Burun Akıntısı

0
59

TANIM

Burun akıntısı; burun, burna bitişik dokular ve burundaki kan damarları tarafından üretilen berrak, ince kıvamdan koyu mukus kıvamına kadar değişebilen özellikte sıvının aşırı drenajına verilen addır. Bu drenaj, burundan dışarı doğru olabileceği gibi, burundan boğaza doğru veya da hem dışarı hem boğaza doğru olabilir.

Rinore ve rinit terimleri, burun akıntısı yerine dönüşümlü olarak kullanılan terimlerdir ve rinore tam olarak ince, görece berrak burun akıntısına verilen isimdir. Rinit ise, burun akıntısına neden olan burun dokularının iltihaplanmasını anlatan bir ifadedir.

BULGU VE BELİRTİLER

Burun akıntısına, altta yatan hastalığın, bozukluğun veya durumun özelliğine göre başka bazı belirtiler eşlik edebilir. Solunum sistemini etkileyen bulgular diğer vücut sistemleri ile de ilgili olabilir. Burun akıntısına eşlik edebilecek diğer solunum sistemi bulgu ve belirtileri şunlardır:

-Zaman içerisinde şiddetlenen öksürük

-Açık renkli, sarı, açık kahverengi veya yeşil mukuslu öksürük

-Burun tıkanıklığı

-Nefes darlığı

-Hapşırma

-Hışıltılı solunum

Burun akıntısıyla birlikte görülebilecek diğer belirtiler:

-Vücut ağrıları

-Kısa süreli kafa karışıklıkları veya bilinç kayıpları

-Baş dönmesi

-Büyümüş lenf nodları

-Bayılmak veya bilinç düzeyinde azalma, uyku hali

-Halsizlik

-Ateş ve döküntü

-Baş ağrısı

-Kırgınlık veya letarji

-Boğaz ağrısı

ETYOLOJİ

-Soğuk hava: Burun akıntısı özellikle kış aylarında ve düşük sıcaklıklarda görülen bir durumdur. Bunda soğuk havanın etkisi ve vücudun bu koşullara gösterdiği tepki söz konusudur.

-Enfeksiyonlar: Burun akıntısı soğuk algınlığı veya grip gibi başka hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu tür enfeksiyonlar sırasında burun mukus zarları burun boşluğunu dolduran aşırı miktarda mukus salgılarlar. Bu, enfeksiyonun havayolundan aşağılara inmesini önleyici bir mekanizmadır. Burun akıntısının viral enfeksiyon etkeni olan virüsün yaşamsal evrim ve dönüşümünün bir yan etkisi olarak ortaya çıktığına dair görüşler de vardır.

Burun akıntısının enfeksiyonlara bağlı gelişmesi sirkadyan ritme göre olmaktadır. Viral enfekiyon sürecinde sinüzit gelişebilir ve bu da mukus zarlarının daha çok mukus salgılamasına neden olur. Burun yolları akut sinüzitle tıkandığında kronik sinüzit oluşmaya başlar ve bu da burun akıntısının kronik bir süreç almaya doğru evrilmesine neden olur.

-Alerjiler: Burun akıntısı; polen, toz, lateks, soya, midye, hayvan tüyleri gibi çeşitli maddelere karşı alerjisi olan bireylerde sıkça görülür. Bu kişilerde solunum yoluyla ilgili madde teneffüs edildiğinde, IgE antikorları salınır ve mast hücreleri ve bazofil hücrelerine bağlanırlar. Bu bağlanma ile bu hücrelerden histamin salgılanır ve mukus salgısı da dramatik bir şekilde artış gösterir.

-Ağlama: Aşırı göz yaşı üretimi burundan bir kısım gözyaşının drene olmasına ve böylece burun akıntısına neden olur.

-Kafa travması: Travma sonucu gelişen kafa tabanı kırığında burun boşluğu beyin omurilik sıvısı ile dolabilir ve bu sıvı burundan drene olabilir.

TEDAVİ

Burun akıntısı kendiliğinden geçen bir sorun olmasına rağmen hayat kalitesini olumsuz etkileyebilen ve sinir bozan bir durum olabilir ve kişide asabiyet yaratabilir. Çeşitli ciddi hastalıkların bir bulgusu da olabilen burun akıntısı altta yatan bir sebep olsun olmasın, semptomatik olarak tedavi edilebilir. Aşağıdaki durumların varlığında tedavi özellikle önem kazanmaktadır:

-On günden uzun süren burun akıntısı

-Üç günden uzun süren ateş varlığı

-Sinüs ağrısı veya ateşin eşlik ettiği yeşil burun akıntısı

-Astım veya amfizem varlığı veya bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanımında

-Bir kafa travmasının ardından başlayan burun akıntısında

İzmir burun akıntısı ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul burun akıntısı ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara burun akıntısı ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here