Ağız Yaraları

0
396

TANIM

Ağız yaraları, ağzın dış veya iç bölgesini etkileyen, değişik görünüş ve büyüklükte olabilen ağız problemidir. İnsanların ağız hattı şişebilir ve  kızarabilir veya ağrılı ülserler olabilir. Ülserler hücrelerin üst katmanı yıkıldığında ağız içinde delik şeklinde oluşan yapılardır. Bir çok ülser kırmızı görünür. Ancak bazıları merkez kısmında ölü hücreler veya yiyecek artıkları bulunduğundan dolayı beyaz görülebilir. Bazı yaralar büyüyebilir ve içi sıvıyla dolabilir. Nadiren ağız inflamasyon bulgusu olsa bile ağız normal görülebilir. Selim ülserler genellikle iyileşene kadar ağrılıdır. Bu ağrılar yemek yemekte zorlanamaya yol açabilir. Bazı yaralar iyileşebilir veya tekrarlayabilir.

BULGU VE BELİRTİLERİ

Birçok ağız yarası kızarık ve özellikle bir şeyler yerken veya içerken ağrılıdır. Ağız içinde bulunduğu yere, büyüklüğüne, ve şiddetine göre yemeyi , içmeyi, konuşmayı, nefes almayı zorlaştırır. Yaralar kabarcıkta oluşturabilir.

ETYOLOJİ

Ağız yaraları ağızı tahriş eden sebeplerden kaynaklanabilir. Bunlar şunlardır:

-Keskin veya kırık diş

-Yanak, dil, ya da dudak ısırma

-Sıcak yiyecek veya içeceklerle ağzı yakma

-Tütün çiğneme

Soğuk yaraların sebebi herpes simples virüsüdür. Bulaşıcıdır. Yara ortaya çıkmadan önce ağızda yanma, karıncalanma veya hassasiyet ortaya çıkacaktır. Soğuk yaralar kabarcık şeklinde başlar ve sonra kabuklanır. Herpes virüsü insan vücudunda yıllarca yaşayabilir. Bazı durumlar ağız yarası olarak ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu durumlar:

-Ateşli başka bir hastalığının olması

-Stres

-Hormon değişiklikleri

-Güneşe maruz kalmak

Aftlar bulaşıcı değildir. Soluk veya ortası sarı çevresi kırmızı halka şeklinde görülebilir. Tek veya birden çok olabilir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Aftların neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak sebeplerinden bazıları:

-Bağışıklık sistemindeki bir zayıflık

-Hormon değişiklikleri

-Stres

-Mineral eksikliği

Yaygın olmamakla birlikte ağız yaraların çok az bir kısmı  bir hastalığın, tümörün bir işareti olur. Bu hastalıklar:

-Otoimmün hastalıkları

-Kanama bozuklukları

-Ağız Kanseri

-El-ayak-ağız hastalığı gibi enfeksiyonlar

Ağız yaraları neden olabilecek ilaçlar aspirin, beta-blokerler, kemoterapi ilaçları, penisilamin ve  fenitoin sayılabilir.

TANI

Hasta Herhangi bir doktor tanısına gerek duymadan ağız yarası olduğunu söyleyebilir. Ancak şunlar varsa doktora görünebilirsiniz:

-Ağızda beyaz lekeler

-Herpes simpleks infeksiyonu

-Birkaç haftadır iyileşmeyen veya daha kötü olan yaralar

-Kanser tedavisi alıyor olmak

-Yakın zamanda organ transplantasyonu olmuş olmak

Doktor ağız dudak ve dilinizi gözden geçirecektir. Eğer kanserden şüphelenirse biyopsi veya diğer ek tanı testleri yapabilir.

TEDAVİ

Ağız yaralarından oluşan ağrılar genellikle tedavi gerektirmeden bir veya iki hafta içinde düzelir. EGer yaralar, ağrılı,büyük veya kalıcı ise ağrıları azaltmak için doktor antimikrobial, kortikosteroid merhem reçete edebilir.

ÖNLEME YOLLARI

Ağız yaralarının tamamen bir tedavisi yoktur ve genellikle tekrar ederler. Tekrar etme sıklığını düşürmek için:

Asitli, baharatlı gibi ağızı tahriş edecek yiyeceklerden kaçınmak

Sakız çiğnemekten kaynaklanan tahrişten kaçınmak

Dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here