Auralı Göz Migreni

0
169

Tanım

Göz migreni tek gözde  kısa süreli körlük veya yanıp sönen ışıklar gibi göz problemlerinin görüldüğü bir göz durumudur. Genellikle baş migreni ile beraber olur. Bu durum korkutucu olabilir. Ancak çoğu durumda bunlar zararsız, kısa süreli ve göme sonradan normale döner. Sıklığı değişmesine rağmen bir çok insanda her birkaç ayda bir göz migreni görülür .Göz migreni, baş migreninden farklı bir durumdur. Bazen göz migreni oküler migren olarak da adlandırılır.

BULGU VE BELİRTİLERİ

Uluslararası baş ağrısı derneğinin tanımına göre göz migreni bulguları şunlardır:

Tek gözü etkileyen bulgular:

-Yanıp sönen ışıklar

-Görüş alanındaki kör noktalar

-Gözde körlük

-Görme kaybı, retina migreninin bir komplikasyonu olabilir.

-Dört ila yetmiş iki saat arasında süren baş ağrısı(Başın bir tarafını etkileyen, orta şiddette veya şiddetli, zonklayıcı tarzda, egzersiz yaptıkça kötüleşen)

-Bullantı

-Kusma

-Işığa ve ses karşı duyarlılık

En önemli semptom tek gözdeki görme kaybıdır. Bir çok insan görme kaybı ile yanıp yanıp sönen ışıklar arasındaki farkı tanımlamakta sorun yaşar. Çok yaygın olan auralı göz migreni kör noktalara ve yanıp yanım sönen ışıklara yol açar. Bu tip, migrenli insanların %20 sini etkiler.  Ancak bu olaylarda olduğu gibi bu semptomlar genellikle görüş alanının bir tarafında ve her iki tarafında görülür.

SEBEPLERİ

Göz migreni sebeplerinin baş ağrısı migreni sebepleri ile aynı olduğuna inanılır. Dünya sağlık örgütüne göre migrenin neredeyse kesin bir şekilde genetik temeli vardır .Yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir ki insanların yüzde %70 inin ailesinde migren hikayesi vardır. Migren beyindeki derin bir mekanizmanın aktifleşmesiyle inflamatuar maddelerin beyindeki damar ve sinirlerin etrafına salınmasıyla tetiklenir. Ancak bunun neden bu şekilde olduğu bilinmiyor. Görüntüleme çalışmalarında beyne giden kan akımında değişiklikler olduğu saptanmıştır. Migren genellikle 30 lü 40 lı yaşlardaki yetişkin insanları etkiler. Ancak bu kişilerde de sıklıkla ergenlikte başlar. Çocukları da etkileyebilir. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla migren görülür. Duyarlı bir kişide migren sebepleri yiyecekler, beklemiş peynir, kırmızı şarap, kafeinli içecekler ve çikolata gibi bazı gıdalar neden olabilir. Monosodyum sülfat gibi gıda katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılarda migrene yol açabilir. Diğer potansiyel migren nedenleri sigara, parfüm, kötü koku, düşük kan şekeri, yüksek irfita, az uyumak ve stres hali de olabilir. Komplikasyonlarından görme kaybı çok nadirdir.

TANI

Göz migreni için kesin bir tanı testi yoktur. Tanı, kişinin, ailesinin tıbbi geçmişini, bulgu ve belirtilerini gözden geçirerek konur. Göz migreni tanısı koymak için diğer sebepleri ekarte etmek gerekir. Diğer geçici körlük yapan nedenler araştırmalı ve ekarte edilmelidir. Ancak atak sırasında doktorunuz oftalmoskop adı verilen aletle gözünüze  giden kan akışındaki azalmayı görebilir. Atak kısa süreli olduğu için genellikle bulgulara bakılarak tanı konur.

TEDAVİ

Tedavi genellikle her baş ağrısı için ağrı kesici alınarak ve migrene sebep olan maddelerden uzaklaşarak olur. Eğer medikal tedavinin gerekli olduğunu düşünürseniz, propranol, verapamil ve nifedipin  gibi betabloker reçete edilebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here