Çocuklarda Göz Hastalıkları

0
160

GİRİŞ

Çocuk göz hastalıkları, yetişkinlerden pek çok konuda farklılık gösteren ve kendi içerisinde dahi farklı yaş gruplarındaki çocuklarda değişik tablolarla ortaya çıkabilen özelleşmiş hastalıklardır. Çocuğun doğumundan erişkin yaşama geçişine kadar, değişik seviye ve özellikte pek çok göz hastalığı ihtimali söz konusudur ve bu hastalıklar çocuğun görüşünü değişik düzeylerde etkileyebilir. Erken tanı ve tedavi çocuğun göz sağlığının korunmasında önemli hususlardır.

BULGU VE BELİRTİLER

Çocuk göz hastalıklarının belirtileri, büyüklerde olduğu gibi kolayca ifade edilemeyebilir. Değişen yaşlarda olmak üzere pek çok çocuk göz hastalığına ilişkin çeşitli bulgular çocuklar tarafından ifade edilebilirse de özellikle 4 yaş altı çocuklarda görme ile ilgili sorunlar çocuğun ifade edebileceği değil, daha çok ebeveynleri tarafından davranışlarından anlaşılabilecek belirtilerle ortaya çıkar. Özellikle bu yaş gruplarında olmak üzere, ebeveynlerin çocuğun gelişimi boyunca dikkat edeceği hastalık veya göz bozukluklarına dair bazı belirtiler şöyledir:

-Anormal, göze rahatsızlık veren emekleme şekli

-Mobilya veya duvarlara çarpmak, toslamak

-Oturur pozisyondan ayağı kalktığında dengesini kaybetmek

-Nesneleri görmek için burnuna kadar yaklaştırmak

-Çok sık gözlerini ovalamak

-Sık sık gözlerini kısarak bakmak

-Tek gözünü kullanmak veya diğerini sık sık kapatmak

-Farklı yerlere veya taraflara odaklanan gözler

Bunlar çocuk göz hastalıklarına ilişkin en belirgin işaretlerdir. Bunlar ailenin çocuğun eğitim hayatına başlamasından önce mutlaka kapsamlı bir göz muayenesi yaptırması ve tedavisine erken başlaması gereken durumlardır.

SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR VE GENEL ÖZELLİKLERİ

Çocuklarda görülen göz hastalıklarının oldukça uzun bir listesi vardır ve pek çok göz hastalığı erişkin göz hastalıklarından büyük farklılıklar gösterir.

Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları şunlardır:

-Enfeksiyonlar: Özellikle konjonktivitler

-Strabismus (şaşılık): Sıklıkla göz tembelliği ile birliktedir. Şaşılık, gözlerin içe dönmeyle karakterize bir strabismus tablosudur. Diğer strabismus şekilleri de çocuklarda sıktır ve bunlar gözün yukarı aşağı veya dışarı bakması şeklinde görülebilir.

-Ambilopi (göz tembelliği): Göz tembelliği gözün biri diğerinden iyi görüp de beynin iyi gören göze odaklanıp diğer gözü ihmal etmesiyle ortaya çıkar. Ambilopi, gözlerden birinin kırma kusuru diğerinden bir buçuk diyoptri farklı olduğunda veya strabismusta olduğu gibi gözlerden biri uzun süredir doğru yere odaklanamadığında klinik olarak tanı konabilir hale gelir. Göz tembelliğinin düzeltilmesi, kırma kusurlarının düzeltilmesi ve daha zayıf olan gözün daha çok çalışmasını sağlayacak şekilde güçlü gözün kapatılması/kullandırılmaması prensiplerine göre yapılır.

-Gözyaşı kanallarının tıkanması

-Pitozis

-Prematüre retinopatisi

-Nistagmus

-Görsel dikkat eksikliği

-Pediyatrik katarakt

-Pediyatrik glokom

-Anormal görme gelişimi

-Genetik bozukluklar: Etkilenmiş çocuklarda göz hastalıkları oldukça sık görülür. Öyle ki, genetik hastalıkların yüzde 30 kadarı gözleri etkiler ve bu durumlarda göz tedavisi, çok disiplinli bir yaklaşım gerektirir.

-Doğumsal malformasyonlar: Görmeyi veya gözyaşı kanallarını etkileyen doğumsal anormallikler sıklıkla cerrahi müdahale gerektirir.

-Göz tümörleri: Özellikle retinablastom

-Kırma kusurları: Miyopi, hipermetropi ve astigmatizm gibi kırma kusurları çocuklarda gözlük veya lens kullanılmasını gerektirebilir.

-Akomodasyon (odaklanma) yetersizliği

-Kavuşturma yetersizlikleri ve astenopi

-Disleksi ve dikkat eksikliği bozukluğu gibi görme konularını da içeren bozukluklar

-Baş ağrıları: Kırma kusurlarından kaynaklı veya gözleri birlikte kullanamama ile ilgili olarak çocuklarda gelişen sık tablolardan biridir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here