Evlilik Sorunları

0
151

Evlilik, iki insanın beraber bir hayat sürmeye karar vermesi ve devlet nezdinde belgeli bir şekilde hayatlarını birleştirmesidir. Evlilik iki farklı karakterde insanın bir arada yaşaması ve ortak değerler paylaşmaya çalışması sonucunda bazı problemler yaratabilir. Evlilikte sıklıkla yaşanan problemler aşağıdaki gibidir:

-İletişim sorunları: Çiftler arasında iletişim bozukluğu en sık bildirilen evlilik problemidir. Herkes için farklı bir anlam taşıyabileceğinden tanımlanması ve çözülmesi zor bir sorundur. Kelime anlamıyla iletişim sorunu, karşıdaki insanın bakış açısını anlamamak demektir. Evliliklerde bazen iletişim sorunları öyle bir noktaya gelir ki değil karşımızdaki insanın bakış açısını anlamaya çalışmak, onun farklı bir bakış açısı olduğunu kabul etmek dahi istemeyiz. Zaman ayırıp konuşmak ve karşı tarafı objektif bir şekilde dinlemek önemlidir. İlişkilerde karşılıklı empatinin önemi çok büyüktür. Karşı tarafın bize nasıl davranmasını istiyorsak biz de karşı tarafa öyle davranmalı, anlayış göstererek sorunlarını dinlemeliyiz.

-Tatmin edilmeyen beklentiler: Evliliklerde en üzücü durumlardan birisi karşı tarafın beklediğimiz gibi davranmamasıdır. Evliliğe verilen emek çok büyüktür ve insanlar dünya evine girerken mutlaka zihinlerinde bir beklenti taşırlar. Nitekim seneler geçtikten sonra beklentilerin karşılanmadığını görmek bir yetersizlik duygusu oluşturur ve bu evliliğe kötü bir şekilde yansır.

-Cinsellik: İlişkilerde en çok paylaşımın yapıldığı yer kabul edilse de edilmese de yatak odasıdır. Kişilerin ortak zaman ayırdığı ve biyolojik düzeyde ilişkilerini yaşam döktükleri aktivite cinselliktir. Cinsel problemler kişiler arasında bir uçurum oluşturabileceği gibi çok farklı iki insanı çok yakınlaştırabilir de. Yatak odasında tatmin edilemeyen beklentiler de evliliğin genel akışını etkiler. Stres ve kaygı bozukluklarına, ya da biyolojik hastalıklara bağlı olarak kişiler cinselliği tamamıyla yaşayamayabilirler. Bu durumun sürekli tekrar etmesi partnerler arasında gerginlik yaratabilir. Bu gerginlikleri önlemek amacıyla taraflar birbirleriyle iletişimi koparmamalı ve aralarındaki her şeyi dürüstçe, utanmadan konuşmalıdırlar. İnsanlar konuşmadan birbirlerini anlayamaz ve sorunları olduğu gibi bırakmak ilişkiye zarardan başka bir şey katmaz.

-Pişmanlık: Geçmişte yaşanan olaylardan pişmanlık duymak sürekli büyüyen bir kara delik yaratır. Kişi bu kara deliğin içinde kaybolabilir ve evlilik riske girebilir. Eğer bu pişmanlık karşı tarafa dair ise problem çok daha büyür. Pişmanlığın evliliklerde en çok bildirilen sebebi karşı tarafa beklentilerin tam olarak açıklanmayıp sadece yerine getirilmesini beklemektir. Bu durumda karşı taraf beklentileri anlayamaz ve yerine getiremez. Beklentiye giren taraf pişmanlık ve hayal kırıklığı duyar. Konuşulup düzeltmeye çalışılmadıkça büyüyen bir duygudur.

-İhanet: İhanet, evlilikleri bir uçurumdan döndürebileceği gibi uçurumdan aşağı sürükleyebilir. Tarafların birbirinden beklentisi karşılanmadığı zaman, ya da aranan heyecan dışarıda bulunduğu zaman ihanet olası bir senaryodur. Her kadın veya her erkek ihaneti aynı derecede tolere edemeyebilir. Bu yüzden işlenen eş cinayetleri dahi vardır. İzlenmesi gereken doğru yol, sorunlar kişiyi evden uzaklaştırmadan eş ile konuşmaktır. Eğer kişi bir başkasından etkileniyor ve harekete geçmek istiyorsa bunu ilk konuşması gereken eşidir. İhanet yoluna gidilmeden var olan ilişkinin sonlandırılması en onurlu ve sağlıklı yoldur.

SORUNLARI ÇÖZMEK: Tüm sorunları çözmek karşı taraf ile konuşarak mümkündür. Önerilen sorun çözme tekniklerinden birisi belirli bir saatte bir araya gelmek, tüm dış uyaranlardan kurtulmak ve sadece iki kişi olarak konuşmaktır. Konuşma sırasında ses asla yükseltilmemelidir. Eğer taraflar bağırmadan konuşmakta başarılı olamıyorsa bir restoran ya da park gibi halka açık bir yerde konuşmak daha sağlıklı olabilir. Konuşmada karşı tarafın konuşmasını bölmemek önemli bir kuraldır. “Sen asla…”, “Sen her zaman…” gibi yargılayıcı kelimelerle cümleye başlamak yerine daha yumuşak bir ton seçilmelidir. Konuşma sırasında mutlaka birbirinin gözünün içine bakmak, etrafa bakmamak önemlidir. Evlilik problemleri cinsel tatminsizlikten kaynaklanıyorsa bunun için ortam hazırlamak önemlidir. Kişiler belirli bir saatte tüm dış uyaranlardan uzaklaşarak yatağa girmeli ve sadece cinselliğe konsantre olmalıdırlar. Eğer cinsel sorun erken boşalma, erektil disfoksiyon gibi nedenlerdense doktor yardımı alınabilir. Ev işleri bölüştürülmeli ve taraflar kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye gayret etmelidir. Böylece kişiler birbirlerine duydukları saygıyı tazeler ve eşit oldukları duygularını pekiştirirler. Güven problemi ilişkilerde büyük bir sorundur. Bunun önüne geçmek için karşı tarafa gereken güveni aşılamak gerekir. Zamanında olmak, dürüstçe her şeyi paylaşmak, yalan söylememek, eşit olmak, iyi bir dinleyici olmak, kıskançlığı rafa kaldırmak ve karşı tarafın hislerine karşı hassas olmak önemlidir. Çoğu evlilikte güven duygusu dikkatli davranıldığı zaman geri kazanılabilir bir duygudur.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here