Erken Doğum

0
156

TANIM: Normal bir gebelik 40 hafta sürmektedir. Eğer bebek normalden üç hafta önce gelirse, yani 37. haftadan önce doğum başlarsa buna erken doğum, diğer adıyla prematür doğum denir. Çoğu erken doğum 37. haftaya yakın olur fakat 25. hafta civarı olan erken doğumlar da vardır.

SEBEPLER: Erken doğuma yol açan genetik ve çevresel faktörler olabilir. Bunlar:

-Gebelik sigara maruziyeti

-Gebelik öncesi aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak

-İyi bir gebelik bakımına sahip olmamak

-Gebelik sırasında alkol ya da yasadışı ilaç kullanımı

-Annede sağlık problemleri: yüksek tansiyon, yüksek tansiyona eşlik eden idrarda protein atılımıyla tariflenen pre-eklampsi, şeker hastalığı, kan pıhtılaşma bozuklukları, çeşitli enfeksiyonlar

-Doğumsal anomalileri olan bir bebek taşımak

-Tüp bebek ile gebe kalmak

-Çoğuk gebelik: ikiz, üçüz gibi

-Ailede erken doğum hikayesi

-Önceki doğum ile şu anki gebelik arasında 6 ay bulunması

-Rahimde, rahim ağzında veya plasentada problemler

-Stres

-Birden fazla düşük veya kürtaj

-Fiziksel travmalar: düşme, şiddet görme

SEMPTOMLAR: Erken doğumun annede önceden kendini ele veren semptomları olabileceği gibi bebekte de erken doğum sonrası bazı değişiklikler olur. Annede görülen semptomlar:

-Geçmeyen sırt ağrısı

-Her on dakikada bir ya da daha az kasılmalar

-Gaz ya da adet ağrısına benzeyen ve ishal ile seyreden karın ağrıları

-Artmış vajinal akıntı

-Bulantı, kusma, ishal gibi grip benzeri tablo

-Leğen kemiğinde ve vajinada artmış bası hissi

-Vajinal kanama

Bebekte erken doğum sonrası görülen değişiklikler:

-Kafanın büyük, vücudun küçük olması

-Kemiklerde daha sert köşeler: yağ dokusunun yeterince gelişmemesi ve bebeğin kilosunun az olmasına bağlı

-Bebeğin vücudunda hafif tüylenmeler

-Düşük vücut sıcaklığı: genellikle yağ dokusunun yeterince gelişmemesine bağlı

-Solunum problemleri ve fetal distres sendromu: fetal distres sendromunda bebeğin oksijenlenmesinde azalma ve kalp hızında artma görülür.

-Emme, yakalama, yutma gibi reflekslerde bozukluk: bu refleksler zamanla yerine oturacaktır.

Bebeğe ait risk faktörlerinde unutulmaması gereken bebeğin yaşıtlarına göre erken doğduğu ve zamanla gelişip normal bir büyüme sağlayacağıdır.

TANI: Annede on dakikada bir ya da daha az görülen kasılmalar doğumun başladığının habercisi olabilir. Normal bir doğumda annenin suyunun gelmesi gibi erken bir doğumda da su gelir. Vajinal akıntıların artmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin aşağıya doğru ittiği anne tarafından hissedilebilir, leğen kemiğine bası hissi değerlendirilir. Sırt ağrısı tanıda yardımcıdır.

TEDAVİ: Erken doğumda anne adına yapılacak tedavi bebeğin doğuma alınmasıdır. Bebek doğduktan sonra asıl tedavi bebeğe yöneliktir. Bebek destekleyici tedavi kapsamında inkübatör denilen bir küvözde tutulur. Bu sayede bebeğin vücut ısısı olması gereken ısıda kalır. Bebeğin kalp hızı, nefes alışverişi ve vücut ısısı sürekli kontrol altındadır. Eğer bebek nefes almakta zorluk çekiyorsa bir solunum cihazı ile desteklenir. Bebek henüz emme refleksini edinmemişse bebeğe damardan besin verilmesi, ya da nazogastrik tüp denilen burundan mideye kadar inen bir tüp ile burundan anne sütü verilmesi düşünülür. Bebekte emme refleksi geliştiği zaman normal anne sütüne devam edebilir. Gerekli sodyum-potasyum desteği serum ile bebeğe sağlanır. Karaciğer yeterince gelişmediğinden bebekte yenidoğan sarılığı gelişebilir. Bunu önlemek için bebek bilirubin ışığı denilen bir ışığın altında belli bir süre tutulur ve vücuttaki fazla bilirubini yıkması sağlanır. Bu sırada bebeğin rahatça uyuyabilmesi için bir göz bandı takılır. Eğer bebek çok erken doğmuşsa kendi kanını yapamayabilir, bu durumda dışarıdan kan verilmesi uygundur. Bebek kendi kendine nefes alabildiği, vücut sıcaklığını sağlayabildiği, anne sütü ya da biberon ile beslenebildiği, düzgün bir şekilde kilo alabildiği ve enfeksiyon riski ortadan kalktığı zaman anne ile eve gönderilir. Evdeki diğer çocuklar ve evin durumu erken doğan bir bebeğin bakımını sağlamak için elverişli değilse bebek biraz daha hastanede tutulabilir. Anneye bebeğin bakımı öğretilmeli, aşılar ve takipler için hastaneye başvurma tarihleri önceden belirlenmelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here