. Bazı kadınlarda rahme kadar da yayılabilir, bu duruma metroadneksit denir. İstatiksel çalışmalar her dört kadından birinin yumurtalık ve fallop tüplerinde inflamatuar belirtiler yaşayacağını söylemektedir. Bunu yaşayan kadınların %60’ında durum kalıcı hale gelebilir. Hastalığın nedeni %75 bel soğukluğu, diğer adıyla gonore bakterisidir. Bu bakteri cinsel yolla bulaşır ve vajinadan geçerek fallop tüplerine ulaşarak burada enfeksiyona neden olur. Fallop tüpünün tam tıkanması sonucu kısırlığa kadar varan tablolar gelişebilir. Geri kalan %25’lik kısımda ise diğer sistemin bakteriler rol oynamaktadır. Kan ve lenf sistemlerinden geçip bir şekilde fallop tüplerine ulaşırlarsa onlar da enfeksiyona neden olurlar.

SEBEPLER: Adneksitlerin en büyük nedeni cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında partnerler arasında değiştirilen sıvı içerisindeki bakteriler iki tarafta da enfeksiyon yaratabilir. Çoğunlukla gonore olmak üzere, diğer enfeksiyonlar da fallop tüpleri ve yumurtalıklara kadar çıkıp adneksit sebebi olabilirler. Karın içi diğer enfeksiyonlar da yayılıma uğrayarak fallop tüplerine gelebilirler. Örneğin apandisit adı verilen bağırsağın küçük bir bölümünün enfeksiyonu, rahim ve fallop tüplerine yakın olduğundan kolayca sıçrama yapabilir ve apandisite ikincil olarak gelişmiş adneksit olabilir. Soğukta oturma, ayakları soğukta tutma gibi halk arasında da bilinip kaçınılan durumlar adneksit sebebi olabilirler.

SEMPTOMLAR: Adneksit çoğunlukla iki fallop tüpünü de etkiler fakat birindeki bulgular daha keskin duyulur. Ağır karın ve kasık ağrısı, idrara çıkarken ve kaka yaparken artan, iki taraflı ya da tek taraflı ağrı görülebilir. Karında ve kasıklarda hassasiyet dikkat çeker. Her enfeksiyonda olduğu gibi ateşte yükselme olur. Normalden farklı ve daha çok vajinal akıntı gözükür. Adet düzeninde bozulmalar olabilir. Mide bulantısı-kusma, baş ağrıları gözükebilir. Kadın idrara sık çıkar fakat idrar miktarı azalmıştır. Genel bir halsizlik eşlik edebilir.

TANI: Kadının hikayesinde korunmasız cinsel ilişki ya da önceden geçirilmiş sistemik bir enfeksiyon olabilir. Fizik muayenede karın alt kısımlarında basınca karşı hassasiyet gözükür. Laboratuar testlerinde artmış beyaz küre gözükür, bu bir enfeksiyon habercisidir. Ultrason görüntülemesinde fallop tüplerinin şişmiş ve sancı veren kitleler halini almış olması dikkat çeker. Tüm bu bulguların yanında hastanın tariflediği belirtiler de tanı koymaya yardımcıdır.

TEDAVİ: Adneksit tedavisi tanı koyulduktan sonra acilen yapılmalıdır. Tedavide antibiyotikler kullanılır. Hekim enfeksiyona ne tür bir bakterinin sebep olduğunu saptamadan önce, çoğu bakteri enfeksiyonunda kullanılabilen geniş spektrumlu antibiyotikleri reçete edebilir. Daha sonra kadından alınan örnek ile antibiyogram bakılır ve bakterinin direnci belirlenerek ona göre bir antibiyotik reçete edilir. Adneksitin en büyük sebebi olan N. gonorrhea bakterisi için etkili antibiyotikler azitromisin, seftriakson ve doksisilindir.

KORUNMA: Adneksit genetik bir hastalık olmadığından çevresel faktörler düzenlenilerek korunmak mümkündür. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları en aza indirmek önemlidir. Bunun için güvenli seks alışkanlıkları geliştirilmeli ve prezervatif kullanımı önerilmelidir. Unutmamak gerekir ki doğum kontrol hapları sadece gebelikten korur ve partnerler arasındaki sıvı, dolayısıyla bakteri geçişini engellemez.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here