Akut Sinüzit

0
99

TANIM

Rinosinüzit veya sinüs infeksiyonu olarak da bilinen sinüzit sinüslerin iltihaplanması sonucu oluşur. Yaygın belirti ve bulguları burun mukus miktarında kalınlaşma, burunda tıkanıklık ve yüzde ağrıdır. Diğer bulgular ateş, baş ağrısı, koku duyusunda azalma, boğaz ağrısı ve öksürüktür. Öksürük genellikle geceleri kötüleşir. Ciddi komplikasyonları azdır. Akut sinüzit 4 haftadan kısa süren sinüzit demektir. Sinüzit çok yaygın bir durumdur. Amerika da ve Avrupa da her yıl insanların %10 ila %30 unu etkilemektedir. Kadınlar erkeklere göre daha sık etkilenmektedir.

BULGU VE BELİRTİLER

Akut sinüzit bulgu ve belirtileri şunlardır:

-Yanak üzerinde ağrı ve bu ağrının alına ve dişlere yayılması, öne doğru eğilmekle artması

-Burun yanak ve göz kapaklarında kızarıklık

-Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı

-Kalıcı öksürük ve faringeal tahriş

-Frontal sinüse yakın bölgeye basınca hassasiyet

-Yüz ağrısı, ateş,halsizlik

-Kulakta dolgunluk

-Akut bakteriyel sinüzit tanısı şu durumlarda düşünülmelidir:

-Üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan akut sinüzit bulgu ve belirtileri

Akut sinüzit bulgu ve belirtilerinin başladıktan sonraki 10 gün içinde kötüleşmesi gerekir.

Fiziksel muayenede şu bulgular bulunabilir:

-Pürülan burun akıntıları, pürülan geniz yutak akıntıları ,

-Mukozal eritem, periorbital ödem, yüzde eritem

-Sinüslerin transillüminasyonunda hava-sıvı seviyeleri

ETYOLOJİ

Akut sinüzit nedenlerinde viral,bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar rol oynamaktadır. Viral enfeksiyonlar birçok akut sinüzit vakasında karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında üst solunum yolu enfeksiyonu eğer 10 ünden uzun sürerse bakteriyel olma olasılığı viral etkenlere göre çok yüksektir. Eğer sinüs anomalisi veya zayıflamış bağışıklık sisteminiz varsa mantar enfeksiyonlarının görülme riski artar. Birçok sağlık koşulları kişinin sinüs enfeksiyonu olma riskini arttırır. Artmış sinüzit olma riski altta yatan hastalıktan dolayı değildir. Bu koşullar şunlardır:

Saman nezlesi gibi alerjiler.Alerjilerle beraber meydana gelen infilamasyon sinüsleri tıkayabilir.

-Nazal polip tümörleri. Bu dokuların büyümesi burun geçişini veya sinüsleri tıkayabilir.

-Sapmış nazal septum.

-Diş infeksiyonu. Küçük miktardaki akut sinüzit sebeplerinden birisidir.

-Diğer medikal durumlar. Kistik fibrozis komplikasyonları, Gastroözefajial reflü hastalığı, bağışıklık sistemi bozuklukları sinüsleri tıkayabilir ve enfeksiyon riskini arttırır.

TANI:

Sinüzit tanısı için doktor öncelikle kişinin bulgu ve belirtilerini gözden geçirir ve fizik muayeneye geçer. İncelemede hassasiyeti değerlendirmek için doktor sinüslere bası yapır. İltihaplı bir sinüs varsa dişlere dokunarak görmeye çalışabilir. Diğer tanı testleri mukus kültürü, nazal endoskopi, X-ray, alerji test, bilgisayarlı tomografi ve kan testidir.

TEDAVİ

Birçok akut sinüzit tedaviye ihtiyaç duymaz. Çünkü altında yatan etken soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. Hastalığı çabuk iyileştirmek ve belirtilerini azaltmak için öz bakım teknikleri uygulanabilir. Doktor akut sinüzit bulgu ve belirtilerini azaltmak için günde birkaç kullanılacak şekilde burun spreyi verebilir. Nazal kortikosteroidler inflamasyonu tedavi etmek ve önlemek için kullanılır. Örnek verirsek flutikason , mometason , budesonid, triamsinolon gibi ilaçalrdır.Dekonjestan,aspirin,asetaminopen veya ibuprofen gibi ilaçlarda bulgu ve belirtileri azaltmak için kullanılır. Antibiyotikler genellikle akut sinüziti tedavi etmede kullanılmaz. Eğer akut sinüzit etyolojisinde virüs veya mantarlar etkiliyse antibiyotikler işe yaramaz. İnfeksiyon eğer şiddetli, tekrarlıyor veya kalıcıysa antibiyotik kullanılabilir. Akut sinüzit tedavisinde amoksisilin, doksisiklin kullanılabilir. Eğer enfeksiyon geçmezse veya sinüzit tekrardan geri gelirse doktor farklı bir antibiyotik önerebilir. Antibiyotikler genelde bulgular iyi olsa bile 10 ila 14 gün arasında alınmalıdır. Eğer antibiyotik almayı erken keserseniz bulgu ve belirtiler geri gelebilir.

Eğer etken mantar ise antifungal ilaçlar kullanılabilir. Eğer alerjen maddeler sinüzitin oluşmasına etken oluyorsa immünoterapi uygulanabilir.

İzmir akut sinüzit ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul akut sinüzit ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara akut sinüzit ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here