Astigmatizm

0
177

TANIM

Astigmatizm, korneanın düzensiz şekli veya lensin eğriliğinden dolayı bulanık görmeye neden olan bir görme bozukluğudur. Lensin veya korneanın düzensiz şekli ışığın retinaya (gözün arkasındaki ışığa duyarlı bölge) uygun bir şekilde düşmesini engeller. Sonuç olarak herhangi bir mesafedeki gözün görmesi bulanıklaşır. Astigmatizm çok yaygın bir görme bozukluğudur .Birçok insanın bir seviyeye kadar astigmatizmi vardır. Astigmatizmi olan hastaların ufak bir kısmında genellikle görme etkilenmez ve tedavi gerekmez. Ancak daha büyük miktardaki görme bozukluğu veya bulanık görme gözü rahatsız edebilir aynı zamanda baş ağrısına sebep olabilir. Astigmatizm genellikle miyop veya hipermetrop gibi görme bozukluklarıyla beraber görülür. Beraber oluşan bu duruma refraksiyon kusuru adı verilir. Çünkü bu durum ışığın gözde kırılmasını etkiler. Astigmatizmin spesifik nedeni bilinmemektedir. Kalıtsal olabilir ve genellikle doğumdan itibaren vardır. Bu durumda çocuk büyüdükçe kötüleşebilir veya azalabilir. Astigmatizmi değerlendirmede kapsamalı bir optometrik incelemede testler yer almalıdır.Astigmatizmin mevcut durumuna bağlı olarak göz doktoru gözlük veya kontak lens sana yazabilir.

NEDENLERİ

Kornea ve Lens gözümüzün fotoğraflara odaklanmasını sağlayan iki kısmıdır. Mükemmel şekillendirilmiş bir gözde bu odaklanma kısımlarında uygun bir eğrilik vardır. Kornea ve lensin uygun eğriliğinden dolayı göze gelen tüm ışınlar aynı yolu geçerek keskin bir şekilde gözün görme alanına düşürür ve düzgün bir görüntü sağlar. Ancak lensin ve korneaanın eğriliği düzgün ve eşit değilse göz ışınlarının dengesiz bir şekilde odaklanmasını sağlar. Bu durum da kırılma hatasına neden olur.  Astigmatizm kırılma hatalarından biridir. Astigmatizmde bir yön diğer yöne göre daha dik kavislidir. Eğer korneal astigmatizm iseniz korneanız düzensiz şekillidir. Astigmatizmlerin bir kısmı bulanık görmeye neden olabilir. Bulanık Görme daha ya yatay ya dikey ya da çapraz şeklinde bir yönde olur. Astigmatizm başka kırma bozukluklarıyla beraber olabilir. Bunlar:

MİYOP: Bu durum korneanın normalinden çok kavislenmesiyle veya gözün normalden uzun olmasıyla meydana gelir. Böyle olunca retinaya tam odaklanacağı yerde, ışık retinanın önüne odaklanır. Bu durumda uzaktaki cisimleri bulanık görmeye yol açar.

HİPERMETROP: Bu durum miyopun tam tersidir. Kornea eğer normalinden daha az kavislenir veya göz normalden küçükse hipermetrop meydana gelir. Bu durumda ışınlar retinanın arkasına odaklanır ve yakındaki cisimler bulanık görülür.

Astigmatizm doğuştan beri var olabilir veya sonradan göz yaralanması, hastalığı veya cerrahisi sonrasında ortaya çıkabilir. Zayıf ışıkta kiap okumak, televizyonu yakından seyretmek astigmatizm yapmaz.

BULGU VE BELİRTİLERİ

Bulanık görme, göz yorgunluğu, baş ağrısı astigmatizmin bulgularındandır. Ancak bu bulgular sadece astigmatizme özgü değildir.

TANI

Eğer astigmatizmden şüphelenildiyse tanı koymak için birkaç test vardır. Bu testlerden en yaygın olan 2 tanesi görme keskinliği ve keratometer testidir.

-Görme keskinliği testi

Görme keskinliği testi farklı uzaklıkta olan objelere gözün odaklanmasını değerlendirmek için kullanılır. Genellikle snellen adı verilen grafide harfleri okuma durumuna göre değerlendirilir. Harfler grafiğin her satırında gittikçe küçülür.

-Keratometer testi

Keratometer adı verilen aletle astigmatizmin derecesi ölçülür. Korneadaki düzensizlik ve ışığın kornea tarafından nasıl odaklandığı hesaplanır.

TEDAVİ

Astigmatizmin normal derecelerinin hemen hemen hepsi uygun gözlük veya lensle düzeltilir. Eğer bir kişi de çok az derecede astigmatizm var ve diger hipermetrop ve miyop gibi durumlar yoksa lense bile ihtiyaç duyulmayabilir. Eğer orta yüksek seviyedeyse gözlük veya lense ihtiyaç vardır. Düzensiz astigmatizm genellikle çok yaygın değildir ve genellikle diğer korneayı etkileyen anomalilerle (keratokonus) beraberdir. Bu şekilde olursa sert gez geçirgen lens ile etin bir şekilde tedavi edilebilir. Düzeltici lenslerle astigmatizm gözlükle kombine edilebilir. Alternatif olarak tonik lens olarak adlandırılan özel yumuşak lenslerde reçete edilebilir. Retraktif cerrahi ise korneanın şeklini değiştirmede kullanılan bir diğer astigmatizmi tedavi etme yöntemidir. Retraktif cerrahi için gözün retina problemleri, korneal skarı olmaması gerekir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here