Erken Boşalma

0
167

TANIM: Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında erkeğin istenenden daha erken boşalması olarak tabir edilir. Tıbbı olarak cinsel birleşme henüz başlamadan, ya da başladıktan sonra bir dakika içerisinde boşalma, erken boşalma olarak tanımlanır. Sık karşılaşılan bir problemdir fakat devamlı karşılaşılmadıkça anormal bir durum olduğu söylenmez. Erken boşalma birkaç kriter ile tanımlanabilir:

-Cinsel birleşmenin ilk dakikası içerisinde boşalma

-Cinsel birleşme sırasında ve mastürbasyon sırasında boşalmanın zamanını kontrol edememe

-Strese girme ve sonuç olarak cinsel ilişkiden kaçınma.

Erken boşalmada psikolojik ve biyolojik sebepler rol oynar. Çoğu erkek bu konuyu konuşmaktan çekinse de, erken boşalma sık karşılaşılan ve tedavisi mümkün olan bir problemdir. İlaçlar, konuşma terapileri, boşalmayı geciktirmek için kullanılan değişik seksüel teknikler ayrı ayrı ya da hep beraber uygulanabilir.

SEBEPLER: Erken boşalmanın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Önceleri erken boşalmanın sadece fiziksel bir sorun olduğunu sanılıyordu fakat günümüzde cinselliğin fizyolojik ve psikolojik durumlara bağlı olduğu düşünülüyor. Erken boşalmanın psikolojik sebepleri:

-Erektil disfonksiyon: Erektil disfonksiyon, penisin ilişki sırasında sertleşememesidir. İlişki sırasında sertleşmekle ilgili kaygı duyan erkekler sertleşmede daha fazla problem yaşarlar ve bu boşalmak için acele etme alışkanlığını oturtabilir. Sonradan düzeltilmesi zor bir alışkanlık olduğundan cinsel ilişkilerde erkek erken boşalma sorunu yaşar.

-Kaygı: Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin bir çoğunda kaygı problemleri vardır. Bu kaygı problemleri cinsellikle ya da farklı durumlarla alakalı olabilir.

-İlişki problemleri: Eğer farklı bir partnerle yaşanan cinsel birleşmede erken boşalma olmuyorsa, erken boşalmanın tekrar ettiği partner ile ilgili bir ilişki problemi var olabilir. Bilinçaltı bunu bize cinsellik sırasında erken boşalma ile söylüyordur.

Erken boşalmanın psikolojik sebeplerinin yanı sıra biyolojik sebepleri de vardır. Bu sebepler anormal hormon seviyeleri, anormal nörotransmitter salınımı, üreme organlarında anormal refleksler, tiroid hastalıkları, prostat ve idrar yolu hastalıkları, ailesel geçişli hastalıklar ve üreme organlarındaki sinirlerde harabiyet olarak söylenebilir.

SEMPTOMLAR: Erken boşalmanın birincil semptomu, ilişki sırasında boşalmayı ne kadar istenmesine rağmen bir dakikadan fazla geciktirememektir. Bu problem hem cinsel ilişkide hem de mastürbasyon yaparken olabilir. Kişi cinsel aktivitelerinin başından beri erken boşalma sorunu yaşıyorsa bu birincil erken boşalmadır. Eğer daha sonradan gelişen bir problem ise ikincil erken boşalma olarak adlandırılır. Bir çok erkek erken boşalma sorunu olduğunu sanıyor olabilir fakat eğer bu durum tüm cinsel birleşmelerde yaşanmıyorsa bir erken boşalmadan söz edilemez.

TANI: Tanı hasta doktorla tüm hislerini açıkça paylaşmalı ve şikayetlerini utanmadan dile getirmelidir. Doktor hastaya cinsel yaşamını ve cinsel yaşamı dışındaki tıbbi geçmişini sorar. Genel fizik muayene yapılır. Tam idrar tetkiki, idrar yolu enfeksiyonlarını elemek için kullanılır. Kan ve hormon testleri yapılır. Gerekli görüldüğü takdirde hasta bir üroloğa ya da psikiyatriste yönlendirilir.

TEDAVİ: Erken boşalma tedavisinde en sık kullanılan yöntem davranışsal teknik eğitimidir. Kişiye cinsel ilişkiden birkaç saat önce mastürbasyon yapması önerilebilir. Kişi böylece ilişki sırasında kendini daha iyi kontrol eder. Ayrıca bir süre cinsel ilişkiden uzak durulması ve partner ile sadece paylaşımlarda bulunulması kişinin üzerindeki stres ve kaygıyı azaltabilir. Tedavide kullanılan tekniklerden birisi dur ve sık tekniğidir. Bu teknik ile cinsel aktivite her zamanki gibi başlatılır, tam boşalma olacakken partner penisin ucunu tutar ve sıkar ta ki boşalma hissi geçene kadar. Sıkma işlemi bittikten sonra 30 saniye kadar beklenir ve tekrar ön sevişmeye geçilir. Eğer tekrar boşalma hissi erken gelirse aynı işlem tekrarlanır. Bu işlem gerektiği kadar tekrarlandıktan sonra kişi penisini kontrol etmeyi öğrenir ve cinsel birleşme başlar başlamaz boşalma hissi ortadan kalkar. Başka tedavi metotları anestezik kremler, oral ilaçları içerir. Gerektiği takdirde psikiyatrik yardım alınmalı ve terapi seansları ayarlanmalıdır. Terapilerde kaygı ve stres durumları çözülmeye çalışılır. İlaç tedavisiyle kombine edildiği zaman danışmanlık terapisi gayet yardımcı bir tedavidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]