Burnun Doğumsal Tıkanıklığı

0
386

Tanım

Koanalar (arka burun delikleri, iç burun delikleri), burun deliklerinin arka tarafında, burun boşluğu ile boğaz arasında bulunurlar. Koanalar ağız kapalıyken nefes almayı sağlarlar. Atrezi ise vücutta olması gereken bir açıklığın ya da geçitin kapalı olmasına ya da var olmamasına denir.

Koanal atrezi, diğer adıyla burnun doğumsal tıkanıklığı, doğuştan gelen ve 7.000 canlı doğumda bir görülen bir rahatsızlıktır. Burunda en sık görülen doğumsal anormalliktir. Kadınları erkeklerden iki kat daha sık etkiler. Bu hastalıktan etkilenen çocukların yarısının başka doğuştan gelen hastalıkları da vardır. Koanal atrezide burundan nefes almak zorlaşmıştır fakat ağızdan nefes alınabilir. Koanal atrezi tanısı, genelde doğumdan kısa bir süre sonra bebek hala hastanede iken konur. Tek taraflı ya da çift taraflı olabilir.

Belirtiler

Yeni doğan bebekler, genellikle burunlarından nefes almayı tercih ederler. Ağızdan sadece ağlarken nefes alırlar. Koanal atrezili çocuklarda nefes almak için harcanan çabanın sonucunda göğüs içeriye doğru çekilir, doğumdan itibaren ağlamadıkları sürece solunum sıkıntısı ve morarmalar görülür ve emzirme sırasında nefes alamazlar. Burundan sokulan bir tüpün boğaza geçememesi de koanal atreziyi düşündürür.

Koanal atrezi burundaki hava yollarının birini ya da ikisini etkileyebilir. Koanal atrezisi olan bebeklerin yarısından fazlasında tıkanıklık sadece tek taraflıdır ve bu problemlerin daha az şiddetli olmasına sebep olur. Tek taraflı tıkanıklıklar yıllarca fark edilmeyebilir ve tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı şikayetleriyle ortaya çıkabilirler.

Sebep ve Risk Faktörleri

Anne karnında bebeğin ağız ve burun boşluğunu ayıran zarın yırtılmaması sonucu koanal atrezi meydana gelir. Yapılan çalışmalarda doğumdan önce tiroid hormonunu baskılayan ilaçların kullanılmasının ve bebeğin tiroid hormon seviyelerindeki düşüklüğün, annenin hamilelikten ve doğumdan önce sigara içmesinin, yüksek miktarda B12 vitamini ve çinko almasının, günde üç fincandan fazla kahve içmesinin ve D vitamini eksikliği olmasının bu durum için bir risk oluşturduğu ortaya çıkarılmıştır.

Tanı

Kişide tek taraflı burun tıkanıklığı ya da akıntısının olması, yenidoğanda ise solunum sıkıntısı, morarma gibi koanal atrezi belirtilerinin bulunması ve burundan sokulan tüpün boğaza ulaşmaması bu hastalığı düşündürür. Muayenede burunda tıkanıklık görülebilir. Tanı bilgisayarlı tomografiyle, burun içinin kamerayla görüntülenmesiyle ve sinüs röntgeniyle doğrulanır.

Tedavi

Çift taraflı koanal atrezi hayatı tehdit eden bir durumdur. İlk etapta, havayolunun açık kalması için acil olarak ağız içine bir havayolu konulur. Bazı durumlarda ağızdan takılan bir solunum tüpüne ya da soluk borusuna açılan bir deliğe takılan tüplere ihtiyaç duyulabilir. Bebek ağızdan nefes almayı öğrenmişse acil cerrahi bir süre ertelenebilir.

Koanal atrezi, cerrahi bir işlemle düzeltilebilir. Bu cerrahi işlem endoskopik olarak, burun deliğinden sokulan bir kamera aracılığı ile, ya da damaktan yapılan bir kesi ile gerçekleştirilebilir. Tedaviden sonra hastalıkta tam iyileşme beklenir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here