Anksiyete Bozukluğu

0
553

Anksiyete, endişe anlamına gelir ve kişilerin yaşadığı kaygı, korku, sıkıntı, gerilim hallerinin bütünüdür. Her insanın zaman zaman yaşadığı normal bir duygudur; baş edilebilecek bir düzeydedir. Bir problemle karşılaşınca, sınava girmeden önce veya önemli bir karar vermeden önce anksiyete, gerginlik, heyecan hissedilebilir. Fakat anksiyete bozuklukları farklı bir durumdur. Anksiyete bozukluğunda yaşanan gerginlik kişinin normal bir hayat sürmesine engel olur. Ciddi bir hastalıktır. Tamamen kişinin kontrolü dışına çıkmıştır. Anksiyete bozukluğuna sahip kişilerin yaşadığı korku ve endişe çok yüksek düzeydedir ve hayatı için büyük bir engel teşkil eder. Kadınlarda erkeklerden biraz daha sık görülür. Anksiyete bozukluklarına; panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi), yaygın anksiyete bozukluğu örnek verilebilir. 

Ortak birçok semptom olması yanında her hastalığın kendine özgü semptomları da vardır. Panik bozukluğu panik ataklarla karakterizedir. Ani ve tekrarlayan korku atakları olur. Bir sonraki atağın zaman olacağı konusunda çok derin bir endişe söz konusudur. Panik atakların daha önce olduğu yerlerden uzak durur kişi. Atak sırasında kalp atışının hızlanması, terleme, nefes alıp vermede problemler, baş dönmesi, ellerde karıncalanma veya hissizlik gibi semptomlar olabilir. Yaygın anksiyete bozukluğunda kişi sürekli, aşırı bir endişe hali içindedir. Genelde bu endişe para, aile, iş ve sağlık konularındadır. “Aşırı evhamlı” kişiler olarak bilinirler. Gece uykuya dalmada problemler yaşarlar. Kişi genelde bu aşırı endişesinin farkındadır ama bunu kontrol edemez. Sosyal fobide kişiler başka insanlarla beraber olmaktan, onlarla konuşmaktan endişe duyarlar. İnsanların onları yargılayacağından korkarlar. Arkadaş edinmekte çok zorlanırlar. 

SEMPTOMLAR:

 • Panik, korku ve huzursuzluk hissi
 • Uyku problemleri
 • Soğuk veya terli eller ve/veya ayaklar
 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntıları
 • Sakin ve hareketsiz kalamama
 • Ağız kuruluğu
 • Ellerde veya ayaklarda hissizlik veya karıncalanma hissi
 • Mide bulantısı
 • Kas gerginliği
 • Baş dönmesi

SEBEPLERİ:

Anksiyete bozukluklarının tam olarak sebebi bilinmemektedir. Anksiyete bozukluğu kişinin güçsüzlüğünün veya karakterinin zayıflığının bir sonucu değildir. Çevresel faktörlerin oluşturduğu stres, beyinde olan değişimler, genler gibi birçok faktörün bu bozukluğun gelişimine katkı sağladığı düşünülüyor. 

TANI VE TEDAVİ:

Anksiyete bozuklukları tedavi edilebilir hastalıklardır. Uygun tedavi ile kişiler normal hayatlarına geri dönebilirler. Anksiyeteye sebep olabilecek herhangi fiziksel bir hastalık bulunamazsa hasta bir psikiyatriste veya psikoloğa yönlendirilir. Anksiyete bozukluğunun ciddiyeti, semptomların ne zamandan beri devam ettiği anlaşılır. Kişinin tavrı ve davranışları da göz önünde tutularak tedavi planı yapılır. 

Tedavide antidepresanlar, anksiyete azaltıcı ilaçlar ve psikoterapi uygulanır. Rahatlama tedavileri, diyet ve hayat tarzı değişiklikleri de tedavi de uygulanabilir.

ÖNLEMEK:

Anksiyete bozuklukları engellenemez fakat kontrol edebilmek veya semptomları azaltmak için; kafein ve çikolata kullanımını azaltmak, doktora danışarak bitkisel ürünlerin kullanımı ve gerekirse destek almak başvurulacak yöntemlerdir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here