Anne Sütü Azlığı

0
102

Tanım: Süt üretimi (laktasyon) , doğumda plasentanın rahim duvarından ayrılmasıyla birlikte prolaktin hormonun salgılanmasına bağlı olarak başlar. Bebek emzirildikçe salgılanan prolaktin hormon miktarı yükselerek daha çok süt üretimine neden olur. Aynı zamanda emzirmeyle birlikte hipotalamustaki supraoptik ve paraventriküler çekirdekler uyarılarak arka hipofizden oksitosin hormonunun salınmasına neden olur. Oksitosin hormonu ise meme alveollerini çevreleyen miyoepitelyal hücrelerin kontraksiyonunu sağlayarak prolaktin tarafından halihazırda üretilmiş, meme kanallarında bekleyen sütün meme ucuna akışını sağlar. Bu mekanizmaya “ Süt Salınım Refleksi ” adı verilir.

Anne sütü azlığı (laktasyondaki bozukluk) ise, yetersiz süt üretimi ve/veya bebeğin emmesine rağmen salınım refleksindeki bozukluklara bağlı olarak bebeği besleyecek yeterli miktarda sütün sağlanamadığı durumdur.

Nedenleri:

– Hipofiz bezinden yetersiz prolaktin hormonu salgılanması

– Lenfositik hipofizit: Otoimmün sebeplere bağlı olarak hipofiz bezinin inflamasyonudur. Prolaktin düzeyleri normal ya da yüksekse akla getirilmedir.

– Sheehan Sendromu (Postpartum Hipopituitarizm) : Doğumdan sonra kan kaybı ve hipovolemiye bağlı olarak oluşan iskemik nekrozdur.

– Yetersiz büyüme hormonu salgılanması

– Meme hipoplazisi: Ergenlikte ya da hamilelikte yetersiz meme dokusunun gelişimi ve olgunlaşması

– Hipopituitarizm: Prolaktin, büyüme hormonu gibi hipofiz hormonlarının üretilememesi sonucu laktasyon bozukluğu görülebilir.

– Obezite / Aşırı kiloluluk: Doğumdan sonraki ilk haftalarda emzirmeyle tetiklenen prolaktin salınımındaki soruna yol açarak erken laktasyon bozukluğuna yol açabilir.

– Ek besin verilmesi: Bebeğe formül mama verilmesi anne sütü alınımı azaltarak daha az süt üretimine neden olabilir.

– Yeterli sıklıkta emzirilmemesi: Emzirme aralarının uzun tutulması memelerin yeterli süt üretimini sağlayacak uyarılara maruziyetini azaltır.

– Kısa emzirme süreleri: Her bir memenin 5 dakikadan az verilmesi, bebekte tokluk hissi oluşmasını azaltacak, bebeğin alması gereken besin öğelerinin eksik verilmesini sağlayacak aynı zamanda memeler tam boşalamadığından yerine yeni süt üretimini azaltacaktır.

Süt Üretimini Arttıracak Yöntemler:

– Olabildiğince erken emzirmeye başlamak: Doğumdan sonra emzirmek için uzun süre beklenilmesi yeterli süt üretimini engeller. Bu yüzden doğumdan sonra en yakın zamanda bebek anne kucağına verilerek en geç bir saat içinde bebek emzirilmelidir.

– Sık aralarla emzirmek: İlk haftalarda 2–3 saatte bir, günde 8–12 kez emzirilmelidir. Daha az sıklıkta emzirilmesi yetersiz süt üretimi nedeni olabilir.

– Emzirme zamanları atlanılmamalı: Süt üretiminin devamlılığı için emzirilmediği durumlarda süt memelerden sağılarak yeni süt üretiminin devamı sağlanmalıdır.

– Her iki memenin de emzirme işlemine dahil edilmesi: Bebek için tek memeden beslenilmesi sorun oluşturmasa da sürekli tek memeden emzirmek süt üretimini azaltır. Her iki meme de emzirilmeye çalışılmalı ya da bebeğin bir sonraki öğününe kadar gerekirse diğer memedeki basıncı azaltmak için sağılmalı.

– Doğru pozisyonda emzirmek: Bebeğin meme ucu ve çevresini birlikte kavradığından emin olunmalı ve yutup yutmadığı kontrol edilmeli.

– Emzik vermekten kaçınmak: Bebeğe emzik vermeyi tercih eden aileler doğumdan sonra ilk 3–4 hafta emzik vermekten kaçınmalıdır. Bu, anneye emzirme rutinin oluşmasına kadar süre vererek düzenli üretimi koruyacaktır.

– Alkol ve nikotinden uzak durmak: Sigara ve aşırı miktarda alkol tüketimi süt üretimini baskılar.

– İlaç kullanımına dikkat etmek: Psödoefedrin içeren ilaçlar (Sudafed,Zyrtec vb.) süt üretimini baskılarlar.

– Anne olabildiğince dinlenmeli ve sağlıklı beslenmeli

– Anne yeteri kadar sıvı almalı, rehidrate olmalı

Tedavi :

– Laktasyon indükleyici ajanlar: Domperidon, Metoklorpromid, gibi D2 reseptör antagonistleri ve Haloperidol, Klorpromazin, Risperidon, Sülpirid gibi antipsikotik ilaçlar verilebilir.

– Oksitosin reseptör agonisti: Merotosin

İzmir anne sütü azlığı ile ilgili izmir kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul anne sütü azlığı ile ilgili istanbul kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara anne sütü azlığı ile ilgili ankara kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here