Baş Ağrıları

0
345

TANIM

Baş ağrısı, boynun veya başın herhangi bir bölgesindeki ağrı demektir.  Başın çok sayıdaki farklı durumlarının bir belirtisi olarak karşımıza çıkar. Baş ağrıları selim veya habis olayların bir sonucu olabilir. Beynin kendi dokusu ağrı reseptörleri olmadığından dolayı ağrıya duyarlı değildir. Aksine, beyin etrafındaki ağrıya duyarlı yapıların ağrıya sebep olması nedeniyle olur. Kranyum, kaslar, sinirleri, arterler, venler, subkutanöz dokular, gözler, kulaklar,  sinüsler ve mukoz membran gibi başın ve boynun ağrıya duyarlı 9 alanlarındaki etkilenmelerden dolayı meydana gelir. Çok sayıda baş ağrısını sınıflandırma sistemi vardır. En iyi tanınan uluslararası ağrı derneğinin sınıflandırma sistemidir. Baş ağrısı spesifik bir bulgu değildir. Bunun anlamı yorgunluk,  stres ,viral enfeksiyonlar,kafa yaralanmaları, diş sorunları, sinüs problemleri ve bunun gibi bir çok sorun baş ağrısına sebep olabilir.

NEDENLERİ

Tramva,  stres,alkol kullanımı,  yemek öğünü atlamak,uyku düzenindeki değişiklikler, aşırı ilaç kullanımı, boyun veya sırtta zorlanma, aşırı fiziksel aktivite, tütün, sigara, ağır kokular, parfüm, alerjenlere maruz kalmak, kirlilik, hava değişiklikleri baş ağrısı nedenleri olabilir.

GERİLİM TİPİ BAŞ AGRISI

Kas kasılma baş ağrısı,  sıradan baş ağrısı, psikomyojenik baş ağrısı,  idiyopatik baş ağrısı olarakta adlandırılabilir. Gerilim tipi baş ağrısı olan bireyler psikolojik olarak gerilim tipi baş ağrısı olmayan insanlardan farklı olmaz. Bu nedenle bütün bu sayılan isimler Gerilim tipi baş ağrısı olarak adlandırılır. Uluslararası baş ağrısı derneği gerilim tipi baş ağrısını sık olmamakla birlikte dakikalarla günler arasında süren baş ağrısı şeklinde tanımlamıştır. Ağrı genellikle çift taraflıdır ve sıkıştırıcı tarzdadır. Gerilim tipi baş ağrısı fiziksel aktiviteyle kötüleşmez ve sakatlığa sebep olmaz. Bulantı genellikle yoktur. Ancak ışık veya ses hassasiyeti olabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın olan baş ağrısı tipidir. Genel nüfusun %38-%78 i hayatlarının belli bir döneminde  bu tip baş ağrısını yaşamıştır.  Yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu tip baş ağrısının altında yatan etken biyolojiktir, psikolojik değildir. Mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Ancak periferik ağrı ile ilişkilidir.

MİGREN TİPİ BAŞ AGRISI

Mekanizması tam olarak bilinmemektedir. En popüler teori, çeşitli tetikleyiciler beyindeki kan damarları içinde değişiklik yaparak anormal beyin aktivitesine sebep olmasıdır. Bu aynı zamanda nörovasküler teori olarakta adlandırılabilir. Genetik faktörler migrende rol oynamaktadır ve Migren çeşitlerinden bazılar doguştan gelen anomalilerle ilgilidir. Migren ağrısı orta şiddetli veya şiddetli bir ağrıdır. Zonklama veya vurma ağrısı şeklinde tanımlanır. Migren ağrısı ayda 1 ila 4 kez meydana gelir ve 4 saat ile 3 gün arasında sürer. Işık hassasiyeti, koku hassasiyeti, bulantı veya kusma, iştah kaybı, karın ağrısı ile ilişkilidir.

 Migren ağrısı olan çocuklar sıklıkla soluk görülebilir,şaşkın hissedebilir veya bulanık görebilir.Çocukların küçük bir kısmında migren tekrarlayan akrın ağrıları ile prezente olabilir.Kusma en sık görelen bulgusudur.Tekrarlayan kusmaların anlamı ayda en az bir kere düzenli şekilde kusma bulgusunun meydana gelmesidir.Bu tip migren abdominal migren olarakta adlandırılabilir.

KÜME TİPİ BAŞ AGRISI

Küme tipi baş ağrısı nüfusun yaklaşık &1 inde görülür ve çeşitli düzeylerde migren ve tansiyon tipi baş ağrısından farklıdır. Küme tipi baş ağrılarının birçoğu 20 ila 40 lı yaşlarda erkeklerde görülür.  Bu tip baş ağrısı göz çevresinde veya başın kenarı boyunda devam eden şiddetli, tek taraflı bir baş ağrısıdır. Baş ağrısı atakları 15 dakika ile 180 dakika arasında değişir. Bir kez baş ağrısı ortaya çıktıktan sonra diğer güne kadar 8 kez meydana gelebilir. Ataklar ağrının olduğu kafanın bölümünde yırtılma tarzındadır.  Hastalar burun tıkanıklığı, burun akıntısı,  alın veya yüzde terlemesi göz kapağı düşüklüğü gibi durumları yaşayabilir. Atak sırasında dayanılmaz ağrıdan dolayı hastalar huzursuz ve ajite olabilirler. Olguların %5 inde küme tipi baş ağrısı kalıtsal olabilir.  Ataklar arasındaki süre haftalar veya aylar olabilir. Remisyon dönemi aylar veya yıllar sürebilir.%10-15 hastada uzun süreli remisyon görülmeyebilir. Ağrılar genellikle aynı taraftadır.

TANI

Dokto öncelikle fiziksel ve baş ağrısı değerlendirmesi yapar.Hastanın geçmişteki baş agrısı bulgularını gözden geçirir.Hstanın bulgularına göre tanı koyulur.Birçok baş ağrısına spesifik tanı testleri gerekli değildir.Ancak ileri inceleme istenirse Mr veya CT çekilebilir.X-ray pek yardımcı değildir.EEG ise bş ağrısından bilinç kaybı yaşamadıkça gerekli değildir.

TEDAVİ

Uygun tedavi ağrının tipine, sebebine  ve sıklığına bağlıdır. Bütün baş ağrıları medikal tedaviye ihtiyaç duymaz. Tedavi genellikle eğitim, danışma, stres yönetimi ve ilaçlar şeklindedir. Gerilim tipi baş ağrısında aspirin, parasetamol, ibupforen gibi ağrı kesiciler fayda sağlayabilir. Ancak bu ilaçları çok kullanmak ağrının eşiğini yükselteceği için ilerde baş ağrılarını tedavi etmek zorlaşabilir. Eğer ayda üç veya daha fazla şiddetli uzamış migren varsa doktor önleyici tedaviler kullanarak migreni önleyebilir. Bu ilaçlar şunlardır:

-Beta-blokerler

-Antidepresanlar

-Antiepileptik ilaçlar

-Anti-hipertansif

-Gevşeme teknikleri

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here