Gece Körlüğü

0
187

TANIM

Gece körlüğü veya tavuk karası gece veya az ışıkta görme yetersizliğidir. Bu başlı başına bir hastalık degildir. Genellikle retinanın altta yatan bir bulgusudur. Yaygın olarak miyop hastası olan bireylerin gece görüşü zordur. Ancak bu durum retinal hastalıktan dolayı değildir. Optik sorunlarla ilgilidir.

BULGU VE BELİRTİLER

Gece körlüğü bulgu ve belirtileri  karanlıkta görme zorluğudur. Genellikle kişiler parlak bir alandan düşük ışıklı bir alana geçiş yaptıklarında gece körlüğünde şikayetçi olurlar. Araba sürerken  aralıklı sokak lambaları veya araba farlarından dolayı zayıf görme durumunu yaşamak muhtemeldir.

NEDENLERİ

-Retinis pigmentosa

-Retinanın dekolmanı

-Fenotiyazin gibi bazı ilaçlar

-Oguchi hastalığı

-Patolojik miyopi

-Katarakt

-Refraktif cerrahi (LASIK, Fotorefraktif keratektomi, radyal keratotomi)

-Makula dejenerasyonu

-A vitamini eksikliği

-Koroideremi

TANI

Bulanık görme ve gece görüş azlığı göz doktoruna gitmek için geçerli sebeplerdir. Doktorla basit bir konuşma ve test gece körlüğünün herhangi bir ciddi nedenini ortaya çıkarmaya yeterli olacaktır. Doktor gözlerinize damla damlatarak dilate edecektir ve yarı lamba gözlerinizi inceleyecektir.

TEDAVİ

Zayıf gece görmenin en yaygın sebebi katarak tedavi edilebilen nedenlerin başında gelmektedir. Katarakt cerrahisi göz içi lensi olarak da bilinen temiz lens ile bulanık dogal lens degiştirilmesi ile olur. Birçok insan hala gözlük kullandığı halde görme çarpıcı bir şekilde arttırıldı. Diyabetik retinopati ilaçlar ve diyet ile kan şekerinin sıkı bir kontolü ile önlenebilir. Diyabetik retinopatinin gelişmiş tedavilerinden birisi de laer kullanarak oluşmuş olan minik damarları yok etmektir. A vitamini ve çinko eksikliği gece körlüğünün yaygın nedenlerinden değildir. Ancak gece körlüğü problemi yaşıyorsanız bu besinler açısından zengin bir diyet ile beslenmek faydalı olabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here