Alerjik Rinit

0
122

TANIM

Saman nezlesi olarak da adlandırılan alerjik rinit, havada bulunan alerjik maddelerin solunmasıyla bağışıklık sistemininin o maddelere karşı aşırı reaksiyon vermesi durumudur. Kişinin bağışıklık sistemi maddelere  saldırır. Bunun sonucunda burun akıntısı gibi bulgular ortaya çıkar. Bu alerjik reaksiyona neden olan maddelere alerjen adı verilir.

Alerjisi olan kişilerin yıllar alerjik bulguları vardır. Bu bulgular yıl boyunda da görülebilir, yılın belli bir zamanında da görülebilir. Bunun yanında kişi alerjenlerin sebep olduğu sinüzit, kulak infeksiyonu gibi problemlere de sahip olabilir. Zaman geçtikçe alerjenler kişiyi daha az etkiler ve bulgular ilk başlardaki gibi şiddetli değildir.

BULGU VE BELİRTİLER

Alerjik rinitin bulgu ve belirtileri şunlardır:

Hapşırmak

-Burun akıntısı

-Burun tıkanıklığı

-Burunda kaşıntı

-Öksürme

-Boğaz ağrısı

-Kaşıntılı ve sulu gözler

– Göz altında koyu çevreler

-Sık sık baş ağrısı

-Eğzema tipi bulgular

-Aşırı yorgunluk

ETYOLOJİ

Alerjik rinit mevsimsel bitkilerin polenleri tarafından tetiklendiği için saman nezlesi olarak da bilinir. Çünkü polenler bu sezonda çok yaygındır. Ancak alerjik rinit yıl boyu da olabilir. Saman nezlesine neden olan polenler bölgeden bölgeye değişir. Genellikle bitkilerin rüzgar tarafından savurduğu küçük, zor görülen polenler etyolojide baskındır. Alerjik rinite neden olan bitkilerden bazıları şunlardır:

Ağaçlar: kızılağaç, sedir, at kestanesi , söğüt,kavak , ıhlamur ve zeytin

Akdeniz ülkelerinde zeytin agacı poleni en sık görülen ağaç tipidir.

Alerji dostu ağaçlar şunlardır: kırmızı akçaağaç, kavak, kızılcık, manolya, çift çiçekli kiraz, köknar, ladin ve çiçekli erik

Saman nezlesi olan kişilerin tahminen % 90 ında çimen polenlerine karşı allerji vardır.

TANI

Alerjik rinit tanısında kullanılan şunlardır:

Alerji deri testleri: Belirli alerjenlere karşı ıgE aracılı duyarlılık reaksiyonunun belirlenmesinde  kullanılan bir in vivo yöntemdir.

Radyoallergosorbent testi : Belirli bir antijene karşı bir antikor olarak hizmet eden Immunoglobulin E miktarını  ölçer.

Total serum ımmünoglobulin E miktarı: Alerjik rinit tanısında Spesifik ya da duyarlı olmasa bile diğer faktörlerle kombine edildiğinde fayda sağlar.

Toplam kan eozinofil sayısı: Alerjik rinit tanısında Spesifik ya da duyarlı olmasa bile diğer faktörlerle kombine edildiğinde fayda sağlar.

Alerjik rinit tanısında kullanılan görüntüle araçları şunlardır:

Radyografi: Yapısal anomalileri değerlendirmede yardımcı olabilir. Adenoid hipertrofisi,sinüzit gibi komplikasyon ve komorbid durumları tespit etmede yardımcı olur.

Bilgisayarlı tomografi: Akut sinüzit ve kronik sinüzit değerlendirmesinde yararlıdır.

MR görüntüleme: sinüzit değerlendirmesinde yararlıdır.

TEDAVİ

En iyi tedavi yöntemi bulgu ve belirtilere sebep olan polenlarden kaçnmaktır. Tüm Polenlerden kaçınmak belki imkansız olabilir. Ancak polenlere maruz kalmayı azaltmak için birkaç adım atabilirsiniz. Allerjik rinitin tedavisi için ilaç alınabilir. Doktor bulgu ve belirtilerin şiddetine göre ilaç reçete eder. Kişinin yaşı, astım gibi medikal durumları göz önünde bulundurulur. Hafif alerjide burun yıkamak burundaki mukusu temizlemede yardımcı olabilir.

Antihistaminikler, Alerjinin bulu ve belirtilerini tedavi etmede iyidir. Uyku haline sebep olabilir.

Kortikosteroidler. Nazal kortikosteroider alerjik rinit tedavisinde en etkili ilaçtır. İlaç kesilmeden kullanıldığında çok iyi etki gösterir.Ancak kısa periodlarla da kullanılsa ayrarlıdır.Kortikosteroid spreyler genellikle çocukar ve yetişkinler için güvenlidir.

Dekonjestanlar, burun tıkanıklığı gibi belirtiler azaltmak için yararlı olabilir.

İmmünoterapi. Eğer kişi polenden kaçamıyor bulgu ve belirtiler kontrol edilemiyorsa önerilir. Alerjik olunan maddeler düzenli bir şekilde vücudumuza  verilir. Bulgu ve belirtiler kontrol altına alınana kadar her bir doz bir öncekinden birazcık daha fazladır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here