Geniz Akıntısı

0
129

TANIM: Burun ve boğazdaki bezler sürekli olarak mukus üretir. Mukus, nazal yolu temizleyip nemlendirirken solunan havayı ısıtır ve aynı zamanda buruna giren yabancı maddeleri, tozları ve polenleri tutarak mikropların öldürülmesini sağlar. Mukus sürekli farkında olunmaksızın yutulur. Ancak bazen mukusun genizde toplandığı veya burun arkasından damladığı hissi söz konusu olur. Mukusun genizde hissedildiği bu duruma geniz akıntısı denir. Geniz akıntısı mukus salgısının olması gerekenden daha yoğun olduğu durumlarda veya boğaz kası ve yutkunma problemlerinde söz konusu olur.

SEBEPLER: Artmış, ince, temiz salgı : Nezle, grip, alerji, soğuk hava, parlak ışığa maruz kalmak, bazı besinler ve baharatlar, hamilelik ve diğer hormonal değişimler, tansiyon ilaçları ve doğum kontrol hapları başta olmak üzere bazı ilaçların kullanımı ve burun eğriliği gibi yapısal problemler mukus salgısının incelmesine ve artmasına sebep olabilmektedir.

Artmış, kalın salgı : Mukus salgısının kalınlaşması ve artması genellikle kış aylarında evlerin sürekli ısıtılması sonucu oluşan kuruluktan kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde, artmış kalın salgı sinüs ve burun enfeksiyonlarından, özellikle süt ürünlerine olan alerjilerden de kaynaklanabilmektedir. Eğer ince salgı kalın salgıya dönüşür ve rengi de yeşil veya sarıya dönerse, bu durum bakteriyel sinüs enfeksiyonunun habercisidir. Çocuklarda bu artmış, kalın salgı görülen durumlarda buruna yabancı bir cisim girmiş olma olasılığı yüksek olduğu için derhal doktora gidilmelidir.

BELİRTİLER: Geniz akıntısının en sık görülen belirtisi kişinin sürekli olarak boğazını temizleme isteği duymasıdır. Genizdeki akıntı hissi rahatsız edici olduğu için ve bu akıntı yangıya yol açabilecek maddeler içerdiği için kişi sürekli olarak öksürebilir. Bu öksürükler geceleri daha da şiddetlenir. Aynı şekilde geniz akıntısı boğaz ağrısına da sebep olabilmektedir. Geniz ile orta kulak arasındaki geçişi sağlayan kanala östaki borusu denir. Bazı durumlarda mukus östaki borusunu tıkayarak ağrılı bir kulak iltihabı oluşumuna yol açabilmektedir. Mukusun sinüs kanallarını tıkadığı durumlarda ise sinüs enfeksiyonu oluşabilmektedir.

TANI VE TEDAVİ: Geniz akıntısı tanısı ayrıntılı bir kulak, burun boğaz muayenesi ile birlikte yapılacak bazı testlerle konur. Geniz akıntısı tedavisi tanı konurken yapılacak testlerde tespit edilen geniz akıntısının sebebine yönelik olarak gerçekleştirilir. Geniz akıntısının sebebi bakteriyel enfeksiyonlar ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisi bazı durumlarda yalnızca geçici bir süreyle hastanın rahatlamasını sağlar. Kronik sinüzit söz konusuysa kapanmış sinüsleri açmak için ameliyat gerekebilir. Geniz akıntısı alerjiden kaynaklanıyorsa, kişi mümkün olduğunca alerjen maddeden uzak durmalıdır. Antihistaminik, dekonjestan, kromolin ve steroid içeren kortizon türü burun spreyleri alerji kaynaklı geniz akıntısını hafifletebilir. İmmünoterapi de geniz akıntısını azaltmada yardımcı olabilir. Ancak bazı eski antihistaminikler akıntının daha da kuruyup kalınlaşmasına sebep olabilirler. Aynı şekilde burun açıcı ilaçlar kan basıncını arttırabilmekte, kalp ve tiroid hastalıklarına sebep olabilmektedir. Steroid ise mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Gastroözefajeal reflüden kaynaklanan geniz akıntısında ise, kişi yatmadan önce yemek yememeli, yatarken başı 15–20 cm yukarıda tutmalı, kafein ve alkolden uzak durmalıdır. Bu durumda tedavi için mide asidi önleyici Maalox, Mylanta, Gaviscon gibi ilaçlar kullanılabilir. Eğer bu ilaçlar fayda etmiyorsa, daha ağır ilaçlar önerilebilir. Geniz akıntısının sebebinin tam olarak anlaşılamadığı hallerde mukus salgısının daha kolay bir şekilde geçmesini sağlayacak bazı önlemler alınır. Bu duruma özellikle fazla sıvı tüketmedikleri için yaşlılarda rastlanmaktadır. Bu hallerde daha fazla sıvı tüketerek kafeinden uzak durmak mukus salgısının incelmesine ve geniz akıntısının geçmesine yardımcı olacaktır.

İzmir geniz akıntısı ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul geniz akıntısı ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara geniz akıntısı ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here