Deviasyon

0
452

TANIM: Deviasyon, iki burun deliğimizin iki kaviteye ayıran duvarın bir tarafa daha yakın olması, orta hattan sapmasına denir. Bu sapma nefes almayı zorlaştırabilir, zaman zaman horlama gibi rahatsız edici durumlara sebep olabilir. İnsanların %80’i farkında olmamasına rağmen aslında burunlarında deviasyon vardır. Ancak ciddi deviasyonlar nefes alma problemleri yaratır ve tedavi gerektirirler.

SEBEPLER: Deviasyonun sebebi doğuştan gelen yapısal bir durum ya da daha sonra burna olan fiziksel bir travma olabilir. Doğuştan gelen deviasyonlar henüz anne karnındayken septumun sapması ve erişkinliğe böyle devam edilmesi sonucu olur. Fiziksel travmalar ise düzgün olan bir burna alınan bir darbe sonunda burun şeklinin bozulması, septumun sapması sonucu olur. Çocuk ve erişkinlerde burun septumlarının çoğu bu şekilde devie olmuştur. Sıklıkla spor, araba kazaları, düşme gibi durumlar sonucu deviasyon görülür. Varolan bir septum artan yaşla beraber kötüleşebilir. Bu burundaki ödemi ve mukusu da etkileyerek burun tıkanıklıklarına sebep olur.

SEMPTOMLAR: Çoğu nazal deviasyon bir semptom vermez ve hastalar burunlarında bir deviasyon olduğundan hiç haberdar olmaz. Semptoma neden olduğu zaman sıklıkla şunlar meydana gelir:

-Tıkanıklık: Septum, deviasyon sonucu nefes almayı zorlaştırabilir. Bu durum normalde fark edilmese bile soğuk algınlığı durumlarında veya alerji durumlarında hastada normalden daha ağır bir burun tıkanıklığına sebep olur.

-Burun kanaması: Deviasyon sonucu burun kuruluğu ve ince kanamalar gözükebilir.

-Yüz ağrısı: Kesinliği tartışılmakla beraber, nazal deviasyonlar yüzde ağrıya sebep olabilir. Bu ağrılar burun tıkanıklığına bağlı olarak da gelişebilir.

-Horlama: Geceleri sesli nefes alma ya da horlama, septum deviasyonlarının en çok şikayet edilen semptomudur. Septumdaki deviasyona ya da septuma bağlı oluşan burun tıkanıklığı sonucu, geceleri horlama gözükür. Eşleri ve ev ahalisini oldukça rahatsız eden, sosyal problemler yaratan bir durumdur.

-Burun deliklerinde sırayla tıkanmalar: Bir burun deliğinin tıkanması, sonra açılması ve diğerinin tıkanması görülen bir durumdur. Fakat normal durumlarda kişi bunun farkına varmaz. Eğer bu durum farkına varılacak denli sık gerçekleşiyorsa bir nazal deviasyondan söz edilebilir.

-Bir tarafa doğru uyumayı tercih etmek: Kişi tercihen bir tarafa doğru uyuyorsa, bu geceleri daha rahat nefes almaya çalıştığı içindir. Kişi farkında olmadan nefes alışlarını rahatlatmaya çalışıyordur ve bu bir burun tıkanıklığının göstergesidir. Burun tıkanıklıkları deviasyonların sık semptomlarındandır.

TANI: Kişi burun tıkanıklığı veya bahsedilen diğer semptomlardan birinden şikayetçiyse, bir kulak burun boğaz uzmanına görünebilir. Hekim ışıklı bir alet ile burun deliklerinizin içine bakar ve değerlendirir. Gerekirse tüp benzeri, yine ışıklı bir aletle daha ileriye bakmak isteyebilir. Ekrandan burun içinizi ve üst solunum yollarınızı gözlemler. Gerekirse bir dekonjestan sprey ile burun tıkanıklığınızı giderir. Bu tanı modalitesi sonucunda doktor septum deviasyonunuz olup olmadığına ve bu durumun ciddiyetine karar verir.

TEDAVİ: Septum deviasyonu, medikal veya cerrahi yollarla tedavi edilir. Medikal yollar içerisinde burun ödemini azaltacak dekonjestanlar, anti histaminikler ve steroid içerikli burun spreyleri vardır. Bunlar semptomatik olarak, şikayetleri ortadan kaldırmaya yönelik işlerler. Daha ciddi bir deviasyonun tedavisi cerrahi yolla yapılmalıdır. Ameliyat ile cerrah burnunuzu açıp, burun septumunuzu düzeltir ve kapatır. Ameliyat sonrasında daha düzgün şekilli bir septuma sahip olur ve şikayetlerinizden kurtulursunuz. Buna ek olarak deviasyon ameliyatlarında burna kozmetik amaçlı müdahale de edilebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here