Genital Kaşıntı

0
594

Genital kaşıntı kadın ve erkek genitalyasında pek çok sebepten ötürü meydana gelebilecek bir deri semptomudur. Kaşıntılı bölge genelde kırmızı renklidir ve acı hissiyle beraber bir kaşıntı olabilir. Ayrıca tümsekler ve yaralar da kaşıntılı bölgede bulunabilir. Eğer açıklayamadığınız bir kaşıntınız varsa tanı ve tedavisi için bir hekime görünmeniz gerekmektedir.

Genital Bölgedeki Kaşıntı nedenleri;

Enfeksiyonlardan, alerjilere, deri iritasyonundan, otoimmun reaksiyonlara kadar pek çok kaşıntı sebebi genitalyalarda bulunur. İritasyon nedeniyle meydana gelenler iritan madde ortadan kalkınca düzelir. En sık genital bölgedeki kaşıntı nedeni enfeksiyonlardır.

Şaçkıran Kaşıntısı: Mantar enfeksiyonlarında görülür, kasıkta bulunur. Kırmızı renkli, kaşıntılı, kabukludur belki kabarcıklar oluşabilir.

Bez kaşıntısı: ılık, nemli ortamalarda genellikle bebek bezlerinde meydana gelen mantar enfeksiyon kaşıntısıdır. Kırmızı, kabukludur ve küçük kabarıklar, su kabarcıkları oluşabilir.

Vajinal Mantar enfeksiyonu: Kadınlarda daha sık görülür, bazen antibiyotik alımlarından meydana gelir. Kaşıntılı, kırmızı, beyaz akıntılı, şişik bir görüntü oluşabilir.

Molloskum Contagiosum: viral enfekisyon nedeniyle meydana gelir. Sert yumuşak kabarcıklar oluşur, inflame ve kaşıntılı olabilir.

Balanit: Sünner derisinde veya penis başında meydana gelir, çoğunluklu hijyen eksikliği sebep olur. Kaşıntı, kızarıklık ve akıntı görülebilir.

Pubik bitler; yumurtalarını genital bölgeye bırakırlar ve genelde seksüel kontakla bulaşırlar. Genelde ergenlerde görülür, kızarıklık ve yaralar oluşabilir.

Vücut bitleri pubiklerden farklıdır, daha büyüktür. Kıyafetlerde ve deride yaşarlar, kan ile beslenirler. Kızarık kaşıntılar yaparlar.

Uyuz küçük kurtlar, kurtçuklar sebebiyle meydana gelen cilt kaşıntısıdır. Geceleri artan kaşıntılar olur.

Kontakt dermatit; alerjenle temas sonucu veya iritan bir kimyasal maddeye maruz kalma sonucu meydana gelir. Lateks de bir alerjendir ve genital kaşıntılara kondom kullanımı sonrası sebep olabilir.

Psöriazis: Sık görülen bir cilt sorunudur. Nedeni bilinmemektedir, doktorlar otoimmun bir hastalık olduğunu düşünmektedir. Pembe renkli, kabarık, kaşıntılar vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Erkekte genital bölgede de görülür.

Liken Planus: daha nadir görülen kaşıntı sebebidir. Alerjen veya otoimmun bir sebepten meydana geldiği düşünülmektedir. Genital bölgede yaray sebep olabilir.

Reiter Sendromu: reaktif bir artirittir, artritlerin bir grubu kaşıntı ve yara yapabilir. Nedeni bilinmemektedir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan;

Genital herpes: acılı, su kabarcığı benzeri yaralar oluşturur. Virus kökenlidir

Genital siğil: Human papilloma virus kökenlidir. Küçük et rengi ve kaşıntılı olabilen yapılardır.

Sifiliz: Bakteriyel bir enfeksiyondur, cinsel yolla bulaşır. Vücudun herhangi bir yerinde kaşıntı yapabilir.

Prognoz/Gidişat:

Çoğu kaşıntıda tedavi ve gidişat iyidir. Altta yatan sebep giderilirse kaşıntı kalmaz. Doğru tedaviyle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hariç enfeksiyonlar ve parazitler tedavi edilip, temiz hijyenle korunulabilir.

Herpes, otoimmun hastalıkların tam tedavisi yoktur ama kontrol altına ilaçlarla alınırlar.

Sifiliz erken yakalanırsa kolaylıkla, penisilinle tedavi edilir. Geç kalındığında farklı antibiyotikler kullanılması gerekir.

Tedavisi; altta yatan sebebe bağlı değişir. Kaşıntı hydrocortizon içeren bir kremle giderilebilir.

Bazı cilt enfeksiyonları tedavisiz düzelebilir. Cilti kuru tutmak gerekir.

Sifiliz antibiyotiklerle tedavi edilir. Genital siğillerde siğiiler cerrahi olarak alınır. Herpes tedavi edilemez ama ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Tekrardan enfekte olmamak için kıyafetleri ve yatak örtülerini sıcak, kaynar su ile yıkamak gerekir

Alerjik reaksiyonlar için alerjenlerin ortadan giderilmesi önemlidir. Autoimmun hastalıklar için kesin bir tedavi yoktur, ama bazı immunsupresif ilaçlar semptomları kontrol altına alabilir.

Genital kaşıntı nasıl önlenir?

Kadınlarda idrar veya gaita sonrası, perineal temizliğini önden arkaya doğru yaparak, makattaki (anüsteki) bakterilerin vajinaya girişini engelleyebilirler.

Kimyasal ürünlere maruziyet olmamalıdır, vajinal duşlar, kadın hijyenik spreyleri kullanılmamalıdır, vajinanın asidik dengesi bozulmamalıdır.

Kokulu kadın hijyen ürünleri, petler, sabunlar kullanılmamalıdır.

Erkekler penisi bol su ile güzelce yıkamalı, sünnetsiz erkekler sünnet derisi altını da unutmamalıdır.

Bölgeyi kuru tutulmalıdır, genital bölge nemli olduğundan ötürü zaten enfeksiyon gelişme riski

yüksek bir yerdir. Mısır unu pudrası yaz ayları için bir önlem yöntemi olabilir.

Kadın ve erkekler ortak olarak natural kumaşlardan yapılmış iç çamaşırları tercih etmelidir. 24 saatte bir çamaşır değiştirmelidir.

Genital bölgelerini temiz tutmaları, hafif bir sabunla bol suyla yıkamaları gerekmektedir.

Kokusuz çamaşır deterjanları kullanmaları en azından iç çamaşırları kokusuzlarla yıkamaları önerilir.

Yüzmeden ve banyodan sonra hemen kurulamaları önerilir

Korunmasız cinsel ilişkiden sakınılmalıdır, özellikle partnerinizin de enfeksiyon kapmasına neden olunmamalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here