Aile İçi İletişim Problemleri

0
178

Aile içinde sağlıklı bir iletişimin olmaması düşünüldüğünden çok daha önemli ve göz ardı edilmemesi gereken bir problemdir aslında. Her bir aile üyesinin kendisinin dinlenildiğini, anlaşıldığını ve değer verildiğini hissetmesi gereklidir. Aile içinde problemler eşler arasında olabileceği gibi çocuklar arasında veya çocuk-anne ve çocuk-baba arasında olabilir. Olabilecek tüm problemler hakkında konuşmak mümkün değildir ancak örnekler verilerek nasıl daha iyi iletişim kurulabileceği ve kişiler birbirine nasıl davranması gerektiği hakkında konuşulacaktır. 

Aile içi iletişim problemleri çok farklı şekillerde kendini gösterebilir. Kişinin eşinin minik bir isteğini yanlış anlamasından tutun, anne babanın çocuklarının illegal veya çok tehlikeli uğraşlar içinde olduğunu bilmemesi gibi çok büyük sorunlar halinde olabilir. Ailenin kendi içinde çözüm üretemediği durumlarda bir aile terapistinden yardım almak gerekebilir. 

Aile üyeleri karşılarındakilerle yaşadıkları kişisel problemleri konuşmak istemezler; kendileri hakkında negatif bir şey duymaktan korkarlar. Yanlış yaptıkları herhangi bir durumla yüzleşmek zorunda kalmak veya itiraf etmek zor gelir. Başka bir nokta da karşıdaki kişiyi incitme, üzme, ve onun kaldıramayacağı bir durum oluşacağı korkusudur. Karşıdakinin kendine içkiye vereceği, depresyona gireceği hatta intihara yönlenebileceğinden korkulur. 

Bazı çiftler aralarında yaşanan iletişim problemlerinin boşanma için çok teşvik edici olduğunu düşünüyor. Boşanma başlı başına çiftler ve daha çok da çocuklar üzerinde yadırganmayacak etkileri olan bir durumdur. 

Bir konuda konuşmak istemeyen kişi konuyu değiştirmek için farklı metodlar dener. Fark ettirmeden başka bir konu, sorun hakkında konuşmaya başlar, çevrede dikkat dağıtıcı bir şey arar veya espriler yaparak konuyu saptırır. Bu durumun anında fark edilmesi ve asıl konuşulmak istenen konuya geri dönülmesi gerekir. Yeni açılan konunun ne kadar önemli olduğu, hakkında daha sonra mutlaka konuşmak istenildiği söylenmeli ve eski konuya geri dönülmelidir.

Çocuklar, saygı ve sevgi dahilinde iletişim kuran, gün içinde yaşadıklarını birbirleriyle paylaşan, daima birbirine destek olan ebeveynleri görünce kendi ilişkilerinde de nasıl doğru davranılması gerektiğini öğrenmiş olurlar. Bazı araştırmalara göre ailelerin sağlıklı bir iletişim kurabilmek adına haftada en az iç kere hep beraber bir öğün yemek yemeleri gerekmektedir. Bu durumda çocuklar hem akademik hem de psikolojik olarak çok daha sağlıklı bir yapıda olurlar. Beraber olabilmek adına yemekleri aşırı derecede uzatmanın da bir manası yoktur ama. Bu sefer de her şey çok yapa olur. Yemek esnasında televizyon, cep telefonları gibi dikkat dağıtıcı öğeleri uzaklaştırmak gerekir. Beraber olunan bu dönemlerde çocuklara “Bugün neler yaptın?” gibi ucu açık sorular sormaktansa öğlen yemeğini kimlerle yediği, günün en güzel ve en kötü anının neler olduğu, matematik dersinde neler yaptığı gibi daha spesifik sorular sormak gerekir. “Bugün neler yaptın?” sorusuna “Hiçbir şey.” cevabını almak çok olasıdır. Çocuklar bazı soruları cevaplandırmıyorsa üstünde gitmekte bir yarar yoktur. Çocukların anlattığı her şeye tepki olarak bir ders vermemek gerekir. Bu şekilde rahat rahat anlatamazlar istediklerini. Ailede her üyenin konuya dahil olabileceği, yorum yapabileceği hikayeler anlatmak aile içi kaynaşmada büyük rol oynar. Ortak yaşanmış anılardan bahsetmek güzeldir. Çocukların daha önceden yüzleştiği ve üstesinden geldiği zorlukları hatırlamak çocuğun kendine özgüveninde ve problemleri çözebilme yetisinde artmaya neden olur. Aile içi iletişimde empati çok önemlidir. Kişinin karşısındakinin duygularını ve davranışlarını anlama çabası içinde olmak gerekir. 

Anne ve babalar, çocuğunun her saniye mutlu olmasını sağlayamaz, böyle bir şey mümkün değildir. Anne-babanın bunu fark etmesi gerekir; çocuk üzüntü duygusunu da hissetmelidir. 

Çocuğun bir davranışta bulunmaması konusunda sürekli konuşan anne-baba veya çocuğun herhangi bir şeyi yapması konusunda sürekli konuşan anne-baba çocukta istedikleri davranışın muhtemel tam olarak zıttı ile karşılaşacaktır. İsteklerin ve öğütlerin çocuğa en etkili ve en doğru şekilde aktarılması çok önemlidir. Yoksa artık iletişimin mümkün olmadığı kısır bir döngüye girilir.

Kendilerinin yetiştirilme biçimleri konusunda sinirli ve mutsuz olan ebeveynler çocuklarını aynı şekilde yetiştirmemek için bazen yanlış hareketlerde bulunabilirler. Çocuklarına karşı aşırı korumacı davranıp çocukların kendilerine güvenleri olmamasına, kendi ayakları üzerinde duramamasına sebep olabilirler. Madde kullanımını düşünelim. Anne babasının ilgilenmediği, madde kullanan çocuk büyüdüğü zaman kendi çocuklarına rahatsız edici derece kötü davranabilir. Örneğin sürekli odalarını basarak madde kullandıklarına dair bir kanıt arama arayışında bulunabilir, kesintisiz bir şekilde neden madde kullanmaması gerektiği konusunda öğütler verebilir. Çocuğun madde kullandığına hiçbir kanıt olmamasına rağmen ebeveynin böyle davranması çocuğuyla arasında ciddi iletişim problemleri doğurur. 

Günümüzde, aile içinde gittikçe kişiler birbirine yabancılaşmaktadır. Anne ve baba iş yerindekilerle veya kendi arkadaşlarıyla, çocuklar arkadaşlarıyla iyi bir iletişim kurmakta ama aile içine baktığımızda bu iletişim kurulamamaktadır. İletişim sıkıntıları öyle bir noktaya gelmektedir ki; kişiler karşısındaki düşünmeden suçlamakta, öfe patlamalarına, etiketlemelere, şiddete ve ailelerin dağılmasına yol açmaktadır. Aile içinde herkes eşit görülmelidir. Eşler arasında anlayış ve sevgi, saygıdan ödün vermeyen davranışlar sergilenmelidir. Aile içinde empati, arkadaşça davranışlar, saygı, sevgi, birbirine karşı şeffaf olmak, sıkıntıları rahatça net bir şekilde dile getirebilmek, birbirine karşı şefkatlı, anlayışlı olmak ödün verilmemesi gereken noktalardır. Anne ve babalar çocuklarına güven vermelidir, onların kendisini ifade etmesine olanak tanımalı ve onları dinlemelidir. Onlara emir vererek konuşulmamalıdır. Çocuk hiçbir zaman sınandığı hissine kapılmamalı, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmelidir. 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here