Genital Kanserler

0
216

TANIM: Genital kanserler, üreme sisteminin kötü huylu tümörlerine verilen isimdir. Bu üreme sistemi kısımları dış genitalleri oluşturan vulva, döl yolu da denilen vajina, rahim ağzı, rahim ve yumurtalıklardır.

-Vulva kanseri: Vulva, kadın dış üreme organlarına verilen isimdir. Vulvanın içerdiği başlıca kısımlar mons pubis, majör ve minör vajina dudakları, klitorisin dış kısmı ve bezleri, idrar yolunun dışarı açıldığı kısım, vajinanın dışarı açıldığı kısım ve kızlık zarıdır. Vulva kanseri çoğunlukla kötü huylu kanserler kategorisinde yer alır ve bahsi geçen organların kanserlerini kapsar. Vulva kanserinden başlıca etkilenen organ dış vajina dudaklarıdır fakat diğer kısımlar da etkilenebilmektedir. Vulva kanseri seneler içerisinde ilerleyerek kişide görünür hale gelir, fakat vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN) dereceleri ile görünür hale gelmeden önce de saptanabilmektedir. HPV enfeksiyonu vulva kanseri için risk teşkil eder. Vulva kanseri belirgin kaşıntı ve kanama ile kendini belli eder. Dışarıdan gözükebilen genital siğiller, ülserler, vulvada renk değişimi, ele gelen kitleler de kişiyi hekime yönlendirmelidir. Vulva kanserinin tanısı, lezyondan sürüntü ya da biyopsi alınıp patolojiye gönderilmesiyle konur. Patoloji raporunda lezyonda kanser olup olmadığı, kanser var ise VIN derecesinin kaç olduğu belirtilir. Kişiye bu bilgiler ışığında tedavi seçenekleri sunulur. Radyoterapi ve kemoterapi seçenekleri değerlendirilmelidir. Eğer gerekli görülürse ameliyat ile kanserli doku ve çevresindeki lenf nodları temizlenir. Ameliyat sonrasında kanserin tekrarlama riskini önlemek için tekrar bir süreliğine radyoterapi ve kemoterapi düşünülebilir.

-Vajina kanseri: Vajina, dış ortam ile rahmi birbirine bağlayan kas dokusuyla çevrelenmiş tüm şeklinde bir organdır. Halk arasında doğum kanalı, döl yolu da denmektedir. Vajina kanseri nadir kanserlerden birisidir fakat farklı organlardan vajinaya göç edip orayı da kanser yapan durumlar birincil vajina kanseri kadar nadir değildir. HPV enfeksiyonu, HIV enfeksiyonu, ileri yaş, sigara kullanımı ve vajinal doku hücrelerinde değişiklikler vajina kanserine neden olan risklerdir. Tüm üreme sistemi kanserlerine etkisi olan birden fazla partner ile ilişki ve erken yaşta cinsel ilişki faktörleri de yine vajina kanseri için risk teşkil eder. Vajina kanseri spontan veya cinsel birleşme sonrası kanama, sulu vajinal akıntı, vajinada kitle hissedilmesi, ağrılı idrar yapma, kabızlık ve leğen kemiği çevresinde ağrı ile kendini belli edebilir. Vajina kanseri tanısı jinekolojik muayene ile konur. Doktor spekulum adında bir alet aracılığıyla vajinanızı açar ve renk değişimi, ülser oluşumu, göze çarpan şişlik gibi belirtiler arar. Daha sonra parmağıyla herhangi bir kitle varlığını yoklamak isteyebilir. Gereken durumlarda doku örneği alınarak patoloji laboratuarına gönderilir. Daha ileri tetkikler için PET ve CT cihazları kullanılır. Tedavisinde radyoterapi ve kemoterapinin yanı sıra cerrahi de kullanılır. Kanserin yayılma durumuna göre vajinadaki tümör, vajinanın bir kısmı ya da vajinanın tamamı alınabilir.

-Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri): Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak da bilinir. Serviks, vajina ile rahmi birbirine bağlayan, normalde kapalı duran yapıya verilen isimdir. En çok rastlanan serviks kanseri nedenleri arasında human papilloma virüsü (HPV) vardır. HPV virüsü, genital organlarda zararsız siğiller yapabilirken kansere kadar giden bir tablo da oluşturabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı, erken yaşta cinsel ilişki, birden çok cinsel partner, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak gibi faktörler de risk faktörleri içerisindedir. Serviks kanseri belirtileri cinsel birleşmeden sonra, adet dönemleri arasında ya da menopozdan sonra aşırı kanama görülmesi, kanlı mukuslu bir vajinal akıntı, ağrılı cinsel ilişki olarak sıralanabilir. Rahim ağzı kanserini teşhis etmekte pap-smear denilen bir yöntem kullanılır. Spekulum adı verilen bir alet yardımıyla vajina aralanır ve rahim ağzından ince bir fırça ile örnek doku alınır. Bu doku patolojiye verilir ve çıkan sonuca göre takip yapılır. Eğer sonuç rahim ağzı kanserine lehineyse HPV DNA testi ile kontrol çalışması yapılır. Daha sonra biyopsi alınarak tanıdan emin olunur. Gerekirse rektum ve mesane de kontrol edilir ve PET, CT çekilir. Rahim ağzı kanseri tedavisinde radyoterapi ve kemoterapinin yeri vardır. Bunun yanı sıra cerrahi de gerekir. Basit histerektomi ile sadece rahim ağzı ve uterus alınırken, radikal histerektomi ile rahim ağzı, uterus, vajinanın bir kısmı ve çevredeki lenf nodları da alınır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here