Burun Tıkanıklığı

0
173

TANIM: Burun tıkanıklığı, burun ya da burun yakınındaki dokuların fazla sıvı nedeniyle dolup ödemli hale gelmesidir. Burun tıkanıklığı bazen burun akıntısı şikayetiyle beraber olabileceği gibi tek başına da görülebilir. Çocuk ve erişkinlerde sadece bir semptom olarak kalması ve önemsiz gözükmesine rağmen, yeni doğan bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilir.

SEBEPLERİ ve TEDAVİLERİ: Burun tıkanıklığı, burnu rahatsız edip inflamasyona yol açabilecek tüm nedenlere bağlanabilir. Az görülmekle birlikte nazal polip denilen burun içindeki polipoid yapılar ya da kanserler de burun tıkanıklığına yol açabilir. Bu gibi durumlarda kanlı akıntı görülebilir. Burun tıkanıklığına sıklıkla neden olan etkenler aşağıdaki gibidir:

-Sinüzit: Rinosinüzit de denir. Burun çevresindeki boşlukların inflamasyona bağlı olarak dolması ve şişmesiyle olur. Bu durumda burundaki mukus boşaltılamaz ve burun tıkanıklığı gelişir. Burundan nefes almak güçleştiğinden kişi ağzından nefes alır, dudak kuruluğu gelişebilir. Sinüzit aynı zamanda baş ağrılarına da sebep olur. Genellikle basit gribal enfeksiyonlar sinüzite yol açar fakat alerjilerde de bu tablo görülür. Tedavisi sebebine yöneliktir. Alerjik durumlarda, alerjen maddeyle temas kesilmeli ve doktor önerisine göre anti histaminik bir ilaç reçete edilmelidir. Burun içi kullanılabilen kortikosteroid grubu ilaçlar da burun tıkanıklığını çözebilir. Burun spreyleri gribal enfeksiyonlarda tıkanıklığı çözmede işe yarar. Gribal enfeksiyonlarda, enfeksiyona yönelik asprin, asetaminofen ya da ibuprofen grubu ilaçlar da kullanılarak burun tıkanıklığı hafifletilebilir.

-Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı, üst solunum yollarını etkileyen, sık karşılaşılan bir hastalıktır. Bazen semptoma bile yol açmadan iyileşebilir, tablosu genellikle çok gürültülü geçmez. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, gözlerde yaşarma, burun çekme ve burun tıkanıklığı soğuk algınlığının semptomlarındandır. Soğuk algınlığı tedavisinde asetaminofen gibi ilaçlar alınıp enfeksiyonu tedavi ederek burun tıkanıklığına da kür sağlanır. Burun tıkanıklığı çok rahatsızlık veriyorsa, burun spreyleri ile burunda biriken mukus hafifletilir. Öksürük şurupları da işe yarar.

-Septum deviasyonu: Septum deviasyonu, burun içindeki iki kaviteyi birbirinden ayıran duvarın bir tarafa daha yakın olmasıdır. Bu durumda bir tarafın burun geçişi daha dar kalır. Bu durum solunum güçlüğüne yol açar ve burun dokusunun ödemlenmesi sonucu burun tıkanıklığı gerçekleşir. Semptomları ortadan kaldırmaya yönelik tedavi için dekonjestan adı verilen ilaçlar kullanılabilir, burun tıkanıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Antihistaminik ilaçlar ve burun spreyleri de aynı işi görür. Kesin bir tedavi için cerrahi faydalıdır. Genellikle hastalar da cerrahiyi tercih ederek septum deviasyonuna bağlı burun tıkanıklığından kesin bir şekilde kurtulurlar. Bu cerrahi ile beraber burnun yeniden şekillendirilmesi de mümkündür.

-Gribal enfeksiyon: Grip enfeksiyonları viral enfeksiyonlar olup üst solunum yollarını tutarlar. Kas ağrıları, ateş, üşüme ve titreme, baş ağrısı, kuru öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi semptomları vardır. Grip enfeksiyonları çoğu zaman dinlenme ve bol sıvı alımı ile kısa zamanda iyileşirler. Eğer hasta durumdan çok şikayetçiyse ilaç reçete edilebilir. Doktorunuzdan ya da aile hekiminizden kendinize uygun antiviral tedavileri isteyebilirsiniz.

-Nazal polipler: Polipler, vücuttaki kanser olmayan, yumuşak doku büyümeleridir. Burundaki poliplere nazal polipler denir. Küçük polipler genellikle hiçbir probleme neden olmazken daha büyük polipler sonum yollarını kapatarak burun tıkanıklıklarına sebep olabilirler. Nazal poliplerin tedavisinde çoğunlukla kortikosteroid grubu ilaçlar kullanılır. Bunlar polipleri küçültmeyi ve semptomları ortadan kaldırmayı amaçlar. Eğer işe yaramazlarsa kesin çözüm için cerrahi düşünülür. Ameliyat ile cerrah burnunuzdaki polipleri temizleyerek solunum yollarını rahatlatır.

Bu sık görülen durumlar dışında, parlak ışıklar, çeşitli alerjiler, soğuk hava, kuru hava, büyümüş geniz etleri, bir takım ilaçlar, hamilelik, parfümler, sigara ve tiroid hastalıkları da burun tıkanıklığına neden olur. Eğer semptomlarınız on günden fazla sürüyorsa, üç günden fazla süren ateş de eşlik ediyorsa, tıkanıklıkla beraber sarı-yeşil bir burun akıntısı varsa, bir kafa travmasından sonra oluşan tıkanıklık yanında kanlı burun akıntısı şikayetiniz varsa doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here