Farenjit

0
146

TANIM: Farenjit, farinks denilen ve boğazın arkasında bulunan bölgenin iltihaplanması olarak tanımlanır. Halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinen farenjit, boğazda kaşıntıya ve yutkunurken ağrı duyulmasına sebep olabilmektedir. Boğaz ağrısı, doktor ziyaretine sebep olan hastalıkların başında gelmektedir ve kış aylarında daha çok farenjit vakası görülür. Farenjit tedavisi hastalığın sebebine yönelik olarak yapılmaktadır. Farenjit, bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi viral enfeksiyondan da kaynaklanabilmektedir.

SEBEPLER: Farenjite sebep olabilecek bir çok bakteri ve virüs vardır. Kızamık, adenovirüs, suçiçeği, kuru ve kuvvetli öksürüğe sebep olan ve çocuklarda görülen krup hastalığı ve boğmaca farenjite sebep olabilir. Genellikle, boğaz ağrısına virüsler sebep olmaktadır. Farenjit genel olarak nezle, grip veya öpücük hastalığı olarak da bilinen mononükleoz gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Viral enfeksiyonlar antibiyotikle tedavi edilemez ve uygulanan tedaviler ancak semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Nadiren görülen durumlarda, bakteriyel enfeksiyon farenjite sebep olur. En sık görülen bakteriyel boğaz enfeksiyonu streptokok farenjiti olarak bilinen ve grup A streptokok denilen bir bakteriden kaynaklanan enfeksiyondur. Bakteriyel farenjit, nadiren klamidya ve bel soğukluğundan kaynaklanır. Sık sık nezle ve gribe maruz kalmak farenjit riskini arttıran bir faktördür. Bu durum özellikle sağlık alanında çalışan kişilerde görülür. Sigara dumanına maruz kalmak da aynı şekilde farenjit riskini arttıran bir faktördür.

BELİRTİLER: Boğaz ağrısının yanında nezle veya grip söz konusuysa kişide aşağıdaki belirtiler görülür:

-Hapşırma

-Burun akıntısı

-Baş ağrısı

-Öksürük

-Yorgunluk

-Titreme

-Ateş

Boğaz ağrısının yanında mononükleoz söz konusuysa kişide aşağıdaki belirtiler görülür:

-Lenf bezlerinde şişlik

-Aşırı derecede hissedilen yorgunluk

-Ateş

-Kas ağrıları

-Genel bir keyifsizlik hali

-İştah kaybı

-Kaşıntı

Streptokok farenjiti söz konusuysa kişide aşağıdaki belirtiler görülür:

-Yutkunurken güçlük çekme

-Boğazda kızarıklık ve boğazda gri veya beyaz parçaların bulunması

-Lenf bezlerinde şişme

-Ateş

-Titreme

-İştah kaybı

-Genel bir keyifsizlik hali

-Mide bulantısı

-Ağızda garip bir tat olması

TANI: Farenjit tanısı belirtilerden muzdarip hastanın şikayeti üzerine doktor tarafından yapılacak bir takım muayene veya testlerle konur. Tanı konurken ilk olarak fiziksel bir muayene yapılır, bu muayenede doktor boğazda kızarıklık olup olmadığına bakar ve ayrıca eliyle boynun yanlarını kontrol ederek lenf bezlerinde şişme olup olmadığını kontrol eder. Doktor, streptokok farenjitinden şüphelenirse boğaz kültürü alabilir. Doktorun farenjitin sebebini tam olarak bulamadığı durumlarda ise kişiden kan alınır ve alınan kan laboratuvara gönderilerek test edilir. Kişide mononükleoz olup olmadığı, yapılan kan testinde ortaya çıkacaktır.

TEDAVİ: Eğer farenjit virüsten kaynaklanıyorsa, kişiye kendini iyi hissedene kadar dinlenmesi, bolca su tüketmesi, sıcak et suyu çorba içmesi ve ılık tuzlu suyla gargara yapması önerilir. Boğaz ağrısı ve ateş için ise ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Farenjit tedavisinde uygulanan pek çok alternatif yöntem de vardır ancak bu yöntemler uygulanmadan önce ilaçlarla tepkimeye girme olasılığı göz önünde bulundurularak mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan farenjitin söz konusu olduğu durumlarda, ilaç tedavisi gerekebilmektedir. Bu durumda ilaç tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Antibiyotikler doktorun önerdiği süre boyunca ve önerilen sıklıkta alınmalıdır.

KORUNMA: Farenjitten korunmak için başkalarıyla yiyecek ve içecek paylaşımından kaçınılmalıdır. Hasta kişilere çok fazla yaklaşılmamalı ve eller özellikle yemekten önce, öksürdükten ve hapşırdıktan sonra bol su ile yıkanmalıdır. Sigara içilmemeli ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Su ve sabunun bulunmadığı yerlerde eller alkollü temizleyicilerle temizlenmelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here