Arpacık

0
167

TANIM:

Arpacık göz kapağının iç veya dış kısmında bulunan küçük, ağrılı şişliktir. Eğer gözünüzde arpacık varsa, göz sulu ve kızarık olabilir. Aynı zamanda hordeolum diye de adlandırılan arpacık genellikle tek bir gözü etkiler. Ancak bazı durumlarda her iki gözü de etkileyebilir veya aynı gözde birden fazla arpacık olabilir. Kişinin görmesini etkilemez.

ÇEŞİTLERİ:

2 tip arpacık vardır. Birisi iç arpacık diğeri dış arpacıktır. Dış arpacık küçük bir nokta olarak kirpik yanında başlar. Patlamadan önce rengi kırmızıya döner, şişer ve ağrımaya başlar. Ardından iyileşir. Birçok dış arpacık kısa ömürlü ve kendi kendini sınırlar. Göz kapağının altında bulunan arpacığa iç arpacık adı verilir. Dış arpacıkta olduğu gibi bu arpacık çeşidi de kızarıklığa, ağrıya sebep olur. İnternal arpacık enfeksiyon geçtikten sonra tamamen yok olabilir veya devam edebilir.Eger devam ederse sıvı yüklü kist açılıp drene edilmesi gerekebilir. İnsanlar başka bir göz kapağında şişliği olan şalazyon ile arpacığı birbirine karıştırma eğilimindedir. Halbuki şalazyon arpacıktan çok farklıdır. Şalazyon enfeksiyon değildir. Bunun yerine yuvarlak, düzgün, ağrısız şişliktir. Şalazyon yag bezi salgılarının kapak yüzeyine ulaşmasını engelleyen lokal bir doku infeksiyonudur. Çünkü kanal, atıklar tarafından tıkanır. Arpacık ve şalazyon genellikle zararsızdır ve nadiren görmeyi etkiler. Her yaşta ortaya çıkabilir ve aralıklarla tekrarlama eğilimindedir.

BULGU ve BELİRTİLER

Arpacığın ilk belirtisi şişliğin merkezinde sarımsı bir noktadır. Diğer bulguları şunlardır:

-Üst veya alt göz kapağında yumru şeklinde şişlik

-Lokalize agrı

-Hassaslık

-Kızarıklık

-Gözlerde yanma

-Işık hassasiyeti

-Gözünde yabancı cisim hissi

Gözde tahriş

-Kaşıntı

-Göz kapağı düşüklüğü

-Bulanık görme

SEBEPLERİ

Arpacığın genellikle sebebi bakterilerden stafikokus aureus tur. Bu bakteri bazen vücuda zarar vermeden deri üzerinde yaşayabilir. Dış arpacığa neden olan sebepleri sayarsak.

-Kirpik folikülünün enfeksiyonu,

-Zeis bezinin enfeksiyonu. Bu bez kirpik foliküllerine bağlı bir bezdir. Yağlı bir sıvı üreterek kirpiği yağlayarak onun kuru kalmasını engeller.

-Apokrin bezinin enfeksiyonudur. Bu ter bezi sıvısını kirpik folikülü içine boşaltır. Sonra gözyaşı ile birleşerek gözün kuru kalmasını engeller.

-Meiboiman bezinin enfeksiyonu ise iç arpacık sebebidir. Bu bez göz kapağında bulunur ve  yağlı bir sıvı üreterek gözün kuru kalmasını engeller.

-Arpacık  bazen blefarit nedeni  olabilir. Blefirait göz kapağınının iltihaplanmasıdır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Elleri yıkamadan gözlere dokunmak, dezenfekte etmen lens takmak,eski yada süresi geçmiş kozmetik kullanmak, gözlerde  blefaritin olması risk faktörlerindendir.

TANI

Doktor genellikle sadece göz kapağına bakarak hastalığa tanısını koyar. Bazen büyüteç aygıtı kullanarak göz kapağını inceleyebilir.

TEDAVİ

Arpacık özellikle patlayıp içindeki irin dışarı çıktıktan sonra sıklıkla herhangi bir tedaviye  ihtiyaç duymadan  iyileşir. Öncelikle kesinlikle arpacığı kendiniz patlatmaya çalışmayın. Kendisi 1 ila 3 hafta içinde gözden kaybolur. Ancak semptomları azaltmak için ılık suda ıslatılmış ılık bez basısı yapılabilir. Ancak özellikle çocuklarda bezin çok sıcak olmamasına dikkat edin. Arpacıklı göze bezi 10 dakika tutun. Bunu cerahat dışarı çıkana veya temizlenene kadar günde 3-4 defa bunu tekrarlayın. Cerahat dışarı çıktıktan sonra bulgular hızlıca düzelecek. Ayrıca gözünüzün etrafındaki alanların temizliğin özen gösterin. Eğer arpacık aşırı derecede ağrılıysa, parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.16 yaşından küçük çocuklara aspirin vermeyin.

ÖNLEME YOLLARI

Arpacık gelişmesini önlemek için hijyene önem verilmesi gerekir. Uygun el yıkama şekli arpacık gelişme riskini düşürmektedir. Uyandıktan sonra ılık bir bezle göze bası yapmak arpacık oluşmasını engellemede fayda sağlamaktadır. Ayrıca kendi kişisel kozmetik ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmamak, Göz için kullanılan aralarınızı temiz tutmak, uyamadan önce makyajı temizlemek arpacık gelişmesini riskini düşürmektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here