Aile Terapisi

0
97

TANIM

Çift veya aile terapisi, evlilik terapisi, aile sistem terapisi, aile danışmanlığı olarak da adlandırılan aile terapisi samimi ilişkiler içinde ailelerin değişim ve gelişimi için ailelerle çalışan psikoterapinin bir alt dalıdır. Aile bireyleri arasındaki etkileşim sistemindeki değişiklikleri gösterme eğilimindedir. Psikolojik sağlıkta, aile ilişkilerinin önemli bir faktör olduğunu vurgular. Aile terapisinin farklı okulları ortak bir inanca sahiptir. Problemin sorunu ne olursa olsun veya birey yada aile sorunundan birisi olsa bile çözümlerden genelde müşteriler yararlanır. Ailelerin ilgisinin yanında terapi seanslarına doğrudan katılım ile sağlanır. Aile terapisti geniş sistem içinde güçlü, bilgili, katalize ve destek şeklinde etkileyici bir konuşmaya sahip olmalıdır. Bu alanın ilk yıllarında birçok klinisyen aileyi anne baba ve çocuktan oluşan geleneksel, dar bir tarz kullanarak tanımlamışlardır. Bu alan geliştikçe aile kavramı insanlar arasında kan bağı veya evlilikle ilgisi olabilir veya olmayabilir güçlü destekleyici, uzun dönemli rolleri ve ilişkisi olarak tanımlanır. Aile terapisti tarafından kavramsal çerçeveler geliştirildi. Örgütsel dinamikler ve çalışmanın büyüklüğünün aralarında bulunduğu insan davranışlarının geniş bir yelpazesi için uygulanmıştır.

NEDEN AİLE TERAPİSİ YAPILIR?

Herhangi birinin veya aile hayatına müdahale eden koşullar olduğunda aile terapisi fayda sağlayabilir. Genellikle sağlık problemi olan insanlar için iyi aile fonksiyonlarını iyileştirmek, stresi azaltmak için yapılır. Aile terapisi birçok farklı durumdaki birçok farklı aile çeşidini tedavi etmek için yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durumlar genelde şunlardır:

-Ebeveynler arasındaki ilişkilerindeki çatışma varsa,

-Çocuğun davranış veya okul problemi varsa,

-Problemi olan çocuk veya gencin giderek kendi içine kapanıyorsa,

-Aile üyelerinden birinim uzun süreli zihinsel hastalığı veya şiddetli depresyon, alkol kullanma problemi varsa,

Problemler başlamadan önce aile terapisi yararlı olabilir.

Sorunlar başlamadan önce aile terapisi de yararlı olabilir. Bazı aileler hayatlarında büyük bir değişiklik beklediklerinde bu terapiyi ürünü arıyor. Örnek olarak evlenmeden çocuk sahibi olan erkek ve kadın, Bütün aile üyelerin nasıl beraber yaşayacaklarını öğrenmelerine yardım etmek için evlenmek istediklerinde aile terapisine gidebilir. Aile terapisi kavramı bireysel terapi seansı şeklinde kullanılabildiği gibi, Ailesinde hastalık veya diğer problem olan bireyler içinde çok yararlıdır. Aile kavramları kullanarak zayıf fonksiyonlu aileler içinde yetişen erişkinlerde bireysel terapiden yarar sağlayabilir.

BEKLENTİLER

Aile terapisi tipik olarak terapi seansı için birçok aileyi bir araya getirir. Ancak aile bireyi bireysel olarakta aile terapisti ile görüşebilir. Her bir seans yaklaşık olarak 50 dakika alır. Aile terapisi genellikle kısa sürelidir ve bu süre genellikle 6 aydan azdır. Ancak ihtiyacın olan seans sayısı ve buluşma sıklığı ailenin özel durumuna ve aile terapistinin önerisine bağlıdır.

Aile terapisi sırasında şunları yapabilirsiniz:

-Düşünceleri ve hisleri ifade etmek ve problemleri çözmek için ailenin durumunu gözden geçirin

-Çatışmaya neden olan sorunları tanımlamak için ailenin davranış paternlerini, kurallarını, ve rollerini keşfedin.

-Bir diğer aile bireyini önemseme, onun zayıflığı gibi aile gücünü tanımlayın.

SONUÇ

Aile terapisi otomatik olarak aile çatışmasını çözmez veya hoşnut olunmayan durumu gidermez. Ancak aile bireylerini daha iyi anlamayı, daha etkili bir yol sağlayarak zorlu durumlarla başa çıkma yeteneği sağlayabilir.

İzmir aile terapisi ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul aile terapisi ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara aile terapisi ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here