Burnun Görevleri Nelerdir?

2
7040

Temel olarak burnumuzun görevini hepimiz biliyoruz. Nefes alışverişinde kullandığımız, beş duyu organımızdan birisidir. Ancak anatomik yapıdaki derinliğini görünce “ Vay be ! “ dedirten bir düzene sahip olduğunu ve yaptıklarının düşünüldüldüğünden ötede olduğunu görüyoruz.

burnun görevleri nelerdir

Burnumuzun işlevlerini beraber inceleyelim;

  • Burnumuzun içerisinde bulunan burun kılları içeri giren havadaki parçaları süzer ve ve akciğere gitmesini engeller.
  • Burnumuzun içerisindeki kanatçıklar sayesinde burnumuzun içerisine giren hava dönmeye başlar. Bu dönme kuvveti bir merkez kaç olayı sağlar ve küçük zararlı bazı maddeler burun duvarına yapışır ve biz buna halk arasında “ sümük “ diyoruz. Bu parçaların akciğerimize gitmesi yerine tabakada tutması temiz bir nefes demektir.
  • Soğuk havalarda burnumuzdan giren hava nefes borusuna ve akciğere ulaşmadan önce suyun girdiği kalorifer peteği gibi önce ısınır ve sonra yoluna devam eder. Bu sayede bizler faranjit gibi birçok hastalıktan burnumuzun ısıtması sayesinde kurtulmuş oluruz.
  • Burnumuzun iç yapısında özel nemlendirme sistemi vardır. Çektiğimiz kuru havayı fizyolojik olarak nemlendirerek dengeyi korur.
  • Ses tonumuzda burnumuzun etkisi söz konusudur. Burnumuzun içerisinde bulunan sinüslerin ses dalgamızın “ Tın “ ını belirlemekten sorumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Burnumuzun görevleri bunlarla kalmayıp anatomik olarak çok fazla görevi bulunmaktadır. Öne çıkanlar ise maddelerimiz diyebiliriz. Yukarıdaki maddelerden veya diğer sebeplerden ötürü burnunuzda bir problem olduğunu düşünüyorsanız sağlığınızı ve nefesinizi daha fazla olumsuz etkilememesi adına bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız.

burun yapısı

Şayet problemlerinizin nefes almadan ziyade dış görünüm ve çeşitli sosyal sorunlar olduğunu düşünüyorsanız o zaman sizlere plastik estetik cerrahisine başvurmanızı öneririz.

Ameliyat olmayı düşüncenler için oluşturduğumuz Burun Estetiği Rehberine göz atabilirsiniz 🙂

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”medium”]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here