Bademcik ve Geniz Eti

0
719

Bademcik ve geniz eti (adenoidler) vücut bağışıklık sisteminin ilk savunma hattıdır. Vücuda ağız veya burun yoluyla giren bakteri ve virüsler bademcik ve geniz eti aracılığıyla süzülür, fakat bazen bu organların kendisi de enfekte olabilir. Böyle zamanlarda hava yolu darlığına veya da tekrarlayan bakteri enfeksiyonlarına neden olurlar.

Bademcik ve geniz eti, boyun, kasık ve koltuk altındaki lenf nodlarına veya bezlere benzer özelliktedirler. Bademcikler boğazın arka yan tarafında iki adet şişkin dokudur ve geniz eti denilen adenoidler ise burnun arka tarafında boğazın üst taraflarına yerleşmiş durumdadır. Geniz eti ağız içerisinden veya burundan özel aletler yardımı olmaksızın görülemezler.

Bademcikleri ve geniz etini etkileyen en sık sebepler burnun ve boğazın mevcut enfeksiyonlarıdır ve bademcik ve adenoidin büyümesi burun tıkanıklığı, solunum ve yutma güçlüğü ve uyku problemlerine yol açar. Bademciklerin etrafındaki apseler, kronik bademcik iltihabı ve bademcik içerisindeki küçük enfeksiyon paketçikleri bademcik ve geniz etini etkileyebilir, hassas ve şiş hale getirebilir. Yaygın olmasa da bademcik kanserleri, erken tanı ve agresif tedavi gerektirir.

Enfekte veya genişlemiş bademcik ve geniz eti varlığında doktora görünmek gereklidir. Bu durumda doktor hastanın hikayesini alır ve baş boyun muayenesini yapar.

Bademcik ve geniz eti muayenesinde kullanılabilecek metotlar şunlardır:

-İlaç geçmişi

-Fizik muayene

-Boğaz kültürü/Strep testleri

-X-Ray görüntüleme

-Kan testleri

-Uyku testleri veya polisomnogram

Tonsilit ve belirtileri

Tonsilit bademcik iltihaplanmasıdır. Şişlik en temel belirti olmakla birlikte şu belirtiler de görülebilir:

-Normalden daha kırmızı bademcikler

-Bademcikler üzerinde beyaz veya sarı pamuk atılmış görüntüsü

-Şişlikten ötürü kısmi ses değişikliği

-Ağrılı boğaz

-Ağrılı yutma

-Boyundaki lenf nodlarında şişme

-Ateş

-Kötü nefes kokusu

Büyümüş bademcik ve/veya geniz eti

Büyümüş geniz eti varlığında burundan nefes almak zorlaşabilir. Eğer bademcikler ve geniz eti beraber büyümüşse, uyku esnasında nefes kesilebilir. Geniz eti ve bademcik büyümesinin diğer bulguları şunlardır:

-Burun yerine daha çok ağızdan nefes alıp vermek

-Kişi konuştuğunda burun seslerinin engellenmesi

-Kronik burun akıntısı

-Gün boyu yüksek sesli soluk alıp verme

-Tekrarlayan kulak enfeksiyonları

-Gece horlaması

-Uykuda dinlenememe, uyku apneleri

Bademcik ve geniz eti hastalıklarının tedavisi

Bademciklerin özellikle de streptokoklarca enfeksiyonu ilk elden antibiyotiklerle tedavi edilir. Büyümüş bademcikler veya geniz eti sebebiyle nefes almakta güçlük yaşanıyorsa, antibiyotik tedavisine rağmen tekrarlayan enfeksiyon maruziyeti söz konusu ise bademciklerin ve/veya geniz etinin alınması tavsiye edilebilir. Büyüme ile gelen böyle bir nefes alma tıkanıklığı horlamaya ve uyku yetersizliklerine sebep olur ve gün içinde uyku açlığı ile sonuçlanır. Bu durum davranışsal sorunlara veya eğitim/işle ilgili problemlere neden olabilir.

Geniz etinin kronik enfeksiyonları, iç kulağı burun boşluğuna bağlayan östaki borusu gibi diğer bölgeleri etkileyebilir. Bu durum sık kulak enfeksiyonlarına ve orta kulakta sıvı toplanarak geçici duyma kaybına neden olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki çocuklarda geniz etinin çıkartılması efüzyonlu orta kulak iltihabıyla görülen kulak ağrısının tedavisinde etkili olmaktadır.

Yetişkinlerde bir başka bademcik ve/veya geniz eti çıkarılma nedeni kanser veya tümör gelişebilme olasılığını ekarte etmektir. Bazı hastalarda EBV etkisiyle gelişen infeksiyöz mononükleoz hastalığı da bademcikleri oldukça fazla büyütüp hava yolunu daraltabilen hastalıklardan biridir ve bademcik çıkarılması için bir neden oluşturabilmektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here