Geç Doğum

0
287

TANIM: Normal bir gebelikte bebeğin doğum zamanı 38-42. haftalar arasıdır. Eğer bebek 42. haftayı geçirmiş ve hala doğmamışsa bu geç doğum olarak adlandırılır. Bebeğin geç doğması bebekte bir sorun olma ihtimalini doğurduğu kadar hiçbir şey ifade etmeyebilir de. Bazı durumlarda gebelik haftası hesaplamasında yaşanan sıkıntılardan dolayı doğumun geciktiği yanılgısı oluşabilir.

SEBEPLER: Geç doğumun sebepleri net olarak belirlenmemiştir fakat eğer kadın daha önce hiç doğum yapmamışsa, önceki doğumlarında da geç doğum yaşanmışsa, daha önce aile bireylerinden birinde geç doğum yaşanmışsa, kendisi geç doğmuş bir bebekse veya anne adayı obez ise hali hazırdaki gebeliğin de geç doğumla sonuçlanma riski vardır. Çalışmalar erkek bebeklerin kız bebeklere oranla daha geç doğduğunu da göstermiştir.

SEMPTOMLAR: Beklenen doğum tarihi geçtiyse sağlık profesyoneliniz pre-eklampsi denen, idrarda protein görülmesi ve kadında hipertansiyon görülmesi ile seyreden sendrom ile ilgili testler yapabilir. Bunun dışında bebeğin sağlıklı olup olmadığını görmek için bebeğin kalp sesleri dinlenir, ultrason ile hareketleri değerlendirilir ve plasenta içerisindeki amniyon sıvısının miktarı ölçülür. Amniyon sıvısının ölçülme nedeni gebelik sona yaklaşırken amniyon sıvısında tipik bir azalma beklenmesidir.

TEDAVİ: Eğer beklenen gün üzerinden 10 gün geçmiş ise doğum dışarıdan başlatılabilir. Bunun için oksitosin ya da prostoglandin türevi hormonlar kullanılır. Bu hormonlar normal bir doğumda rahmi kasarak bebeğin dışarı çıkmasını sağlayan durumlardır, dışarıdan verilmeleri de aynı etkiyi göstererek bebeğin atılmasını kolaylaştırır. Rahim ağzını açmak için de bir takım ilaçlar ya da mekanik güç (parmak gibi) kullanılabilir. Bu mekanik gücü hekimin uygulaması çok önemlidir, asla evde denenmemelidir. Rahim ağzının uyarılmasından sonraki 48 saat içerisinde doğumun başlama şansı %30 olarak belirlenmiştir. Eğer hiçbir tedavi modalitesi ile normal doğum başlatılamıyorsa sezaryen doğum yapılabilir.

ANNENİN DURUMU: Anne geç doğum durumunda sakinliğini korumalı ve bunun bebeği strese sokmasına izin vermemelidir. Doğumu başlatmasıyla bilinen baharatlı yemekleri tüketebilir, cinsel birleşmeyi deneyebilir. Bu önerileri uygulamadan mutlaka doktora danışılmalıdır zira rahim ağzında bir yetmezlik bulunması durumunda cinsel birleşme gebelik boyunca yasaktır.

BEBEĞİN DURUMU: Geç doğum ile karşılaşan bir bebekte bir takım değişiklikler beklenir. Solunum problemleri, rahimde alanın darlığından ileri gelen büyümede kısıtlanma, plasenta yetmezliği, amniyon sıvısının azalması sonucu bebeğin korunmasına aksamalar, azalmış bir kalp atım hızıyla seyreden fetal distres sedromu, dışkı yutma gibi problemler ile karşılaşabilinir. Bu gibi durumların önüne geçmek amacıyla riskli geç doğumlarda sezaryen opsiyonu düşünülmelidir. Ayrıca bebeğin normal büyümesini devam ettirmesi fakat yine de doğmaması sonucu normal doğum imkansız hale gelebilir ve sezaryen yapılmak zorunda kalınabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here