Ereksiyon Sorunu

0
182

TANIM: Erektil disfonksiyon, impotans isimleriyle de anılır. Ereksiyon sorunu olan erkekler cinsel ilişki öncesi sertleşmede ya da ilişki süresince sertleşmeyi korumada zorluk çekerler. Ereksiyon sorunu gel-git şeklinde yaşanıyorsa büyük bir problem olmayabilir fakat sürekli yaşanan bir durum rahatsız edici hale gelir. Kişide kendine güven problemleri baş gösterebilir ve cinsel partner ile uyumsuzluklar başlayabilir. Psikiyatrik problemler dışında erektil disfonksiyon sistemik sağlık sorunlarının da bir belirtisi olabilir ve kalp rahatsızlıkları için risk teşkil edebilir.

SEBEPLER: Erkeklerin uyarılması beyni, hormonları, duyguları ve sinirleri de içeren kompleks bir sistemdir. Bu sebeplerin herhangi birinden kaynaklı ereksiyon sorunları yaşanabilir. Bilinçaltını işgal eden stres ve psikiyatrik problemler de erektil disfonksiyona neden olabilir. Bu sebepler teker teker olmayıp, bir kombinasyon halinde görülebilir. Erektil disfonksiyonun fiziksel sebepleri şöyledir:

-Kalp hastalıkları

-Damar tıkanıklıkları

-Obezite

-Şeker hastalığı

-Yüksek tansiyon

-Yüksek kolesterol

-Metabolik sendromlar: kan basıncını, vücuttaki insülin düzeyini, vücuttaki yağ ve kolesterol düzeyini yükselten hastalıklar olabilir.

-Parkinson hastalığı

-Multiple skleroz hastalığı

-Peyronie hastalığı

-Çeşitli ilaçlar

-Sigara

-Alkol

-Uyku bozuklukları

-Prostat büyümesi veya prostat kanseri

-Ameliyatlar

Erektil disfonksiyon bu gibi fiziksel sebeplere bağlı oluşabileceği gibi bazı psikolojik etkenlere bağlı da oluşabilir. Bunlar:

-Depresyon

-Kaygı bozuklukları

-Psikiyatrik hastalıklar

-Stres

-Partner ile bozuk ilişki durumu

SEMPTOMLAR: Erektil disfonksiyon fark edilmemesi imkansız bir durumdur. Cinsel birleşme sırasında semptomlara yol açar. Bu semptomlar ilişki öncesi sertleşmenin olmaması, ilişki sırasında sertleşmenin kaybolması ya da ilişki sırasında libidonun düşerek ilişki isteğinin yok olması olarak sıralanabilir. Eğer kişi ereksiyon sorunundan şikayetçiyse, buna erken boşalma veya diğer cinsel fonksiyon bozuklukları eşlik ediyorsa, kişide şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları gibi ereksiyonu etkilemesi muhtemel sorunlar varsa kişi bir üroloğa başvurmalıdır.

TANI: Çoğu erkek için bir soru-cevap testi bile tanı koymada yeterlidir. Eğer gerekli görülürse farklı tetkiklere başvurulabilir. Fiziksel muayenede penis ve testisler detaylıca incelenir ve sinir fonksiyonları test edilir. Kan testleri ile kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve testosteron düzeylerinde düşüklük saptanır. Tam idrar tetkiki ile de kan şekeri değerlendirmesi yapılabilir. Ultrason cihazının doppler özelliği ile penisin kan akımı incelenir. Eğer kan akımında sorun varsa ereksiyon problemi buna bağlıdır. Gerekli görüldüğü takdirde uyurken fark edilmeden olan ereksiyonlar için gece testleri ve psikiyatrik testler de yapılır. Psikiyatrik testler kişinin depresyon ve stres durumunu değerlendirir. Partner ile olan sorunlarını irdeler ve kaygı durumunu değerlendirir.

TEDAVİ: Erektil disfonksiyon sebebi fizyolojik ya da psikolojik olarak değişebileceğinden tedavi nedene yönelik yapılır. Sildenafil grubundan bir ilaç olan viagra en çok bilinen erektil disfonksiyon ilacıdır. Bundan başka tadalafil, vardenafil, avanafil grubu ilaçlar da kullanılabilir. Tüm bu grup ilaçların ortak hedefi penise olan kan akımını arttırmak ve sertleşmeye destek olmaktır. Kişideki sorun psikiyatriyi ilgilendiriyorsa ilaçlar işe yaramayabilir. Eğer kişi oral ilaçlardan fayda görmüyorsa penis pompası adı verilen, penis üzerine konulup vakum ile havayı çeken bir alet kullanılır. Böylece penise giden kan akımı arttırılır. Diğer bir tedavi seçeneği cerrahidir. Penil implantlar ile penisin içerisinde tüp benzeri bir yapı yerleştirilir. Arzu edildiğinde bu yapı sertleşir ve arzu edildiğinde eski haline geri dönebilir. Doktorun ve hastanın isteğine göre penisteki damarlara cerrahi girişim ile kanlanma düzeltilmeye çalışılabilir. Psikiyatrik danışmanlık erektil disfonksiyonda büyük yer tutar. Stres, kaygı bozuklukları, depresyon, partner ile ilişkide sorunlar hasta ile konuşulur ve bilinçaltı rahatlatılmaya çalışılır. Erektil disfonksiyon sık görülen fakat tedavisi zor olmayan bir durumdur. Tedavi için doktorunuz ile çekinmeden ve tüm problemleri detayıyla paylaşarak iletişime geçiniz.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here