Blefaroplasti

0
539

TANIM

Blefaroplasti, göz kapağının deformitelerini, kusurlarını ve bozulmalarını düzeltmek  ve estetik olarak yüzün göz bölgesinin değiştirilmek için kullanılan plastik cerrahi operasyonudur. Kaldırılması ve kesilmesi ya da yağ, deri dokusu gibi dokulara yenden konumlandırılmasıyla ve kas ve tendonların yeniden güçlendirilmesiyle giden, yanağın üst kısmı ile kaş arası bölgenin fonksiyonel ve kozmetik problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılan, cerrahi prosedürdür. Kadınlar arasında yaygın olan Blefaroplasti prosedürlerinin yaklaşık %85 inden kadınlar sorumludur. Blefaroplasti prosedürünün operatif amaçları,etkilenmiş göz kapağı veya kapaklarının fonksiyonlarını düzeltmek ve restore etmek,göz kapağındaki aşırı derinin ortadan kaldırılmak ,yumuşak göz kaslarının sıkılaştırılmak ve desteklemek, gözdeki retroseptal alandaki aşırı yağ dokusunun dökümü ve rezeksiyonu göz kapağı ile yanak arasındaki bölgeye pürüzsüz bir görüntü sağlamak için yapılır.

ENDİKASYONLARI

Gözlerini tamamen açık tutarken göz kapağının sarkması veya alt göz kapağının aşağıya çekilmesi varsa blefaroplasti yapılması düşünülebilir. Üst göz kapağındaki, alt göz kapağındaki veya her ikisindeki fazla olan dokunun kaldırılması gözün görmesini arttırabilir ve göze daha uyanık ve genç bir görünüm sağlar. Eğer gözünüzde aşağıda bulunanlar varsa blefaroplasti bir seçenek olarak kullanılabilir.

-Üst  göz kapağı sarkmış veya düşükse,

-Üst göz kapaktaki fazla deri periferik görmeyi etkiliyorsa,

-Alt göz kapağında aşırı deri varsa,

-Gözlerin altında torba varsa,

Eş zamanlı olarak yapılan diğer prosedürlerle beraber Blefaroplasti  operasyonu yapılabilir.

YAPILIŞI

Blefaroplasti prosedürü aşağıdaki basamakları içerir.

1-ANESTEZİ

İlaçlar cerrahi müdahale yapılırken kişinin rahat etmesi için uygulanır.Seçim olarak intravenöz sedasyon veya gene anestezi seçilebilir. Ancak doktor size en uygun medikal tedaviyi yapacaktır.

2-KESİ

Kesik izi sonucu oluşacak olan skar dokusunun göz kapağı bölgesinin doğal yapısı içine gizlenmiş olacak şekilde göz kapağı kesik hatları tasarlanmıştır. Göz kapağının doğal kırışıklıkları içinde ki bir kesiyle üst göz kapağı düzeltilir. Bu kesi fazla yağın kaldırılması veya yeniden konumlandırımasına, kasların sıkılaştırılmasına, fazla derinin kaldırılmasına izin verir. Alt göz kapağı durumları sadece kirpik çizgisinin hemen altından kesilen kesiyle düzeltilir. Bu kesiden alt göz kapakta bulunan aşırı deri dokusu kaldırılır. Aşırı yağ dokusu kaldırılır veya tekrardan konumlandırılır. Transkonjuktival kesi alt göz kapağınının durumlarını düzeltmek, aşırı yağı kaldırmak veya yeniden konumlandırmak için kullanılan alt göz kapağının içine kesi yaparak yapılan alternatif bir tekniktir. Bu teknikle cilt kaldırılmaz.

3-KESİNİN KAPATILMASI

Göz kapağı kesisi tipik olarak:

-Kaldırılabilir dikişlerle

-Deri yapıştırıcılarıyla

Cerrahi bantlarla yapılır. Cerrah alt göz kapağın altındaki kararmayı azaltmak için lazer veya kimyasal kullanabilir.

4-SONUÇLARA BAKMA

Göz kapağı cerrahisi sonucunda şişmiş ve morarmış kısım kademeli olarak düzelerek pürüzsüz, daha iyi tanımlanmış göz kapağı ve çevresi ve gençleşmiş bir görünüm kazanır.

RİSKLER

-Enfeksiyon ve kanama

-Kuru, tahriş olmuş gözler

-Gözleri zor kapama

-Fark edilebilir skar

-Anestezi riskleri

-Şişlik ve morarma

-Kesi hattından kanama

-Gözlere Kuruluk

-Güneşe veya diğer parlak bir ışığa bakarken duyarlılık

-Gözleri zor kapama

Tipik hastalarda eğer blefaroplasti düzgün ve tasarlanılmış bir şekilde yapılırsa hiçbir kontraendikasyonu yoktur.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here