Bebek Akıl Sağlığı ve Gelişmesi

0
129

Genel Özellikler

Araştırmalar göstermektedir ki bebek psikolojisinin gelişmesinde ilk ve belki de en önemli basamaklardan biri bebeğin ilk yaşına kadar ebeveyn desteğinin tam olmasıdır. Bu durum bebeğin bir sonraki gelişme dönemine, ailesine güvenle bağlanarak ve dönemin tüm avantajlarını edinmiş olarak geçmesini sağlayacaktır. Benzer şekilde post natal depresyon denilen doğum sonrası dönemde ortaya çıkan ve annenin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen klinik depresyon tablosunun gelişme ihtimali de böylece en aza indirilir ve bu da çocuğun gelişmesine olabilecek olumsuz etkinin azaltılması anlamına gelir. Erken müdahale ve gelişimin içerisinde olma çocukta daha sonra ortaya çıkabilecek zihinsel sağlık problemlerini sıklıkla engelleyebilmektedir. Aileyle iyi bir başlangıç, stresle başa çıkmada da koruyucu bir faktördür.

Bebeğin bağlanması

Bağlanma teorisi, bebeğin alarm ve stres durumlarında, hayatta kalma dürtüsü açısından, özel bir bağlanma figürüne yakınlık hissetme ihtiyacını anlatan temel olarak evrimsel ve etiyolojik bir teoridir.

Bağlanmaların bu dönemde kurulması demek, bebeğin hayatı boyunca ilişkiler kurup sürdürebilmesi anlamına gelmektedir. Aslında bağlanma her ne kadar kullanımda beraber görülseler de, sevgi veya etkilenme anlamına gelmez. Bağlanma ve bağlanma davranışları çocuklarda 6 aylıkken başlar ve 3 yaşına kadar devam eder. Anne babanın rolü burada çok önemli şekilde ortaya çıkmaktadır: Bebekler (ve çocuklar) kendileri ile olan sosyal etkileşiminde duyarlı ve sorumlu yetişkinlere bağlanırlar. Buna ilaveten bir süreliğine bu kişinin, kendisinin bakımını da tutarlı bir şekilde üstleniyor olmasını beklerler.

Anne babanın bebeğin bu taleplerine cevabı, bağlanma kalıbının gelişmesini yönlendirir ve bu da bebeğin ileriki hayatında oluşturacağı ilişkilerde duygularına, düşüncelerine ve beklentilerine yol gösterir. Bu yönlendirmeye istinaden, bağlanmanın çeşitli türleri oluşmuştur: güvenli, tedirgin-çelişkili, tedirgin-sakıngan ve organizasyonsuz. Bu bağlanma tiplerinden bazıları diğerlerine göre daha problemli bağlanmalardır. Hele de bağlanmanın hiç gerçekleşmemiş olması, bağlanma kapasitesinin ciddi şekilde bozulmasına ve ciddi bozukluklara neden olabilir.

Bilinmesi gereken bebek gelişimi esasları

-Bebekler sosyal memeli ihtiyaçları olan sosyal memeli canlılardır. Yoğun ve ilgili bir bakıma ihtiyaç duyarlar ve bunun içinde anne sütü ile beslenme, yakın ve sürekli temas, bakıcısının yanında olması, strese sokacak durumlardan onu uzak tutması gibi durumları gerektirir

-İnsanlar yeterlilik açısından yarı-çıplak doğarlar ve dışarıda başlarını sokacak bir yere ihtiyaçları vardır: Anneleri ve kendileri için pozitif sosyal destek alacakları bir toplumsal oluşuma ve bakıma ihtiyaçları vardır

-Eğer doğum sonrası gelişimleri eksik kalırsa, bu büyük ihtimalle uzun vadeli problemler yaratacaktır.

-Bebekler şefkat dolu bir sevgiye ihtiyaç duyarlar: Yiyecekleri verilir, bezleri değişir, başka ihtiyaçlarına önem verilmezse ölürler!

-Bebeklerin beyin sağ yarımları ilk üç yaşlarına kadar oldukça hızlı gelişim gösterir. Bu da onların yüz yüze soysal ilişki ihtiyacını arttırır.

-Bebekler oyun oynamayı ve hareket etmeyi beklerler.

-Bebeklerin uyarı sistemleri mevcuttur ve mutsuzlarsa bunu onlardan öğrenmemek imkansızdır

-Bebekler deneyimlerini hafızalarının derinliklerine gömerler, bunları unutsalar bile etkileri sonraki davranış ve eğilimlerinde mutlaka ortaya çıkar.

-Farklı kültürler bebeklerin temel ihtiyaçlarını ortadan kaldırmaz.

-İnsan doğasına aykırı her eylem, bebeklere olması gerekenin haricindeki davranışlar, ileride kişilik bozuklukları ve depresyon olarak ortaya çıkması muhtemel durumlardır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here