Excimer Laser

0
143

Tanım

Excimer laser, aynı zamanda exciplex laser olarak da adlandırılan, göz cerrahisi için kullanılan bir çeşit ultraviyole lazerdir. Excimer laser ayrıca, mikroelektronik aleter ve mikromakinalar yapımında kullanılır.

Excimer tabiri, ‘excited dimer’ tanımının kısaltılmış halidir. Dimer kelimesi, iki aynı molekülün birleşmesinden oluşan bir bileşik anlamına gelmektedir. Exciplex ise ‘excited complex’ tanımından türetilmiş bir kısaltmadır. Çoğu excimer lazerlerin çalışma prensibinde soygaz ve halojen karışımı kullanılır. 1970 yılında Rus bir bilim adamı grubu tarafından Moskova’da Lebedev Fizik Enstitüsünde geliştirilmiştir.

Soygazlar normalde diğer moleküllerle etkileşime girmezler. Ancak uyarıldıklarında yani yüksek miktarda enerjiyle yüklendiklerinde, excimer laser cihazı yapısında, birlikte bulundukları halojenlerle tepkimeye girerek bileşik oluştururlar. Ardından bu yüksek enerji seviyesinden daha düşük bir enerji seviyesine düşerken bileşik ayrışır, fazla enerji serbest kalır. Bu oluşan fazla enerji de ultraviyole ışın oluşturur. Excimer lazer bu şekilde oluşur. Genelde argon ve florür gazları kullanılır.

Kullanım Alanları

Excimer lazer, bazı göz ameliyatlarında kullanılmaktadır.

PRK-LASEK tedavisi, excimer lazer ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Göz bozukluğu tedavisine yönelik bir işlemdir. Gözün ön kısmının en dış tabakası olan kornea epiteli kaldırılarak altına lazer uygulanır. Bu işlem ile korneadaki bozukluk düzeltilip epitel yerine koyulur. Göz cerrahisinde ilk kullanılmaya başlayan yöntem bu olmuştur.

LASIK tedavisinde ise kornea dokusunda bir kapakçık oluşturulup bu kapakçık kaldırılarak alt tabakaya erişilir. Erişilen alt tabakaya lazer tedavisi uygulanarak göz bozukluğu tedavi edilir.

Intralase LASIK tedavisi ise retraktif cerrahide miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme kusurlarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Tedaviye Uygunluk

Tedavi olmak için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar arasında; 18 yaşın üzerinde olup gözlük veya lens kullanmak, gözlerinde keratokonus, göz tansiyonu gibi göz hastalıkları olmamak, sistemik hastalıkları olmamak (diyabet ve romatizma gibi), göz bozukluğu en az bir yıldır değişime uğramamış olmak, gebelik veya laktasyon (emzirme) döneminde olmamak durumları bulunmaktadır.

Kaynaklar

https://www.rp-photonics.com/excimer_lasers.html

http://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik_laser.htm

https://www.washingtoneye.com/Chevy-Chase/the-excimer-laser.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Excimer_laser

İzmir excimer laser ile ilgili izmir göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul excimer laser ile ilgili istanbul göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara excimer laser ile ilgili ankara göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here