Burun Şekil Bozukluğu

0
208

TANIM: Burun şekil bozukluğu, kişinin burnundaki fiziksel görüntü ya da fonksiyon bozukluğuna denir. Fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir, bazen sağlığı dahi tehdit edebilir. Doğuştan bozuk şekilli burunlar olabildiği gibi daha sonradan gelişen, çarpma, düşme gibi olaylarla buruna alınan darbelere bağlı şekil bozuklukları da gelişebilir. Burunda şekil bozukluğuna bağlı tıkanıklıklar nefes almayı güçleştirip yaşam kalitesini düşürebilir.

SIK KARŞILAŞILAN BOZUKLUKLAR:

-Burun sırtının, burun kıkırdak veya kemiklerindeki bozukluklara bağlı olarak göçük ya da çıkık şeklinde olması.

-Burnun tam karşıdan bakıldığında bir tarafa daha eğik olması, deviasyon da denir.

-Burnun aşırı uzun ya da aşırı kısa olması.

-Burun ucunun aşırı düşük ya da aşırı kalkık olması.

-Burun deliklerinin dar olması.

-Burun etlerinde şişlikler.

TANI: Şekil bozukluğu kozmetik rahatsızlık veriyorsa ya da sağlık açısından nefes almayı güçleştiren problemler yaratıyorsa kişi bir kulak-burun-boğaz hekimine gözükür. Hekim, ışıklı bir alet ile burnun içini inceleyerek şekil bozukluğunun kaynağına karar verir. Burun şekil bozukluklarının tedavisi sıklıkla cerrahidir.

TEDAVİ: Burun şekil bozukluklarında izlenen tedavi yöntemi cerrahidir. Rahatsızlık duyan kişinin gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra düzeltilmesi gereken noktaya karar verilir ve ameliyat planlanır. Rinoplasti adı verilen bu ameliyat ile bozukluğa yol açan kısım, kemik, kıkırdak veya deri, düzeltilir. Gerekirse her üç kısma da müdahale edilir. Rinoplasti ameliyatı ile burnun şekli, boyutu ve ölçüleri ayarlanabilir. Ameliyattan önce hekimle görüşülüp belli konularda konuşulur. Kişinin önceki hastalık öyküleri, kullandığı ilaçlar, varsa önceki burun müdahaleleri, fizik muayenesi, kan testleri istenir. Hastanın fotoğrafları çekilerek buruna nereden ve nasıl bir müdahale yapılacağına karar verilir. Kişinin beklentileri de göz önünde tutularak en uygun medikal müdahale yoluna gidilir. Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar kesilmeli, sigara kullanımı bırakılmalı ve anesteziden onay alınmalıdır.

RİSKLER: Her operasyonda olduğu gibi rinoplasti operasyonunda da belli risk faktörleri vardır. Burunda tekrarlayan kanamalar, burundan nefes almakta zorluk, burun içi ve çevresinde kalıcı hissizlik, tatmin etmeyen bir burun şekli, kalıcı renk değişiklikleri, kalıcı ameliyat izleri ve burunu iki kaviteye ayıran septumda kalıcı bir delik oluşma riskleri vardır.

AMELİYAT SONRASI: Cerrahi sonrasında belirli bir süre uyulması gereken kurallar vardır. İki hafta süreyle koşu veya spor yapılmamalı, burunda bandaj varken buruna su temasından kaçınılmalı, sümkürülmemeli, kabızlıktan kaçınılmalı ve ıkınılmamalı, fazla gülümseme veya kahkaha atma gibi yüz hattını fazlaca değiştirecek mimiklerden kaçınılmalı, dişler fırçalanırken üst dudak fazla hareket ettirilmemeli, kıyafet değiştirilirken buruna temastan kaçınılmalıdır. Güneşe çıkıldığında buruna 30 SPF güneş koruyucu uygulanmalı, ameliyat izlerinin kalması ya da burunda kalıcı renk değişiklikleri böylece önlenmeli.

SONUÇLAR: Çoğu ameliyat başarıyla biter ve burundaki milimetrik değişiklikler dahi gayet güzel sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Hastalar ve cerrahlar çoğu zaman tatmin edici sonuçlar elde ettiklerini söylemelerine rağmen bazı durumlarda ikinci bir operasyon da gerekebilir. İkinci cerrahi gerekmesi durumunda birinciden sonra bir yıl beklenmelidir çünkü bu süreç içerisinde burunda değişiklikler olması muhtemeldir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here