Affektif Bozukluklar

0
71

TANIM:

Bipolar bozukluk, manik bozukluk, bipolar affektif bozukluk adlarıyla bilinen affektif bozukluk, ciddi, uzun süreli(kronik) , artmış duygu durumu ve depresyon dönemlerini kapsayan ruhsal bir bozukluktur. Affektif bozukluğu olan kişilerin duygularında davranışlarında ve ruhsal durumlarında aşırılık, anormallik vardır. Bir kişi kendisini anormal derece de mutlu, enerjik veya huzursuz hissediyorsa bu duruma mani adı verilir. Diğer anormal duygu durum değişikliği depresyondur. Depresyon duygu durumdaki şiddetli düşüş, yaşam üzerine olumsuz düşünceler, ağlamaklı ve başkalarıyla zayıf göz iletişim yaptığı dönemi kapsar. Affektif bozukluğu olan kişilerin duygu durumlarında yalnızca bunlardan bir tanesi görülebileceği gibi ikisi bir arada da görülebilir. Örneğin bir kişi depresif hissettiği durumda kendisini aşırı aktif ve huzursuzda hissedebilir. Affektif bozukluğu olan kişilerin ruh hali değişiklikleri normal kişilerin ruh hali değişikliklerine göre daha uzun dönemi kapsar. Normal kişilerin ruh hali degişikliği dakikalar, saatler kadardır. Affektif bozukluğu olan kişilerde ise haftaları, ayları alır. Ruh hali atakları arasında hiçbir belirti ve bulgu olmayabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

DEPRESYON

Depresyon sözcüğü gündelik yaşamda kullanılan yaygın bir kelimedir. İnsanlar sınavlarını geçemediğinde ,işini kaybettiğinde bu gibi durumlarda bıktım herşeyden, depresyodayım diyebilir. Bu hayatın yükseliş ve iniş durumları normal ve yaygındır. Peki gerçek depresyon ne? En az 2 haftanın her günü duygu düşüklüğü ve diğer semptoların bir arada bulunmasıdır. Depresyonaki bir kişide aşağıdaki bulgular görülür.

-Hayat hakkında hüzünlü ve olumsuz hissetmek.

-Çevresine karşı ilgisini kaybetmek

-Değersiz hissetmek ve kendine olan güveni kaybetmek

-Karar verme zorluğu yaşamak

-Uyku zorluğu yaşamak

-İntiharı düşünmek

-Suçlu hissetmek

-Yeme alışkanlıklarını değiştirmek

-Daha az enerjiye sahip olmak ve yorgun hissetmek

-Kendini arkadaşlarından izole etmek

MANİ

En az bir haftalık dönemde belirgin duygu durumundaki artış ve duyarlılık ile karakterizedir. Bu durum ilerlerse öfori adını alır ve şu davranış değişiklikleri gözlenir. Hızlı konuşmak, kesintisiz konuşmak, dikkatin kolay dağılması, düşüncelerin birbiriyle yarışması, hedef odaklı düşünmenin ön plana çıkması.

Mani belirtileri

-Aşırı derecede mutlu hissetmek ve alışılmadık bir yüksek bir ruh halinin olması

-Normalden fazla ve hızlı konuşmak

-Sinirli ve bazen agresif olmak

-Daha az uyumaya meyilimli olmak

-Kolayca avunmak

-Sekse karşı artmış ilgi

-Dikkatin önemsiz ve gereksiz şeylerle kolayca dağılması

-Bir çok kendini memnun edecek davranışları yapmak istemek

-Çok para harcamak

-Cinsel davranış noktasında daha az çekingen olmak

-Çok fazla alkol kullanmak veya uyuşturucu almak

-Eglenceli Aktivitelerde risk almak

Mani durumu durumunda kendi duygu ve davranış değişikliğinizin farkında olmayabilirsiniz. Arkadaşlarınızın, ailenizin sizin davranışlarını fark etmesi daha olasıdır.

Miks durum

Kişi hem maniyi hem de depresyonu aynı anda görebilir ve aralarında hızlıca geçişler olabilir.

Psikoz

Mani ve depresyonun yanı sıra yanlış inançlar, sanrılar sebep olabilir. Örneğin ses yapan bir etken olmadığı halde ses duymak, Bir şey olmadığı halde bir şey gördüğünü söylemek gibi.Bu durumlarda başka insanlarla iletişim kurmak zorlaşır. Bu zamanlarda kişi kendisini değersiz hissedebilir, suçluluk duyabilir.

TANI

Affektif bozukluğu tanımak önemlidir. Kişi davranış duygu durumundaki değişiklikleri fark edip doktoruna gidebilir. Ancak affektif bozukluk genellikle kişinin kendisi tarafından tanınmaz. Çevresindeki kişiler tarafından fark edilip doktora gitmesi için cesaretlendirilir. Bu durumdan dolayı doktora gittiğinde doktor kişinin duygu durumu ve medikal geçmişi hakkında soru sorarak tanıyı kesinleştirmeye çalışır. Tanıyı kesinleştirmek için sorulan sorulardan birkaçı:

-Geçmişte enerjinin arttığını hissettiğin herhangi bir zaman oldu m?

-Geçmişte kendine her zamankinden daha fazla güvendiğin zaman oldu mu?

-Geçmişte aklınızdaki düşüncelerinizin yarış halinde olduğu bir dönem oldu mu?

-Ayrıca doktor ailenizde affektif bozukluk var mı şeklinde soru sorabilir.

TEDAVİ

Bipolar affektif bozukluk kronik bir hastalıktır. Bu durum bazen hayatın geri kalanı için uzun bir zaman demektir. Bipolar bozukluk için henüz bir tedavi yoktur ama sürekli ruh halinizi dengede tutmak ve belirtileri kontrol etmek için belirli tedaviler vardır.

Lityum

Affektif bozukluk için yaygın olarak kullanılan medikal malzemedir. Tablet olarak yıllardır kullanılmaktadır. Mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Depresyon, mani gibi durumlarda kullanıır.

Antipsikotikler

Eğer bir manik atak yaşıyorsanız, doktor antipsikotik ilaçlardan olan olanzapin veya ketiapin gibi bir ilaç reçete edebilir. Bu ilaçların yan etkileri ciddi seviyededir ve kalp rahatsızlığı riskini etkileyebilir.

Antikonvulsiyon ilaçlar

Sodyum valproat, karbamazepin ve lamotrijin mani ataklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar da uzun süreli kullanılmaktadır.

Benzodiazepimler de bunların yanında kullanılabilir.

İzmir affektif bozukluklar ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul affektif bozukluklar ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara affektif bozukluklar ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here