Bartolin Kisti

0
176

TANIM: Bartolin bezleri kadınların vajinasının iki yanında bulunan, vajinal salgının yapılmasını sağlayan bezlerdir. Küçüktürler ve sağlıklı bir kadında dışarıdan görülemez ve hissedilemezler. Vajina dudaklarının duvarlarına ürettikleri kayganlaştırıcı salgıyı bırakırlar. Bu bezlerin açıldıkları yerler tıkandığı zaman salgı yapımı durmaz fakat akışı durur, bu da ağrısız şişliklere neden olur. Buna bartolin kisti denir. Eğer bezin içerisindeki sıvı enfekte olursa bezin etrafında iltihap görülebilir. Bazı vakalarda kendiliğinden yok olabilecekleri gibi bazen ilaç, hatta cerrahi gerektirebilirler.

SEBEPLER: Bartolin kistleri, bartolin bezinde tıkanıklık olması durumunda akış sağlanamadığı zaman oluşurlar. Ayrıca bakteriler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da bartolin bezinde enfeksiyon oluşturup büyümesine neden olabilirler. Bu bakterilere maruziyetin önlenmesi için genital organların temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, cinsel ilişkilerde de mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

SEMPTOMLAR: Bartolin kistinin bulguları enfeksiyon olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Enfeksiyon olmayan bir bezde vajina kenarında ağrısız bir şişlik, kızarma, yürüme, oturup kalma ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlık olabilir. Eğer kist enfeksiyon kapmışsa yürümeyi, oturmayı, cinsel ilişkiyi zorlaştıran bir ağrı olur. Ateş, terleme ve kusma görülebilir. Genital bölgede hassasiyet ve kızarıklık, ayrıca irin şeklinde bir akıntı olabilir. Eğer şişlik birkaç gün içerisinde inmiyorsa, ya da gittikçe büyüyorsa bir hekime başvurulmalıdır.

TANI: Bartolin kistlerini kendi kendinize fark etmeniz mümkündür. Aynı zamanda rutin jinekolojik muayeneleriniz sırasında hekim de farkına varabilir. Eğer hiçbir bulgu vermiyorsa, teşhis edilemeyen bartolin kistleri de mevcuttur. Tanı ele gelen ve gözle görülen bartolin bezi varlığı ile konulur. Bunun yanında ateş ve ağrılı şişlik de var ise buna enfeksiyöz bir bartolin kisti deriz. Enfeksiyonun kaynağını tespit edebilmek için doktorunuz akıntınızdan örnek alabilir. E. coli, klamidya, gonore, mantar gibi enfeksiyonlar enfeksiyöz bartolin kistine neden olabilirler. 40 yaşından büyük kadınlarda menopoza doğru vajinal salgının azalması beklendiğinden salgının önemini belirlemek gerekebilir. Jinekolojik muayene sırasında biyopsi alınıp kansere neden olabilecek bir hücre değişikliği olup olmadığına bakılabilir.

TEDAVİ: Bazı bartolin kistleri önemsiz olup kendi kendilerine de iyileşebilirler. Rahatsızlıkları minimuma indirmek amacıyla ibuprofen içerikli ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca iyileşmeye yardımcı olarak ılık oturma banyoları ile genital bölge desteklenebilir. Genital organlara zarar vermeyecek sıcaklıkta bir suda, günde 3-4 kere 15’er dakika oturularak bartolin bezi rahatlatılabilir. Bartolin kistinin iyileştirme sürecinde cinsel ilişki olmamalıdır. Enfekte kistler de 3-4 gün içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Eğer kist dayanılamaz bir ağrı yapıyor veya hastayı çok rahatsız ediyorsa cerrahi drenaj denilen bir yöntem ile içerisi boşaltılabilir. Sonrasında antibiyotik alımı ile tamamen bir iyileşme sağlanabilir. Eğer doktorunuz kistin tekrarlayacağından şüpheleniyorsa, bartolin bezini drenaj ile temizledikten sonra küçük bir tüp ve balon ile dışarı açılmasını sağlayabilir. Enfeksiyon iyileştikten sonra bu tüp ve balon çıkartılıp normal hayata geri dönülür. Sürekli tekrarlayan bir kist olması durumunda bartolin bezinin cerrahi ile çıkartılması söz konusu olabilir. Bartolin bezi çıkartılmak istenmiyor fakat kistler tekrarlıyorsa marsupializasyon denen bir yöntem ile bezlere 6 milimetre uzunluğunda kalıcı birer delik açılabilinir. Böylece bezlerin düzenli olarak boşaltımı sağlanmış olur ve kist oluşumunun önüne geçilir.

KORUNMA: Eğer tekrarlayan bir bartolin kisti söz konusuysa oturma banyoları akılcı biz çözümdür. Kistler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bağlı da oluşabildiğinden, prezervatifi ile güvenli seks hayatı benimsenmelidir. Korunmasız ve çok eşli bir hayat tarzı bir bartolin kistinden daha büyük sorunlara da yol açabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here