Dış Kulak İltihabı

0
172

TANIM: Dış kulak iltihabı, kulak zarından başlayarak başın dış kısmına uzanan ve dış kulak yolu denilen yolda oluşan bir enfeksiyondur. Dış kulak iltihabı genellikle yüzme sonrasında kulakta su kalması sonucu oluşur. Kulakta kalan su bakteri gelişimine sebep olabilecek nemli ortamı sağlar. Kulağa parmak, kulak pamuğu veya benzeri cisimlerin sokulması da, dış kulak kanalının ince deri katmanına zarar vererek dış kulak iltihabına sebep olabilmektedir. Bu enfeksiyonun en sık görülen nedeni bakterilerdir. Dış kulak iltihabı genellikle kulak damlası kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Dış kulak iltihabına hemen müdahale edilmesi komplikasyon oluşması ve daha ciddi enfeksiyonların meydana gelmesi risklerini ortadan kaldırır.

SEBEPLER:

-Bakteriler: Dış kulak iltihabı genellikle suda ve toprakta bulunan bakterilerden kaynaklanmaktadır.

-Mantar ve virüsler: Dış kulak iltihabı, nadiren mantar veya virüslerden kaynaklanabilmektedir.

-Kulakta olması gerekenden fazla nem bulunması: Aşırı terleme, nemli hava veya kulağa su kaçması gibi durumlar kulağın içindeki nem oranını arttırarak bakteri gelişimi için uygun ortam sağlamaktadır.

-Kulak yolunda sıyrık veya aşınma: Kulak pamuğuyla yapılan kulak temizliği, kulağa parmak sokarak kulağı kaşımak, kulaklık veya işitme cihazları kullanmak kulak yolunda sıyrık ve aşınmalara sebep olarak bakteri gelişimi için ortam yaratmaktadır.

-Alerjik reaksiyonlar: Saç ürünleri ve takıların sebep olduğu alerjiler de enfeksiyona neden olabilir.

TANI: Dış kulak iltihabı tanısı hastanın şikayeti sonucu doktorun yapacağı olağan bir kulak muayenesi ile konur. Ancak şayet iltihap ilerlemişse veya bir süredir tedavi edilmesine rağmen geçmiyorsa bazı testlerin yapılması gerekebilir. Kulak muayenesi sırasında otoskop denilen ışıklı bir aletle dış kulak yolu incelenir. Kulak zarında bir hasar olup olmadığını anlamak için kulak zarına da bakılabilir. İlk incelemede kulak zarının hasar gördüğü veya yırtıldığı anlaşılırsa, doktor yüksek ihtimalle hastayı bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirecektir. Bu uzman, orta kulağı inceleyerek enfeksiyonun orta kulakta başlayıp başlamadığını tespit edecektir. Enfeksiyonun orta kulakta başlayıp başlamadığının tespit edilmesi uygulanacak tedavi yönteminin seçilebilmesi için oldukça önemlidir. Uygulanan tedavi, dış kulak iltihabının geçirmez ise doktor kulaktaki akıntı veya döküntülerden örnek alarak tam olarak hangi mikroorganizmanın iltihaba sebep olduğunu anlamak için laboratuvarda test ettirilmesini isteyebilir.

TEDAVİ: Dış kulak iltihabı tedavisinde amaç, enfeksiyonu durdurarak kulak yolunun iyileşmesi için gerekli ortamı sağlamaktır. Bu doğrultuda, dış kulak yolu temizlenerek uygulanan kulak damlalarının kulak yolunda enfekte olmuş tüm bölgelere ulaşması sağlanır. Kulak yolu temizlenirken doktor vakumlu bir aparatla veya küret yardımıyla kulak yolundaki her türlü döküntüyü, akıntıyı ve kulak kiri yığınlarını alacaktır. Enfeksiyonu tedavi etmek için asidik solüsyonlar, steroid kulak damlası, antibiyotikler ve anti-mantar ilaçları kullanılır. Tedavi genellikle kulak damlasıyla yapılmaktadır ancak kulak damlasının enfeksiyonu geçirmediği durumlarda ağızdan alınan antibiyotikler de tedavi için kullanılır. Aynı zamanda hastanın ağrısını geçirmek için ağrı kesici ilaçlar da önerilebilir. Tedavi sürecinde kişi tedavinin başarılı olabilmesi için, yüzme ve dalış sporlarını yapmamalı, uçakla seyahat etmemeli, kulaklık ve benzeri işitme cihazları kullanmamalı, kulak tıpası kullanmamalı ve duş alırken kulağına su kaçmamasına dikkat etmelidir.

KORUNMA: Dış kulak iltihabından korunmak için kişinin alabileceği birçok önlem vardır. Yüzdükten veya duş aldıktan sonra kulağın dışı kuru ve yumuşak bir bez veya havluyla nazikçe kurulanmalıdır. Kulağın içindeki suyun çıkmasını sağlamak için de başı bir sağa bir sola yatırmak gerekir. Yalnızca temiz sularda yüzülmelidir. Kulağa kulak pamuğu, parmak veya başka yabancı cisimler asla sokulmamalıdır. Kulağı tahriş edici maddelerden korumak adına saç spreyi veya saç boyası kullanırken kulaklar pamuk yardımıyla kapatılmalıdır. Önceden geçirilen bir kulak ameliyatı veya kulak iltihabı söz konusuysa yüzmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here