Evlilik ve Cinsel Sorunlar

0
151

TANIM: Cinsel sorunlar, kişiyi cinsel haz almaktan alı koyan problemlerdir. Cinsel birleşmenin herhangi bir noktasında başa çıkabilirler. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir, cinsiyet farkının cinsel sorunlar üzerine çok fazla etkisi yoktur. Artan yaşla beraber libido azalmasından kaynaklanan cinsel sorunlarda artış gözlenir. Stres cinsel fonksiyon bozukluklarında en önemli etkendir. Cinsel travmalar, şeker hastalığı, kalp hastalığı, eşlik eden kronik hastalıklar da cinsel problemlere yol açabilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı da cinsel sorunlara katkıda bulunan faktörlerdir. Cinsel sorunlar dört kategoride toparlanabilir:

-İstek bozuklukları: Kişi cinsel olarak istekli bir ruh hali içinde olmaz ve cinsel birleşmeyi arzulamaz.

-Uyarılma bozuklukları: Kişi duygusal olarak tamamen istekli olabilir fakat vücut buna yanıt vermez.

-Orgazm bozuklukları: Kişi duygusal ve fiziksel olarak istekli olabilir fakat orgazm olamaz.

-Ağrı bozuklukları: Cinsel birleşme sırasında ağrı duyulmasıdır.

SIK KARŞILAŞILAN CİNSEL SORUNLAR:

-Erektil disfonksiyon: Erkeğin penisinin sertleşememesi problemidir. Penis hiç sertleşemez, sertleşir fakat cinsel birleşme sırasında sert kalamaz ya da devamlı bir sertlik söz konusu olabilir. Bu bozukluk kişide strese yol açar ve evlilikte partnerler arasında gerilime neden olabilir. Psikolojik sebeplere bağlı olabileceği gibi kalp hastalıkları, şeker hastalıkları da erektil disfonksiyona neden olabilir. Tedavisi uyarıcı ilaçlar, penis pompaları ya da penil implantlar ile mümkündür. Bazı durumlarda psikoterapi de işe yaramaktadır.

-Orgazm bozuklukları: Kadında ve erkekte görülebilir. Kadın orgazm bozuklukları, orgazmın gecikmesi ya da hiç olmamasıdır. Kişide strese yol açabilen bir durumdur. Kadınlarda cinsel aktivite erkeklere nazaran biraz daha karmaşık olduğundan tedavisi daha çok psikolojiktir. Kadın rahatlamalı, farklı düşünceleri kafasından atmalı ve yaşadığı ana konsantre olmalıdır. Durumu çözmek için partnerle konuşmak her zaman iyi bir fikirdir ve utanmamak gerekir. Erkeklerde orgazm bozuklukları orgazmın gecikmesi ya da hiç olmaması olarak değerlendirilebilir. Cinsel birleşme sırasında heyecan yaşanmayabilir veya kişinin yaşı, dikkati, bulunduğu stresli durumlar bunu etkileyebilir.

-Kadınlarda uyarılma bozuklukları: Cinsel isteğin hiç olmaması ya da birleşme sırasında ortadan kalkmasıdır. Partner ile sağlıklı bir duygusal ilişki psikolojik etmenleri ortadan kaldırır. Kayganlaştırıcı kullanmak işe yarayabilir.

-Hipoaktif cinsel istek: Cinsel isteğin az olmasıdır. Erkeklerdeki formuna hipoaktif cinsel istek denirken kadınlardaki formuna uyarılma bozukluğu denir. Cinsel istek devamlı ve tekrarlayıcı bir şekilde azalmışsa, fantezi ve erotik düşünceler dahi işe yaramıyorsa buna hipoaktif cinsel istek denebilir. Klinisyen tarafından yapılan muayene sonrası kişinin yaşı ve hayat tarzı da göz önünde bulundurularak bir tanı konabilir. Uyarıcı ilaçlar ve psikoterapi ile tedavisi mümkündür.

-Erken boşalma: Erkek boşalmasının henüz cinsel birleşme olmadan ya da cinsel birleşmenin ilk dakikalarında gerçekleşmesine denir. Erkek, boşalmayı istediği gibi yönlendiremez. Erkeğin yaşı, stres durumu, heyecanı veya yakın zamandaki başka cinsel ilişkisi durumu etkileyebilir. Taraflar için gergin bir durum olabileceğinden tedavisine önem verilir. Öğrenilmiş davranış terapileri ile kişinin erken boşalmanın önüne geçmesi mümkündür.

-Vajinismus: Vajina kaslarının cinsel birleşme sırasında sertçe kasılmasıdır. Bazı durumlarda penis içeride kalabilir ve yardımla çıkartmak gerekir. Kadın için yorucu bir durumdur ve strese bağlı ortaya çıktığı düşünülür.

-Disparoni: Disparoni, ağrılı cinsel ilişkiyi tarif eder. Erkekte ya da kadında cinsel birleşme sırasında genital organlarda ağrı meydana gelir. Genital sistem hastalıklarının bir semptomu olabileceğinden bir kadın doğum uzmanı ya da ürolog tarafından takip edilmesi önerilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here