Gebelik Dönemi

0
182

TANIM: Döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına yerleşmesi ile başlayan ve doğum ile sona eren dönemdir. Gebelik döneminin hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için takip edilmesi gerekir. Bu dönemde anne adayının vücudunda pek çok değişiklik meydana gelmekle birlikte bebekte de fiziksel değişimler söz konusu olmaktadır.

BELİRTİLER:

-Adet gecikmesi: Adet gecikmesi gebeliğin ilk belirtilerindendir. Ancak adet düzensizliği yaşayan kişiler tarafından saptanması güç olduğu için, başka belirtiler de göz önüne alındığında adet gecikmesinin gebelik kaynaklı olduğundan şüphelenebilir.

-Göğüslerde şişlik ve hassasiyet

-Yorgunluk: Herhangi bir sebep yokken hissedilen aşırı yorgunluk hamilelik belirtisi olabilir.

– Yerleşme kanaması: Bazı kadınlarda döllenmeden 11-12 gün kadar sonra vajinal kanama görülebilir.

-Baş dönmesi ve mide bulantısı: Bu belirtiler genellikle gebeliğin 1. ayı dolmadan önce anne adayında görülmez ancak bazı kadınlarda gebeliğin ilk bir kaç gününde dahi görülmesi mümkündür.

-Koku hassasiyetinde artış: Gebeliğin belirtilerinden biri de koku hassasiyetindeki artıştır. Normalde kişinin maruz kaldığı kokular kendisine daha keskin ve hatta mide bulandırıcı gelebilir.

-Alt karın bölgesinde şişlik

-Sürekli gelen idrara çıkma isteği: Gebelikte vücutta bulunan kan ve diğer sıvıların miktarında artış olmaktadır. Bu artış sonucu fazla sıvılar böbreklerden süzülerek mesaneye ulaşmaktadır. Bu da gebe kişinin idrara çıkma sıklığını arttırmaktadır.

-Bazal vücut ısısının yükselmesi ve yüksek kalması: Kişinin bazal vücut ısısını takip ettiği durumlarda ısının yükseldiğinin görülmesini takiben 18 gün kadar bazal vücut ısısının yüksek seyretmesi hamilelik belirtisidir.

-Evde yapılan gebelik testleri: Evde yapılan hamilelik testleri gebeliğin ilk günlerinde sonuç verecek kadar hassas değildir. Adet gecikmesini takip eden 1 hafta sonra yapılan gebelik testinin pozitif çıkması ise güçlü bir hamilelik belirtisidir ve doktora gidilerek daha kesin sonuç veren kanda gebelik testi yapılarak gebelik anlaşılabilir.

EVRELERİ:

-İlk 3 Aylık Dönem: Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında ve bebekte önemli fiziksel değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde anne adayında sık görülen belirtiler bir anda gelen yorgunluk hissi, mide bulantısı ve göğüslerde hissedilen hassasiyettir. Anne adayı sık sık duygu değişimleri yaşayabilmektedir. Bu dönem bebeğin hızla gelişip büyüdüğü bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin beyni, omuriliği ve diğer organları oluşmaya başlamaktadır. Aynı zamanda bebeğin kalbi atmaya ve parmakları belirginleşmeye başlar. Bu dönemde doktora gidilerek gebelik döneminde yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak bebek ve anne adayının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi için çok önemlidir.

-İkinci 3 Aylık Dönem: Gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi, 4. ay ile başlayan ve 6. aya uzanan döneme tekabül eder. Bu dönemde anne adayı ilk 3 aylık döneme nazaran kendini daha iyi hisseder. Bu dönemde anne adayının göğüsleri ve karnı gözle görülür derecede büyümeye başlar ve ciltte değişiklikler meydana gelir. Bebek içinse bu dönem hareket ve işitme kabiliyetinin kazanılmaya başlandığı dönemdir. 20. haftaya girildikten sonra gebelik dönemi yarılanmış olur. Bu dönemde doktora yapılacak ziyaretler sıklık kazanmalı ve hissedilen en ufak bir belirti, önemsiz gözükse dahi doktora bildirilmelidir.

-Üçüncü 3 Aylık Dönem: Gebeliğin üçüncü 3 aylık dönemi fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilmektedir. Bu dönemde el ve ayak bileklerinde şişlik ile sırt ağrıları anne adayında sık görülen belirtilerdir. Aynı zamanda gerginlik hissi artarak kişinin duygusal durumunun dengesiz olmasına sebep olabilir. Bu dönemde bebek kilo almaya başlayarak artık gözlerini açar. Hızla büyüyen bebek karında hissedilecek şekilde hareket eder. 39. haftanın başında artık bebek tam olarak oluşmuştur. Bu dönemde doktor kontrolleri çok sık yapılmalıdır. Yapılacak olan kontrollerde doktor, bebeğin anne karnındaki pozisyonunu ve rahimde meydana gelen değişiklikleri kontrol ederek değerlendirebilir. Aynı zamanda anne adayı doğum ile ilgili bilgilendirilir.

PROBLEMLER: Bazı hastalıklar gebelik döneminde probleme yol açabilmektedir. Anne adayında bulunan diyabet, epilepsi veya depresyon gibi kronik sağlık problemleri gebeliği etkileyebilmektedir. Hem bebek hem de anne adayının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmesi için anılan sağlık problemlerine ilişkin doktor her daim bilgilendirilmelidir. Böylelikle anne adayının ve bebeğin yakın bir gözleme tabi tutulması sağlanarak oluşabilecek komplikasyonlar doktor tarafından izlenecek bir tedavi süreciyle önlenebilecektir. Gebelik diyabeti gibi özellikle gebeliğin 6. ayından sonra ortaya çıkan problemlerin de gebelik dönemini etkilemesi mümkündür. Düşük riski bulunan durumlarda da bebek ve anne adayı doktor tarafından sık sık gözlemlenmelidir. Gebelikte ortaya çıkabilecek problemlerin aşılması ve önlenmesi için her daim doktor kontrolüne düzenli olarak gidilmeli, doktorun önerdiği tedaviler doktorun önerdiği şekilde uygulanmalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here