Dürtü Bozuklukları

0
129

TANIM: Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) önceden anksiyete bozukluğunun bir türü olarak görülmekte ve bu doğrultuda tedavi edilmekte olan bir rahatsızlıktı. Ancak günümüzde Obsesif Kompülsif Bozukluk, özgün bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlık, kişileri tekrarlanan hareketler ve düşüncelerden oluşan bir döngüye adeta hapsetmektedir. Obsesif Kompülsif Bozukluğu olan kişiler, sürekli olarak kaygılandırıcı, korkutucu ve rahatsız edici düşünceler veya görüntüler (obsesyonlar) nedeniyle huzursuzdur. Bu düşüncelerin yarattığı anksiyete bazı rutinleri veya ritüelleri acilen gerçekleştirme ihtiyacına yani kompülsiyonlara sebep olur. Bu kompülsif ritüeller kişi tarafından takıntılı düşünceleri önlemek adına yapılmaktadır.

SEBEPLER: Obsesif kompülsif bozukluğun sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar bazı biyolojik ve çevresel faktörlerin OKB oluşumuna sebep olabileceğini göstermektedir.

-Biyolojik faktörler: Beyin karmaşık bir yapıya sahiptir, nöron adı verilen milyonlarca sinir hücresi içerir. Vücut fonksiyonlarının normal olarak gerçekleşmesi için bu nöronların birlikte hareket etmesi ve sürekli iletişim halinde olması gerekmektedir. Nöronlar arası iletişim nörotransmiter adı verilen kimyasallar ile sağlanır. Bir dönem, serotonin adı verilen nörotransmiterin seviyesinin düşmesi ile OKB arasında bir bağlantı olduğu düşünülmekteydi. Ancak günümüzde bilim insanları OKB’nin beynin sağduyu ve planlama ile ilgili bölgeleri ile bedensel hareketleri ilgilendiren bölgeleri birbirine bağlayan sinirsel yollardaki bir problemden kaynaklandığını düşünmektedir. OKB’nin ebeveynden çocuğa geçtiği yönünde bulgular vardır. Araştırmalar, Streptokok bakterisinin yola açtığı belli bir enfeksiyon tipi ile Obsesif kompulsif bozukluk arasında bir bağlantı bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu enfeksiyonun sürekli olarak tekrarlanması ve tedavi edilmemesi sonucu kişide OKB meydana gelebilmektedir.

-Çevresel faktörler: Tacize maruz kalmak, yaşamsal değişiklikler, hastalık, sevilen birinin ölmesi, okul ve iş ile ilgili değişiklikler veya problemler, ilişkide yaşanan sorunlar ve ilişkilerle ilgili kaygılar gibi çevresel faktörler OKB oluşumuna sebep olabilmektedir.

TANI: Obsesif kompülsif bozukluk tanısı laboratuar testi ile konulamaz. Doktor, hastanın gösterdiği belirtileri, uyguladığı rutin ve ritüellerin sıklığını da göz önünde bulundurarak OKB tanısı koyar.

TEDAVİ: Obsesif Kompülsif Bozukluk kendiliğinden ortadan kalkacak bir rahatsızlık değildir, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. OKB tedavisinde en etkili yöntem ilaç tedavisi ile birlikte uygulanan bilişsel davranış terapisidir. Bilişsel davranış tedavisi obsesif kompülsif bozukluğu olan kişilerin korkularıyla yüzleşmesini ve kendilerini yapmak zorunda hissettikleri ritüelleri gerçekleştirmeden anksiyetelerinin azalmasını sağlamak amacıyla yapılır. Ayrıca bu tedavide, OKB’si olan kişilerin abartılı düşüncelerinin azaltılmasına da odaklanılır. Paxil, Prozac ve Zoloft gibi antidepresanlar OKB tedavisine yardımcı olabilir. Anafranil gibi trisiklik antidepresanlar de OKB tedavisinde kullanılabilir. Risperdal veya Abilify gibi bazı atipik antipsikotik ilaçlar da OKB tedavisinde kullanılmaktadır. Şayet hasta bilişsel davranış terapisine ve ilaç tedavisine cevap vermiyor ise, bu tip şiddetli vakalarda EKT adı verilen elektrokonvulsif terapi veya beyin cerrahisi uygulanabilmektedir. Tekrarlanan EKT tedavisinin bazı vakalarda OKB semptomlarını azalttığı yönünde bulgular vardır. Genellikle OKB bilişsel davranış terapisi ve ilaç tedavisi ile başarılı olarak tedavi edilebilmektedir. Sürekli devam eden tedavi sonucu kişilerin semptomları azalarak normal hayatlarına dönmeleri mümkündür.

KORUNMA: OKB’den korunmak mümkün değildir. Ancak erken teşhis edilen vakalarda tedavi daha başarılı olmaktadır. Bu sebeple OKB belirtileri görülen hallerde en kısa zamanda doktora gidilmeli, şayet OKB söz konusu ise tedaviye başlanmalıdır.

İzmir dürtü bozuklukları ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul dürtü bozuklukları ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara dürtü bozuklukları ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here