Burun Yangısı

0
179

TANIM: Burnun iç kısmında hissedilen yanma hissi olarak tanımlanan burun yangısı, pek çok farklı sebepten kaynaklanabilmektedir. Çoğu kişi, hayatının bir döneminde burun yangısı yaşamaktadır. Burun yangısı genellikle burun akıntısı, burun tıkanması veya hapşırık ile birlikte meydana gelir. Burnun iç kısmı oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve burun yangısı bu sebeple kişiye yüksek oranda rahatsızlık verebilmektedir. Burun yangısı genellikle ciddi bir durum olmamakla birlikte nadiren de olsa ciddi bir tıbbi problemden kaynaklanabilmektedir. Örneğin burun yangısından şikayetçi bir çocuğun burnuna yabancı bir cisim sokmuş olma olasılığı asla göz ardı edilmemelidir. Bu sebeplerle burun yangısının sebebi araştırılırken yalnızca belirtilerle yetinilmeyerek kapsamlı bir inceleme yapılması oldukça önemlidir. Burun yangısına sebep olan durum saptanarak tedavi edildiğinde, burun yangısı da tedavi edilmiş olacak ve ortadan kalkacaktır.

SEBEPLER:

-Alerjenlerin solunması: Bazı kişiler, diğerlerine kıyasla zararsız maddelere karşı daha hassas bir yapıdadır. Bu duruma alerji denmektedir ve alerjiyi tetikleyen maddeler de alerjen olarak tanımlanır. Bu durumun sebebi alerjenin kendisi olmamakla birlikte, alerjen yalnızca alerjiyi tetikler. Alerji, bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı gösterdiği anormal ve şiddetli tepkidir. Nazal yoldaki aşırı hassasiyete alerjik rinit denmektedir. Alerjik rinit, sürekli olarak olabileceği gibi mevsimsel de olabilir. Alerjik rinit, halk arasında saman nezlesi olarak bilinmektedir. Sporlar, polenler, toz ve küf  gibi maddeler genellikle alerjen maddelerdir.

-Havada bulunan tahriş edici maddelerin solunması: Havada bulunan duman, zehirli gazlar ile kömür tozu ve kum gibi ufak parçacıklar genellikle burun yangısına sebep olan tahriş edici maddelerdir.  Duman gibi maddelerin genellikle ayırt edici bir kokusu olduğu için kişi tarafından kolaylıkla fark edilebilirler. Ancak havada bulunan diğer tahriş edici maddeler kokusuz olabilmektedir. Kişinin fark edemediği bu kokusuz maddelere karşı nazal yolda yine de bir tepki oluşur. Nazal yolda oluşan bu tepki hapşırmak, burun akıntısı gibi tepkiler olabileceği gibi, burun yangısı da olabilir.

-Ağır kokular: Bazı kokular, tıpkı havadaki tahriş edici maddeler gibi burun yangısına sebep olabilmektedir. Bazı insanlar kokulara karşı diğerlerine oranla daha hassastır ve burun yangısını tetikleme potansiyeli yüksek olan deodorant, parfüm, oda kokusu, deterjan ve endüstriyel kimyasallara maruz kaldıklarında burun yangısı yaşamaları mümkündür.

-Hava durumu ve havanın kuru olması: Nazal yolların sağlığını etkileyen etmenlerden biri nem seviyesidir. Burun mukozasının belli bir nem oranına sahip olması gerekmektedir ve bu gereklilik mukus ile sağlanır. Her ne kadar mukoza, sürekli olarak mukus üretse de bazı durumlarda mukus üretimi yetersiz kalabilir. Hava kuruluğu nazal yolların kurumasına sebep olarak burun yangısına sebep olabilir.

-Burun spreyleri: Burun spreyleri, burnun iç tabakasını tahriş ederek burun yangısına sebep olabilir.

-Nazal enfeksiyonlar: Nazal mukozada iltihaplanma olmasına rinit denmektedir. Bu iltihaplar, burun yangısına sebep olabilir.

-Buruna sokulan yabancı cisimler: Bebekler ve çocuklar genellikle burunlarına yabancı cisim sokabilmektedir. Çok küçük olabilen bu yabancı cisimler dışardan görülmeseler de, burun yangısına sebep olabilirler. Ebeveynler çocuklarında burun yangısı olduğunu fark ettiklerinde derhal doktora gidilmelidir.

TANI: Burun yangısı tanısı hastanın şikayeti üzerine doktor tarafından konur. Burun yangısının burun içinde hissedilen yanma hissi dışında sık görülen belirtileri, burun akıntısı, hapşırmak, burunda kızarıklık, gözlerde yaşlanma ve kızarıklık, boğaz ağrısıdır. Bu belirtilerle birlikte burun içinde yanma hisseden hasta doktora giderek muayene olmalıdır.

TEDAVİ: Burun yangısının tedavisi tamamen sebebine yönelik olarak yapılır. Grip ve nezle gibi viral enfeksiyonlarda genellikle tedavi gerekmeksizin burun yangısı bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Burun yangısı alerjiden kaynaklanıyorsa doktor, alerji ilaçlarının kullanılmasını önerebilir. Bazı yöntemler, tam olarak burun yangısının sebebini tedavi etmeye yönelik olmasa da burun yangısını bir süre için ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Buz torbaları burnun dış kısmına konarak yangıyı önlemeye yardımcı olabilir.

KORUNMA: Burun yangısından korunmanın kesin bir yolu olmamakla birlikte kişiler günlük hayatlarında alabilecekleri bazı önlemlerle burun yangısından korunabilir. Burnun sürekli silinmesi burnu tahriş edebileceği için bundan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Burun pirsingi olan kişiler, enfeksiyon önleyici kremlerle bölgenin bakımını yapmayı ihmal etmemelidir. Eğer buruna darbe alınabilecek bir sporla uğraşılıyorsa, mutlaka burun koruyucu takılmalıdır. Dışarı çıkmadan önce buruna güneş koruyucu krem uygulanmalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here