Erken Ergenlik Problemi

0
194

TANIM: Erken ergenlik, bir çocuğun vücudunun olması gereken yaştan daha erken bir yaşta olgun bir vücut haline gelmesine denir. Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaştan önce ergenliğe girmek, erken ergenlik olarak tanımlanır. Ergenlik süresi boyunca kemiklerin ve kasların büyümesi devam eder. Vücudun üreme sistemleri harekete geçer. Erken ergenlik probleminin sebebi genellikle bulunamaz. Bazı durumlarda enfeksiyonlar, hormon bozuklukları, tümörler, beyin anormallikleri ve yaralanmalar erken ergenliğe yol açabilir. Tedaviler ergenliğe girişi durdurmak ve istenilen zamanda devam ettirmek üzerine yoğunlaşır. Erken ergenlik, dünyada çok yaygın görülen bir durum haline gelmiştir. Bireyler değil fakat toplumlar olarak ergenlik yaşı geçtiğimiz senelere göre bir düşüş göstermiştir.

SEBEPLER: Erken ergenliğe giren çocukların çoğunda bir anormallik saptanmaz. Elle tutulur bir sebep bulunması güç olabilir. Bilinen erken ergenlik sebepleri şöyledir:

-Beyin veya omurgada tümör

-Beyinde doğumsal bir anomali

-Omurgaya radyasyon maruziyeti

-McCune-Albright sendromu: kemikleri ve deri rengini etkileyen genetik bir hastalık, hormonlar problemlere yol açar

-Konjenital adrenal hiperplazi: böbrek üstü bezleri tarafından anormal hormon salgılanmasına neden olan genetik bir anomali

-Hipotiroid: tiroid bezinin yeterli hormon salgılayamadığı hastalık

-Böbrek üstü bezlerinde tümör

-Dışarıdan fazla östrojen veya testosteron alımı

-Yumurtalık kistleri

-Yumurtalık tümörleri

-Germ hücreli ya da leydig hücreli tümörler

-Farklı gen mutasyonları

SEMPTOMLAR: Kız çocuklarında erken meme büyümesi (telarş) ve erken adet görülmesi (menarş) semptomlardan bazılarıdır. Aynı zamanda genital tüylenmenin erken başlaması (pubarş) da görülür. Erkek çocuklarında testislerde ve peniste büyüme, yüzde ve dudak üzerinde tüylenmelerin başlaması, sertleşen ses semptomlardan bazılarıdır. Kız ve erkek çocuklarında ortak olarak görülen semptomlar erişkin vücut kokusu, sivilcelerin çıkmaya başlaması, hızla büyüme ve genital, koltukaltı tüylenmesinin başlamasıdır.

TANI: Erken ergenliği tanımak için doktorunuz önce çocuğun ve ailenin tıbbi geçmişini gözden geçirir. Fizik muayeneyi tamamlar ve hormon seviyelerini ölçmek için kan testleri ister. Çocuğun eli ve bileklerini x-ray cihazı ile taramak isteyebilir, bazı kemik yaşı büyümeleri erken ergenlikte önemli bir bulgudur. Daha detaylı testler beyin MR çekimi ve tiroid hormonları testlerini içerir.

TEDAVİ: Erken ergenlik probleminin tedavisi sebebe dayalı olarak yapılır. Asıl hedeflenen sonuç, çocuğun normal bir yetişkin boyuna gelebilmesidir. Gonadotropin salıcı hormon analogları terapide kullanılır. Bu analoglar ayda bir kere, aşı ile çocuğa verilir. Çocuğun ergenliğinin devamını istenilen zamana kadar geciktirmek için kullanılır. Normal ergenlik yaşına gelinmeden 16 ay önce ilaçlar kesilir ve bu 16 ay içinde çocuğun hormon seviyesi toparlanarak gerçek ergenlik yaşında ergenlik belirtileri göstermeye başlar. Eğer erken ergenlik problemi tümörlere bağlıysa tedavi tümörleri gidermeye yönelik yapılır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here