Duygu Durum Bozuklukları

0
159

TANIM: Duygu durum bozuklukları, majör depresyon, distimik bozukluk, bipolar bozukluk gibi çok büyük bir yelpazeyi içerirler. En sık karşılaşılan duygu durum bozukluğu majör depresyondur. Bu bozukluk zihinsel bir ızdırap ve fiziksel bir keyifsizliğe neden olur. Kötü seyreden durumlarda günlük aktivitelerde kısıtlanma yaşanır. Bazı insanlar hayatları boyunca sadece bir majör depresif atak yaşayabilirken çoğu insanlar birden fazla atak geçirirler. Distimik bozukluk, majör depresyonun daha hafif halidir. Her ne kadar benzer semptomlara yol açsa da kişinin günlük aktivitelerini etkileyecek kadar ruh çökkünlüğüne sebep olmaz. Bipolar bozukluk, manik depresif bozukluk olarak da bilinir ve daha nadir görülür. Bipolar bozukluğa sahip kişiler aşırı sevinçli ve aşırı depresif bir ruh hali arasında gidip gelirler.

SEBEPLER: Duygu durum bozukluklarının sebepleri tek bir nedene bağlanamayacak kadar karmaşıktır. Depresyon, çevresel, psikolojik, biyolojik ve genetik faktörlerin bir kombinasyonu halinde ortaya çıkar. Biyolojik sebepler beyindeki nörotransmitterlerin salınımlarında bozukluk olmasından kaynaklanan dengesizlik olarak açıklanır. Bipolar bozukluk diğer psikiyatrik bozukluklara göre daha fazla aile öyküsü barındırır. Ailevi geçiş öyküsünü kanıtlamak amacıyla genetik araştırmalar halen devam etmektedir. Buna ek olarak depresyonda olan kişiler ve bipolar bozukluğu bulunan kişilerin beyin taramalarında, beyinlerinde sağlıklı insanlara göre farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu durum duygu durum değişikliklerine beyin yapısının etkisi olup olmadığını sorgulamaya sebep olmuştur.

SEMPTOMLAR: Duygu durum bozukluklarının hem duygusal hem de fiziksel semptomları vardır. Duygusal semptomlar:

-İntihar düşüncesi

-Geçmişte keyif alınan aktivitelere karşı istek azalması

-Kaygılı ve üzgün ruh hali

-Suçluluk, değersizlik hisleri

-Umutsuzluk ve pesimistlik

-Anormal sevinçli davranışlar

-Yerinde duramama

-Fazla enerji, sürekli uyarılma

-Muhteşemlik hissi

-Riskli, kahramanlık gösteren davranışlar

Fiziksel semptomlar:

-Azalmış enerji ve yorgunluk

-Baş, vücut ağrıları, kramplar, sindirim sistemi bozuklukları

-Unutkanlık ve detayları hatırlayamama

-İştah kaybı

-Gündüzleri aşırı uyuma ya da geceleri uyuyamama

-Yarışan düşünceler ve bir işten diğerine atlama

-Hızlı, baskılı konuşma

-Hedefe yönelik aktivitelerde artma

-Kolayca dikkat dağılması

-Aşırı seksüel davranışlar

TANI: Kişi kendinde duygu durum bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsa derhal bir psikiyatrist ile görüşmelidir. Bu gibi hastalar genellikle bozuklukları kendileri fark etmediklerinden yakınlarının çabalarıyla doktor kontrolüne girerler ve zorla kontrolde tutulurlar. Psikiyatri incelemesi sonrasında antidepresan ilaçlar reçete edilebilir ve hasta belirli aralıklarla görüşmeye çağrılabilir.

TEDAVİ: Günümüzde artık birçok hastaya antidepresan verilmektedir, öyle ki antidepresan suiistimali olmaktadır. Ne var ki gerçek duygu durum bozukluğu yaşayan hastalarda antidepresanlar çok işe yaramaktadır. Antidepresan ilaçlar beyinden salınan nörotransmitterleri düzenleyerek duygusal sistemin normal çalışmasına yardım ederler. Depresyon için sıklıkla reçete edilen antidepresanlar Prozac, Celexa, Zoloft, Paxil ve benzeridir. Bipolar bozukluğu olan hastalara reçete edilen ilaçlar arasında ise lityum içerikli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar kişinin modunu stabilize etmeye yarar. Depakote, Tegretol, Lamictal bunlardan bazılarıdır. İlaçların baş dönmesi, bulanık görme, kabızlık, ağız kuruluğu, mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. İlaca başlandıktan sonra birkaç hafta devam eden bu yan etkiler bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here