Ağrılı Cinsel İlişki — Disparoni

0
81

TANIM: Ağrılı cinsel ilişki, cinsel ilişkiden önce, cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki sonrasında baş gösteren bir ağrıyı tarif eder. Dişi genital organlarından herhangi birisinde gözükebilir.

SEBEPLER: Ağrılı cinsel ilişkinin birçok nedeni vardır. Bunlar:

-Vajinal kuruluk; vajinal bezlerin normalden daha az salgı üretmesi. Genellikle menopozdaki kadınlarda karşılaşılan bir durumdur.

-Atrofik vajinit; daha sık menopoz sonrası kadınlarda gözüken, vajina duvarlarının incelmesiyle karakterize bir durum.

-İlaç yan etkisi; tamoksifen, antihistaminikler gibi ilaçlara yan etki olarak ağrılı cinsel ilişki gözükebilir.

-Alerji; iç çamaşırının kumaş tipine, bir korunma yöntemi olan ve vajinadaki spermleri öldüren spermisidlere, vajinal duş yapılan materyale karşı gelişen alerjiler.

-Endometriozis; rahim hücrelerinin karın içinde başka organlarda yayılıp, büyümesi.

-Vulvar vestibulit: kadın dış genital organların inflamasyonu

-İdrar yolu enfeksiyonları

-Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, genital siğiller

-Vajinismus; cinsel ilişkiden korkma sonucu vajina kaslarının istem dışı kasılması.

-Psikolojik travmalara (taciz, tecavüz gibi) bağlı ağrılı cinsel ilişki

SEMPTOMLAR: Ağrılı cinsel ilişki, diğer ismiyle disparonide hasta ilişki sırasında ağrı tanımlar. En baştan beri olmayan, daha sonra aniden ortaya çıkan bir ağrı olabilir. Bu ağrı her cinsel ilişkide olur ve tampon kullanımında dahi kendini gösterir.

TANI: Ağrılı cinsel ilişki tanısı genellikle hastanın şikayetlerine bakılarak konur. Tanıda doktorunuz size hastalık hikayenizi sorabilir. Ağrı ne zaman başladı, tam olarak nerede oluyor, nasıl bir his, tüm cinsel eşlerle oluyor mu ya da her pozisyonda tekrar ediyor mu gibi sorular, sorulması muhtemel sorulardır. Dürüstçe cevaplamak çok önemlidir. Daha sonra pelvik muayene denilen, genital organların ve boşaltım sisteminin muayenesi başlar. Pelvik muayene sırasında doktorunuz derideki tahrişleri, enfeksiyonları ya da anatomik bozuklukları değerlendirir. Ayrıca hafifçe bası uygulamak suretiyle ağrının tam olarak yerini de belirlemek isteyebilir. Jinekolojik muayenede ayrıca spekulum adı verilen bir alet ile vajina duvarları da aralanır ve duvarların durumuna, rahim ağzına bakılır. Ağrılı cinsel ilişki var ise spekulum muayenesi de canınızı yakabilir, eğer ağrı dayanılmaz bir hale gelirse doktorunuzdan muayeneyi durdurmasını isteyebilirsiniz. Daha detaylı tanı işlemleri için ultrason ile de vajina durumu incelenebilir.

TEDAVİ: Ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi tamamen sebebine yöneliktir. Eğer ağrı vajinanın kuruluğundan kaynaklanıyorsa cinsel ilişki öncesi doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı maddeler kullanılabilir. Olası mantar enfeksiyonları için antifungal tedaviler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonları için ise antibiyotikler reçete edilir. Vulvar vestibulit ve atrofik vajinit tedavisi için doktorunuzun önereceği östrojen içerikli ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar vajinayı normal haline getirecek ve salgı yapılmasını normale döndürecektir. Endometriozis sebepli ağrılar için gerekli ilaçlar verilir veya kişi cerrahiye yönlendirilir. Hastanın ayrıca psikiyatrist desteği görmesi de faydalı olacaktır çünkü psikiyatrik travmalara bağlı ağrılı cinsel ilişki ancak bu yolla çözülür.

KORUNMA: Ağrılı cinsel ilişkiyi tedavi etmenin dışında bu durumdan kaçınmak da önemlidir. Kişi sık sık vajinal mantar enfeksiyonlarına yakalanıyorsa bunun için bazı önlemler almalıdır. Dar ve pamuklu olmayan iç çamaşırlarından kaçınmak, terledikten sonra iç çamaşırlarını değiştirmek ya da bölge nemliyken iç çamaşırı ile kapatmamak işe yarayan koruyucu yöntemlerdendir. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genital bölge temizliği önden arkaya doğru temiz bir tuvalet kağıdı ya da nötr pH’a sahip bir vajinal bez ile yapılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için kondom kullanımı önemli olduğu kadar tek eşlilik de önemlidir. Vajinal kuruluğu önlemek için vajinal kayganlaştırıcılar kullanılabilir ve menopoz sonrası atrofik vajinit durumu kontrol edilebilir.

İzmir ağrılı cinsel ilişki ile ilgili izmir kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul ağrılı cinsel ilişki ile ilgili istanbul kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara ağrılı cinsel ilişki ile ilgili ankara kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here