Alkol Bağımlılığı

0
91

TANIM

Alkolizm olarakta bilinen alkol bağımlılığı hayatın her kesiminden insanı etkileyen bir durumdur. Genetik cinsiyet, sosyoekonomik faktör, ırk gibi durular alkol bağımlılığına zemin hazırlayabilir. Görünen o ki tek bir nedeni yoktur. Tıp camiasında 1948 yılında alkol bağımlılığı psikosomatik bir durum olarak kabul edilmiştir. Bunun manası sosyal, psikolojik,genetik ve davranış faktörleri gibi bir çok etken bu hastalığa sebep olmaktadır. Ancak bunun gerçek bir hastalı olduğunu not etmek gerekir. Alkolik kimse fiziksel hareketlerini kontrol edemez. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki alkol bağımlılığı dahil bağımlılık beyinde nörokimyasal ve fiziksel değişikliklerin olduğu durumdur. Alkol bağımlılığı kendini birçok çeşitli yollarla gösterebilir. Akol kullanımının sıklığı, şiddeti, alkol tüketim şekli kişiden kişiye değişir. Bazıları tüm gün yoğun bir şekilde içebilirken digerleri periyotlar halinde içebilir. İçilen alkolün çeşidi kişinin alkolik olmasını engellemez. Bağımlılık nasıl olursa olsun, kişi eğer çok içiyor ve uzun süre ayık kalamıyorsa alkolizm var demektir.

BULGU VE BELİRTİLER

-Artan miktar ve sıklıkta kullanım

-Yüksek tolerans veya akşamdan kalma semptomlarının olmaması

-Uygunsuz zamanda içmek(sabahın erken saati gibi)

-Alkolün olduğu yerde bulunmak istemek, olmadığı yerden kaçınmak

-Arkadaşlık ilişkilerinde değişiklik

-Sevdiklerimizden kaçınarak iletişim kurmak

-İçerken gizlemek veya başkasının bulamayacağı şekilde saklamak

-Artmış uyuşukluk, depresyon ve duygusal sorunlar

-İş kaybı veya tutuklanma gibi problemler yaşamak

NEDENLERİ

Bilim insanları neden alkol bağımlılığının olduğuyla alakalı spesifik bir neden bulamasa da, birden çok alkol bağımlılığına katkıda bulunan tanımlanmış faktör vardır. Genetik faktörler, çevre ve mental durum bu hastalığın gelişmesine öncülük eder.

TANI

Rutin doktor ziyaretinde veya başka bir problem için doktora gittiğinizde doktorunuz tanı koyabilir. Eğer arkadaşınız veya eşiniz alkol bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsa, sizi doktora görünmeniz için teşvik edebilir. Doktor kişinin buğuları ve geçmişteki sağlığı hakkında soru sorar. Ardından fiziksel inceleme yapar. Mental değerlendirmede depresyon gibi mental sorunları gözden geçirebilir. Doktor alkolle bağımlı karaciğer yetmezliği gibi durumlar için sorular sorabilir veya test isteyebilir.

TEDAVİSİ

Tedavi alkol bağımlığının büyüklüğüne bağlıdır. Bazı insanlar danışmanlık alarak alkol kullanımını orta seviyeye getirebilir. Aşırı alkol bağımlıları için medikal tedavi gerekebilir. Bunun yanında tedavi merkezinde veya hastanede yatışı istenebilir.

İzmir alkol bağımlılığı ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul alkol bağımlılığı ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara alkol bağımlılığı ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here