Düşük

0
233

TANIM: Düşük yapmak, yirminci haftadan sonra gebeliğin birden bire sona ermesine verilen isimdir. Araştırmalara göre gebeliklerin en az %50’si düşük ile sonlanıyor fakat kadın bunu henüz fark etmediğinden doktora başvurmuyor. Kadınların gebeliğin farkında olduğu durumlardaki düşük yüzdesi %15’lerde kalıyor. Tüm düşüklerin %80’i gebeliğin ilk üç ayı içerisinde gerçekleşiyor.

SEBEPLER: Düşüklerin bir çok sebebi olabilir. Bunlar:

– Bebekte gelişen kromozomal bozukluklar; Bebekteki hücrelerin içerisindeki DNA taşıyan bu küçük kromozomlarda bozukluklar olduğu zaman bebek annede tutunamıyor ve yaşama veda ediyor.

– Enfeksiyonlar; Listeria, HPV gibi

– Çevreye veya mesleğe bağlı riskler; radyasyon gibi

– Hormonal problemler

– Rahimdeki anormallikler

– Rahim ağzı anormallikleri; Eğer rahim ağzı çok gevşekse bebek zamanından çok erken buradan düşebilir. Bu risk faktörünün önüne küçük bir dikiş işlemiyle geçilebiliyor.

– Sigara, alkol kullanımı, madde bağımlılığı

– Annedeki bağışıklık sistemi bozuklukları; Lupus hastalığı gibi

– Ağır böbrek hastalıkları

– Konjenital kalp hastalıkları; doğuştan gelen kalp hastalıklarına bağlı olarak bebek düşebilir

– Kontrolsüz diyabet

– Tiroid hastalığı

– Radyasyon

– İlaçlar; sivilce tedavisinde kullanılan accutane gibi

– Ağır beslenme bozuklukları

– İleri yaş; yaş ilerledikçe kadınların düşük yapma riski de artıyor. 35 yaş üzeri riskli kabul ediliyor.

– Fiziksel travmalar; araba kazası, düşme gibi

SEMPTOMLAR: Düşük yapma semptomlarından en çok şüphelenilmesi gerekeni gebeliğin ilk zamanlarında külotta görülen lekelenmedir. Her zaman düşük ihtimalini göstermese de gebelikle ilgili bir sorun olduğunu işaret edebilir. Bunun yanında hafiften yavaşa karında kramplar, bel ağrısı, normalde görülen bulantı-kusma gibi gebelik belirtilerinin birden ortadan kalkması, vajinadan kan gelmesi gibi bulgular da hastayı doktora yönlendirmelidir.

TANI: Tanıda jinekolojik muayene yapılır. Rahim ağzının açıklığı değerlendirilir; eğer rahim ağzı açılmış ise bu düşük habercisi olabilir. Karından ve vajinadan ultrason ile bebeğin hareketleri, kalp sesleri değerlendirilir. Tam kan sayımı ile kadının ne kadar kan kaybettiğine bakılır. Bebeğin plasentasından salınan hcG hormonuna bakılarak gebelik anlaşılabilir. Eğer bebek hala yaşıyor ise plasenta çalışıyordur ve hcG hormonu kanda tespit edilebilir. Kandaki beyaz küre sayısını ölçmek enfeksiyona bağlı sebepleri değerlendirmede yardımcı olur.

TEDAVİ: Eğer düşük olmuşsa kanama materyali incelenip bunun gerçekten bir bebek olup olmadığına ya da mol hidatiform denen gebelik benzeri bulgular veren fakat gebelik olmayan bir materyal olma olasılığına bakılır. Rahimde kalmış bir parça varlığı kontrol edilmelidir. Eğer doğal yollarla rahimdeki materyal dışarı çıkmazsa cerrahi ile çıkarılmalıdır. Kadınlar genellikle düşükten 4-6 hafta sonra normal adet düzenlerine geri dönerler.

KORUNMA: Düşük yapmak eğer bebekteki kromozomal anomalilere bağlı değilse önlemek için bazı öneriler verilebilir. Anahtar nokta annenin gebelik başlangıcından sonuna kadar kendi sağlığına dikkat etmesidir. Düzenli ve risksiz egzersiz, az stres, sağlıklı diyet çok önemlidir. Kilo düzeyi normal sınırlarında gitmeli, ne çok kilo alınmalı ne de kilo almamak için mücadele edilmelidir. Hekimin verdiği folik asit benzeri gıda takviyeleri bebeğin sağlıklı gelişimi ve annenin sağlığını devam ettirmesi için düzenli kullanılmalıdır. Anne kesinlikle sigara ve alkol içmemeli, artmış fiziksel yükten kendini korumalıdır. Radyasyon gebelikte asla alınmaması gereken bir şeydir bu yüzden gebe kadına x-ray içeren filmler asla çekilmemelidir. Enfeksiyon hastalıklarından korunulmalıdır. Günlük kafein alımı sınırlandırılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır. Gebe kadın rahim ağzı yetmezliği denen rahim ağzındaki gevşeklikten dolayı riskteyse rahim ağzına küçük dikişler atılarak daha dayanıklı hale getirilmelidir.

DÜŞÜKTEN SONRA: Eğer kadın düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalmak istiyorsa bunun en uygun zamanına hekim ile beraber karar vermelidir. Genellikle 1-3 adet döngüsü kadar beklendikten sonra tekrar hamilelik önerilir. Bir sonraki gebelikte düşük yapma riskini azaltmak için çeşitli hormon takviyeleri kullanılabilir, bunlardan birisi progesterondur. Progesteron rahimde tutunmaya yardımcı bir hormondur. Hekimin tavsiye edeceği zamana ek olarak anne adayı da kendini hazır hissettiği zamana göre hareket etmelidir. Kimi kadınlar düşüklerden çok etkilendikleri için uygun psikolojik ortam olmadığı zaman sonraki gebelikte de sorunlar çıkabilmektedir. Anne adayı düşükte asla kendi suçunun olmadığına ve bunun çok normal bir tibbi durum olduğuna ikna olmalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here