Genital Herpes

0
219

TANIM: Genital herpes, herpes simpleks (HSV) adlı virüsün sebep olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. 2 tip Herpes Simpleks virüsü vardır; 1. tip olan HSV-1 genellikle ağız ve dudaklarda uçuğa sebep olur. 2. tip olan HSV-2 ise genital uçuğa sebep olmaktadır. HSV virüsü bulaştıktan sonra uzunca bir süre uykuda kalabilir ve seneler sonra aktifleşebilir. Genital herpes’in tedavisi bulunmamaktadır ancak ilaçlar ile belirtiler azaltılabilir ve virüsün başkalarına bulaşmasının önüne geçilebilir.

SEBEPLER:

HSV-1: Herpes simpleks virüsünün 1. tipi olan HSV-1 genellikle ağız ve dudaklarda uçuğa sebep olmaktadır. Ancak oral yolla yapılan cinsel ilişki ile genital bölgeye bulaşması mümkündür ve Genital Herpes’e sebep olur.

HSV-2: Herpes simpleks virüsünün 2. tipi olan HSV-2 ise genellikle genital herpes’e sebep olur. Bu virüs cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Çok sık rastlanan bir virüs olmakla birlikte yüksek derecede bulaşıcıdır. Herpes simpleks virüsü vücut dışına çıktıktan sonra hemen öldüğü için enfekte olmuş bir insanın kullandığı havludan veya tuvaletten bulaşması neredeyse imkansızdır.

RİSK FAKTÖRLERİ: Kadınlara genital herpes bulaşma riski erkeklere oranla daha yüksektir. Birden fazla cinsel partnerin bulunduğu durumlarda da partner sayısı arttıkça enfekte olma riski artmaktadır.

TANI: Genital herpes tanısı hastada görülen belirtiler üzerine yapılacak test ile konur. Genital herpes’in sık görülen belirtileri genital bölgede hissedilen acı ve kaşıntı, genital bölge veya rektumda küçük kırmızı şişlikler, beyaz kabarcıklar veya aftların oluşmasıdır. Genital herpes tanısı fiziksel muayene ile konabileceği gibi çeşitli testlerin sonucuna göre de konabilmektedir. Viral kültür testi, uçuklardan alınan doku örneğinin laboratuvarda test edilmesi suretiyle yapılır ve testin sonucuna göre genital herpes tanısı konur.

PCR testi de genital herpes tanısı koymada kullanılmaktadır. Hastadan alınan kan örneği, uçuk örneği veya omurilik sıvısında bulunan DNA, PCR ile kopyalanır. Kopyalanan DNA sonradan test edilerek kişide HSV bulunup bulunmadığı ve eğer HSV bulunuyorsa hangi tip HSV olduğu anlaşılır.

Kan testi ile genital herpes tanısı konulması da mümkündür. Hastadan alınan kan örneği analiz edilerek kanda HSV antikoru bulunup bulunmadığının araştırılması suretiyle genital herpes tanısı konabilir.

TEDAVİ: Genital herpes’in tedavisi bulunmamaktadır. Ancak antiviral ilaçlarla yapılan tedavi, genital herpes belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Doktorun önerdiği antiviral ilaçların kullanılmasıyla uçukların daha hızlı iyileşmesi sağlanır. Antiviral ilaçlar genital herpes belirtilerinin nüksettiği durumlarda belirtilerin hafiflemesini ve kısa sürede iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda antiviral ilaçların kullanımıyla hastalığın tekrarlanma sıklığı azaltılabilir ve herpes virüsünün hasta tarafından başkasına bulaştırılması olasılığı düşürülebilir. genital herpes tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar Zovirax, Famvir ve Valtrex’dir. Doktor antiviral ilaçların yalnızca belirtiler görüldüğünde alınmasını veya düzenli olarak belirtiler görülmese dahi kullanılmasını önerebilir.

KORUNMA: Her cinsel yolla bulaşan hastalık gibi genital herpes’ten korunmanın en iyi yolu cinsel ilişkiden kaçınmak veya cinsel ilişkiyi herpes virüsü bulundurmayan tek bir partnerle sınırlamaktır. Bu önlemler dışında genital herpes’ten korunmak için kişi cinsel ilişki esnasında lateks prezervatif kullanmalı, partnerlerden birinde genital herpes belirtileri varsa cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here