Çene Estetiği

0
333

TANIM: Çene estetiği, çenenin şekli ya da boyutunu değiştirmek için uygulanan cerrahi prosedürdür. Çeneye protez ya da implant takarak gerçekleştirilebileceği gibi, çene kemiklerinin şekil ve yerleriyle oynayarak da gerçekleştirilebilir. Cerrahi öncesinde yüzün x-ray görüntülemeleri çekilir ve böylece cerrah yüzün neresiyle, nasıl oynanacağı hakkında bir görüş sahibi olur. Eğer ameliyat sadece protez takılması ile gerçekleşecekse lokal anestezi de kullanılabilir fakat eğer kemiklerle oynamak gerekecekse mutlaka genel anestezi uygulanır. Kesi yapılacak alan ağız içinden ya da çene altından başlar. Ağız içinden yapılan kesilerde dış görünümde hiçbir iz gözükmez fakat ameliyat sonrası bir süre beslenme sorunları yaşanması doğaldır. Çene altı kesilerinde de bir süre beslenme sorunu yaşanabilir. Ameliyat sonrası kesiler dikilerek kapatılır. Çene estetiği ameliyatı, burun estetiği ile aynı anda da yapılabilir. Ayrıca eğer kişide ısırma problemleri varsa bunlar da ameliyat ile giderilebilir.

SEBEPLER: Çene estetiği ameliyatları çoğunlukla burunla olan görüntü asimetrisini düzenlemek için tercih edilir. Çene estetiğinde ideal hasta tipi daha küçük çeneye sahip olan ve ısırma problemi yaşayanlardır.

OPERASYON ÖNCESİ: Operasyon öncesinde doktor ile görüşülüp istenenler ve beklentiler konuşulur. Ameliyatın gidişatı ve muhtemel sonuçları hastaya tüm soru işaretlerini giderecek şekilde anlatılır. Hastanın ihtiyacına ya da doktorun önerisine göre burun estetiği, dudak çevresi estetiği gibi farklı ameliyatlar da aynı zamanda yapılmak üzere planlanabilir. Daha sonra operasyona yönelik planlamalar yapılırken hastanın tıbbi geçmişi öğrenilir ve ameliyattan bir fayda görüp görmeyeceği hakkında karar verilir. Önceki ameliyatlar gözden geçirilip çene estetiği ameliyatı için bir risk faktörü olup olmayacağı düşünülür. Gerekli laboratuar testleri ve diğer birimler ile ortak görüntülemeler yapılır. X-ray görüntülemeleri çene üzerinde yapılacak değişiklikleri belirlemek için çok önemlidir. Ameliyata birkaç hafta kala sigara ve alkol kullanımı azaltılmalı, mümkünse bırakılmalıdır. Hastanın kullandığı ilaçlar anestezi birimine mutlaka bildirilmelidir. Eğer warfarin, kumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bunlar bir başka seçenek ilaçla değiştirilmelidir. Aspirin ilacının ameliyattan bir hafta önce kullanımının bırakılması gerekir. Cerrahın ve anestezi doktorunun izin verdiği günlük kullanılan ilaçlara devam edilebilir. Ameliyattan önceki gün gece yarısından sonra gıda alımı eğer aksi doktor tarafından söylenmediyse kesilmelidir. Dişler fırçalanabilir.

OPERASYON: Çene estetiği çoğu başka ameliyata göre daha kolay bir ameliyattır. Ameliyatın gidişatına göre hasta lokal anestezi ya da genel anestezi altında olabilir. Uygulanan tekniğe bağlı olarak ameliyatlar 30 dakika ila 3 saat arası sürer. Eğer çeneye protez takılacaksa kesi ağız içinden ya da çene altından yapılır. Protez kullanılan ameliyatlarda çivileme metoduna gerek kalmaz. Protez çene altından istenilen yere doğru kaydırılır ve dikilerek sabitlenir. Eğer çene küçültme ameliyatı yapılıyorsa yine benzer bir kesi yapılır ve cerrah kemiği istenen boyuta küçültür. Çene protezlerinde bir çok seçenek mevcuttur fakat en sık kullanılanlar Gortex ve silikondur.

OPERASYON SONRASI: Cerrahi sonrası hastaların ağrı ve hassasiyet hissetmesi normaldir. Doktorun yazdığı ağrı kesici ilaçlar ile hafifletilebilir. Hastalar gerginlik de hissedebilir fakat bu his bir hafta içerisinde iyileşir. Ödem ve morarma olması kuvvetle muhtemeldir. Ödem operasyon sonrası birinci haftada en fazla olduğu zamana ulaşır ve sonrasında yavaş yavaş azalır. Ameliyat sırasında kemiklerde değişiklikler yapıldığından çeneye sabit kalması için uygulanan materyal ameliyat sonrasında iki-üç gün kadar çıkartılmaz. Çoğunlukla dikişler kendiliğinden eriyebilen materyallerden yapılmıştır fakat eğer alınmaları gerekiyorsa ameliyattan yedi gün sonra alınmalıdır. Ameliyattan sonra beslenmede sorunlar çıkması doğaldır. Birkaç gün sıvı gıdalar ya da püreler tercih edilir. Özel bir diyet uygulanabilir. Hastalar genellikle cerrahiden on gün kadar sonra rutin diyetlerine dönebilecek hale gelirler. Ameliyat sonrası birkaç hafta çeneye darbe gelebilecek veya spor yapmak gibi vücudu çok hareket ettirecek aktivitelerden kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki ameliyattan altı hafta sonraya kadar kemikler halen iyileşme aşamasındadır.

RİSKLER: Her cerrahi prosedürde olduğu gibi çene estetiğinde de bazı riskler bulunur. Ameliyat sonrası morarma, şişme, protezin kayması gibi riskler mevcuttur. Ameliyat sırasında dişlere zarar gelmesi ya da çene bölgesinde his kaybı karşılaşılabilecek durumlardır. Daha nadir görülen yan etkiler kan pıhtılaşması, enfeksiyon, geçmeyen ağrı, deride renk değişikliği ve hissizliktir. Çoğu hasta operasyondan memnun ayrılır fakat daha sonra ikinci bir operasyon gerektiren hastalar da olabilir. Bu ikinci operasyonlar çoğunlukla iyileşmeyen yaraları iyileştirmek, kapanmayan izleri kapatmak, yüzdeki asimetriyi düzeltmek, deri altına toplanan sıvıyı dağıtmak ve yüz şeklindeki bozuklukları gidermektir. Son olarak sigara iyileşmeyi zorlaştıran bir faktördür.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here